Міністерство фінансів заявило, що претендує на 19,5% грошей від волонтерських зборів. Про це повідомила волонтерка та президентка Dignitas Fund Люба Шипович.
Вона пояснила, що волонтери, які зареєстровані в реєстрі, збирають кошти на потреби військовим, але придбали щось, що не вказано в постанові №112 від 24 жовтня 2016 року «Про затвердження переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб», то вони зобов’язані сплачувати податки.
Про що постанова?
Уряд скасував податок на доходи фізичних осіб із благодійної допомоги. Тобто знято обмеження із суми благодійної допомоги для учасників бойових дій під час проведення АТО та членів їх сімей.
Зокрема, не платять податки на спеціальні засоби індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів); технічних засобів спостереження; засобів особистої гігієни; продуктів харчування; предметів речового забезпечення.
За словами Люби Шипович: «у постанові немає ні дронів, ні антидронових рушниць, ні пультів, ні окулярів, ні старлінків і ще десятків технологічних товарів». Зі списком постанови можна ознайомитися за посиланням.
Сьогодні, 1 червня, кілька ЗМІ з посиланням на волонтерку опублікували новину, що викликало суспільний резонанс.
Щоб закупити 1000 ударних FPV-дронів українського виробництва, які не замовляє Міноборони, у березні запустили збір на 30 млн грн. У рамках проєкту «Люті пташки» гроші збиралися на рахунок фонду Dignitas та на монобанку Ігоря Луценка, що служить у 72 омбр ЗСУ та є співзасновником Центру підтримки аеророзвідки.
Тоді Ігор назбирав на свою монобанку близько 20 мільйонів гривень. Однак банк одразу зацікавився, на що будуть спрямовані витрати, а податкова сповістила, що очікує на податок у розмірі близько 4 млн: ПДФО складає 18 % та воєнний збір — 1,5 %. Однак волонтер перерахував усі кошти на закупівлю дронів.
У чому проблема?
Список не оновлювали з 2016 року. У травні громадські діячі намагалися розширити список товарів та послуг, що не включаються до ПДФО, але Мінфін почав блокувати ініціативу.
«Ще півтора місяця тому ми звернули увагу податкової, що в списку досі немає ані дронів, ані антидронових рушниць, ані старлінків», — згадує Любов Шипович.
Народна депутатка Галина Васильченко, членкиня Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, підтримала ініціативу та направила депутатське звернення до Кабміну.
Міноборони, Мінцифри, Мінекономіки, Мін’юст та Мінсоцполітики підтримали це.
Відбулася міжвідомча нарада. Волонтери запропонували включити в перелік усі товари та послуги, які замовляють військові.
На нараді доручили Мінсоцполітики підготувати новий проєкт постанови, але у відомстві заявили, що не встигають цього зробити. Волонтерські юристи запропонували свій варіант. Тоді погодилися всі міністерства, окрім Мінфіну.
Після поширення новини в різних медіа, 1 червня, міністр фінансів України Сергій Марченко прокоментував ситуацію.
Він повідомив, що Мінфін ініціюватиме зміни до постанови Кабміну для вирішення проблеми з претензіями Податкової служби до волонтерів, які збирають кошти на дрони. Також Марченко повідомив, що жодних податків із тих товарів, які передаються ЗСУ, сплачувати не потрібно.
Крім того, запевнив, що завтра на засіданні уряду буде розглянуто питання щодо включення дронів у постанову Кабміну № 112 та буде визначений уповноважений представник, який забезпечуватиме як постійну комунікацію, так і розв’язання проблем, які постійно виникають у волонтерському середовищі.
Хіба Реєстр волонтерів не звільняє від оподаткування?
У 2014 році з’явився Реєстр волонтерів, що допомагає військовим та постраждалим від агресії РФ. За даними Opendatabot, до повномасштабного вторгнення в ньому було лише 354 особи. Станом на 19 квітня 2023 рік Державна податкова служба нарахувала вже 4,3 тисячі волонтерів.
З початку 2023 року до цього реєстру включили 1,6 тисячі осіб — це 37 % від загальної кількості.
Наприкінці 2022 року набрали чинності зміни до Закону України № 2747 «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Тобто держава звільнила від оподаткування благодійну допомогу, зібрану волонтерами з початку великої війни.
Якщо волонтер зареєструвався в Реєстрі до 1 січня 2023 року, то сума благодійної допомоги, яку той отримав, починаючи з дати повномасштабного вторгнення Росії, не включається до загального річного оподатковуваного доходу.
Читайте також: Маленький біженець витратив першу зарплату на подарунок для захисників з Харкова.
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!