Маніпуляція: Путін наказав відправити ядерний військовий потяг в Україну

Юліана Топольник - 07 Жовтня 2022 | 15:26

Зранку 4 жовтня, як свідчать численні Telegram-канали й деякі ЗМІ, Путін вже відправив ядерний військовий потяг в Україну. Що ж відбувається насправді — з’ясовували фактчекери з Gwara Media.

Що сталося?

3 жовтня нам у ПЕРЕВІРКА бот почали масово надходити схожі запити: «Путін відправив ядерний потяг на лінію фронту в Україну». Більшість постів посилалися на вельми впливове британське видання The Times.

Коллаж Gwara Media

На тлі проведення псевдореферендумів та останньої промови Путіна, у якій він згадував застосування ядерної зброї, такі новини не тільки набирають розголосу, а й неабияк підсилюють панічні настрої суспільства. Саме тому ми вирішили детально розібрати новину про потяг і дізнатися, чи є привід для паніки.

Аналіз

3 жовтня у 20:20 на сайті The Times вийшла стаття із заголовком:

Путін «наказав відправити ядерний військовий потяг в Україну»

Одразу хочемо звернути увагу: на відміну від тексту заголовка зі скрінів, фраза «наказав відправити ядерний військовий потяг в Україну» взята у лапки. Також тут відсутні слова «лінія фронту».

Коллаж Gwara Media

Проте, варто сказати, що спочатку стаття The Times справді мала такий заголовок, як на колажі зліва, і лише пізніше редакція змінила його на чинний.

Тепер перейдемо до самої події, яка спричинила розголос. Самі The Times посилаються на польського оборонного аналітика Конрада Музику.

2-го жовтня аналітик повідомив у своєму Twitter: у центральній частині Росії помітили потяг, пов’язаний з 12-м головним управлінням російського Міністерства оборони. Він написав, що саме це управління відповідає «за ядерні боєприпаси, їх зберігання, обслуговування, транспортування та видачу підрозділам».

Тип озброєння

У своєму пості Музика також посилається на твіт Masno від 2 жовтня:

Черговий потяг із військовою технікою їде на фронт залізницею десь у центральній Росії. На перший погляд, в цьому немає нічого особливого, але роздивившись ближче можна побачити КамАЗ-43269 «Постріл», що стоїть на платформах з бойовими модулями «Спиця».

Окремо хочемо звернути увагу: твіт Masno є, у свою чергу, перекладом допису з Telegram-каналу «Рибар». На колажі — репост цього допису в Telegram-каналі «Военный Осведомитель». Сам канал @Rуbar вже недоступний, проте його вотермарки є як на фото, так і на відео з репостів.

Коллаж Gwara Media

На поїзді, як ми бачимо, знаходяться бронеавтомобілі КамАЗ- 43269 «Постріл» з бойовими модулями «Спиця». Ці БМ «Спіца» стали серійно виробляти в Росії з травня 2022 року.

Коллаж  Gwara Media

Виробник — ЦНДІ «Буревісник». І, як зазначає військово-політичний оглядач Олександр Коваленко у своєму каналі:

«Бойовий модуль оснащується 30-мм автоматичним знаряддям 2А42, кулеметом калібру 7,62 мм ПКТМ та автоматичним гранатометом АГ-30. Управління вогнем здійснюється через приціл з телевізійним і тепловізійним каналами та лазерний далекомір».

Цей тип зброї, звісно, не має відношення до ядерної зброї. Кондрат Музика звертає увагу, що «Постріли» із комплексами «Спіца» досі використовувалися лише 12-м ГУ Міноборони.

Проте, можемо припустити, що це було до початку їхнього серійного виробництва у травні 2022 року.

Особливості перевезення ядерної зброї

На статтю The Times також відреагував Джеффрі Льюїс, який є експертом з нерозповсюдження ядерної зброї, геополітики та суміжних тем. У своєму пості у Twitter він виклав скан сторінок книги «Озброєння і технології Росії – Енциклопедія XXI століття» Том. 1, та написав:

«Це не спосіб транспортування ядерної зброї! Росія має спеціалізовані вагони для транспортування ядерної зброї (див. нижче)».

Локація

Користувачі соцмережі швидко відреагували на пост Кондрата Музики, і в коментарях залишили свої знахідки щодо геолокації. Так, користувач під ніком Bazinga залишив коментар з геолокацію знятого відео, а саме: Sergiyev Posad, Russia.

А користувач The Intel Crab навіть надав карту, де геолокував також і базу 12-го ГУ Міноборони.

Це відео, на щастя, було знято на початку залізничної розвилки, що бере початок у місці, яке використовується 12-м Головним управлінням.

На геолокування відреагував Вільям Альберкью, директор зі стратегії, технологій і контролю над озброєннями міжнародного дослідницького інституту IISS−Europe.

Згідно з геолокацією на відео, яку я підтвердив вчора ввечері, це Сергієв Посад, штаб охорони та навчання 12-го ГУМО. Поблизу немає пов’язаних сховищ ядерної зброї. Ймовірний рух на підтримку GROM, який зазвичай відбувається в середині жовтня.

Скрін відповіді Вільяма Альберкью в Твітері

Раніше навчання «Гром», або GROM дійсно проводили, як правило, восени. Однак після навчань 17 жовтня 2019 року була велика перерва – до 19 лютого 2022-го.

Також цікаву інформацію стосовно виявленої локації надав користувач breakingcraft.

Навколо міста розташовано близько 40 військових баз, складів і науково-дослідних інститутів. Це важливий вузол з багатьма полігонами. Тому, ймовірно, транспортні засоби були на зберіганні або на полігонах, і не мають жодного стосунку до ядерної зброї.

Якщо не ядерна зброя, то що їде?

4 жовтня АрміяІнформ оприлюднила статтю щодо ешелону із ленд-лізом від російського ВПК. У статті йдеться про потяг, на відкритих платформах якого їде КамАЗ- 43269 «Постріл» з бойовими модулями «Спиця».

Скрін з сайту АрміяІнформ

З фото одразу впізнаємо, що перед нами — той самий «ядерний потяг» з посту «Рибаря». У статті АрміяІнформ згадується:

Намагаючись хоча б частково компенсувати такі значні втрати у бронетехніці [понад 5000 одиниць бойових броньованих машин за даними Генштаба ЗСУ на 06.10.2022 – ред.], окупанти формують та відправляють в Україну чергові ешелони з «аналоговнєтним» озброєнням та військовою технікою. 

Висновки

Отже, транспорт, що потрапив на відео, не є «ядерним потягом», і його переміщення не може вказувати на підготовку якихось дій з ядерною зброєю. Ми також не можемо впевнено сказати, чи доїдуть до України КамАЗ-43269 «Постріл» з бойовими модулями «Спиця».

Натомість Центр протидії дезінформації при РНБО попереджає, що Росія й надалі посилюватиме ядерний шантаж. Тому існує велика ймовірність різного роду провокацій з боку Російської Федерації.

Тож, перед тим як поширювати «гучні» новини навіть провідних видань, подумайте, чи не буде ваш репост підсилювати панічні настрої та допомагати ворогу.

Традиційно: радимо довіряти тільки офіційним джерелам, не давати керувати вашою увагою та у разі виникнення сумнівів — надсилати новини нам у @perevir_bot.

Над матеріалом працювала: Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.