У грудні 2023 року стало відомо про припинення видобутку на одному з найбільших родовищ газу в Україні – Велике Сахалінське родовище знаходиться неподалік Краснокутська на Харківщині.
Газ перестали видобувати через рішення Шостого апеляційного адміністративного суду за заявою Держгеонадра до контрольованої державою ПрАТ «Укрнафтобуріння».
Ґвара спитала у міністра енергетики України Германа Галущенка про подальші кроки його відомства щодо розблокування роботи стратегічно важливого для держави родовища.
«Я думаю що воно [питання – прим.авт.] буде вирішено найближчим часом. Це дійсно питання на порядку денному і тому те, що я вже казав – споживання 2023-го року у нас 19,8 мільярда кубометрів газу. Відповідно нам треба максимально наростити видобуток. Це родовища має суттєве значення для балансу всередині країни, тому що в ідеалі ми маємо вийти на покриття повністю видобутком споживання навіть з урахуванням зростання споживання газу, яке ми очікуємо», – відповідає на питання журналіста Ґвари міністр енергетики України Герман Галущенко.
Нагадаємо, що Сахалінське родовище експлуатується з 1984 року. З 1 грудня 2023 року, ПрАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» зупинила видобуток на ньому – на виконання рішення суду щодо анулювання спецдозволу компанії на це родовище. Про це йдеться у відповідному наказі ПрАТ ВК «Укрнафтобуріння» від 30 листопада 2023 року № 116-АГД.
Це один з найбільших майданчиків вуглеводнів в Україні. Його доведені запаси – близько 15 млрд куб м газу, 1,7 млн тонн газового конденсату та приблизно стільки ж нафти.
За інформацією Економічної правди, пік видобутку блакитного палива на цьому родовищі припав на 2019-2020 роки: щороку – по 850 млн куб м. У 2021 році «Укрнафтобуріння» видобуло 790 млн куб м блакитного палива, а у 2022 році – ще менше: 560 млн куб м. Далі його показники лише падали. Це пов’язано з природним процесом, характерним для всіх родовищ. Однак навіть попри це запасів вуглеводнів на ділянці ще вистачить щонайменше на шість-сім років ефективного буріння.