Головній спортивній арені Харківщини виповнюється 97 років. 12 вересня 1926 року стадіон відкрили матчем ХПЗ проти збірної Дніпропетровська, який завершився з нічийним рахунком 2:2.

Заснування та довоєнний період

На момент відкриття стадіон було ще недобудовано, але це було важливим кроком для розвитку спорту в Харкові. Арена від початку призначалася для футбольних матчів та інших спортивних подій.

Центральний вхід на стадіон (приблизно 1930 рік), зруйнований в часи Другої світової війни (опісля цілком перебудований) / Фото: Наркомат пошти УРСР

Стадіон розташований на території колишнього кладовища. Попервах він мав назву “Трактор” та міг вмістити до 10 тисяч осіб. Футбольне поле, бігові доріжки та невелику трибуну для глядачів побудували робітники паротягобудівного заводу, що нині відомий як завод імені Малишева.

Західна трибуна (орієнтовно 1930 рік) / Автор фото невідомий

Повоєнна відбудова

Під час Другої світової війни стадіон був пошкоджений. У 1949 році його реконструювали.

У 1966-1967 роки відбулась масштабна реконструкція, по закінченню арена отримала сучасну назву – Металіст. Унаслідок змін зросла місткість стадіону, а на оновленому футбольному полі встановили дренажну систему. За три роки майже наново перебудували Північну трибуну, де встановили дах, що захищав глядацькі місця від опадів.

У 1970-1974 роках ввели в експлуатацію Південну трибуну, тоді стадіон міг приймати 40 000 глядачів. Не забули й про електронне табло та потужну систему електроосвітлення. Крім того, під Північною трибуною відкрили готель для спортсменів, легкоатлетичний зал та медико-відновлювальний центр.

У 1979 році Південну трибуну розібрали, після цього будівництво стадіону заморозилося на 20 років. Нова недобудована Південна трибуна довгий час стояла за дерев’яним парканом. Пізніше роботи то продовжувались, то знову зупинялися. У 1998-му все ж вдалося відновити підтрибунні приміщення та встановити пластикові сидіння (сині та білі) замість лавок.

Врешті-решт у березні 2008 року футбольне поле стадіону визнали таким, що не відповідає стандартам якості, а харківські команди почали грати на інших стадіонах.

Сучасність

Стадіон продовжує розвиватися та оновлюватися, враховуючи новітні стандарти та потреби.

5 грудня 2009 року перед матчем української Прем’єр-Ліги відбулась церемонія відкриття стадіону після реконструкції. Переможцем у цій грі стала «Оболонь», що перемогла «Металіст» з рахунком 1:0. Вчергове арену відновили до матчів Євро-2012. Так, Харків став один з 8 міст України та Польщі, де приймали поєдинки чемпіонату Європи. На стадіоні зіграли 3 матчі групи B збірні Португалії, Нідерландів, Данії та Німеччини.

Стадіон став домашньою ареною для «Металіста», «Металіста-1925» та прихистком для донецького «Шахтара», бо рідна «Донбас-Арена» знаходиться під російською окупацією з 2014 року. Харківський «Металіст» зіграв десятки матчів у єврокубках.

Головний тренер «Манчестер Сіті» Хосеп Гвардіола, один з найтитулованіших менеджерів у світі на стадіоні «Металіст» / Фото: Денис Глушко

До Харкова приїздили такі клуби, як нідерландські «ПСВ» та «АЗ», англійські «Евертон» та «Ньюкасл», німецький «Баєр», португальський «Спортинг» та інші клуби з топових чемпіонатів Європи.

Донецький «Шахтар» приймає англійський «Манчестер Сіті» на стадіоні «Металіст» у Харкові / Фото: Денис Глушко

Матчі групового етапу Ліги Чемпіонів та зірок світового масштабу до Харкова привезли саме гірники – тричі протягом 2017-2019 років на поле «Металісту» виходили гравці англійського «Манчестер Сіті», італійська Рома», німецькі «Хоффенхайм» та «Айнтрахт» та французький клуб «Монако».

Національна збірна України перед матчем зі збірною Чехії / Фото: Денис Глушко

Національна збірна України зіграла у Харкові 11 матчів, здобувши 7 перемоги при 2 нічиїх та поразках.

Головний тренер (2016-2021) збірної України Андрій Шевченко / Фото: Денис Глушко

Стадіон п’ять разів приймав фінальні матчі розіграшу Кубка України з футболу: у сезонах 2007/08, тоді у рамках святкування сторіччя Харківського футболу; фінал вперше відбувся не в Києві), потім у 2009/10, 2012/13, 2016/17 та 2019/20.

Пандемія коронавірусу вдарила по відвідуваності – через заборони та обмеження дедалі менше харків’ян збиралося на поєдинках місцевих команд. Та попри це, влітку 2021 року на стадіоні встановили рекорд Першої ліги, тоді матч відвідало 35 262 глядачі, а «Металіст» обіграв «Ужгород» 3:1.

Стадіон Металіст був домашньою ареною в Прем’єр-Лізі для «Металісту-1925» / Фото: Денис Глушко

З початком повномасштабного вторгнення у Харкові припинилися будь-які футбольні матчі, а команди переїхали за межі регіону. Це пов’язано з безпековою ситуацією у місті, куди російські ракети системи С-300 долітають менш, ніж за хвилину. Через це неможливо гарантувати безпеку та евакуювати учасників матчів.

Попри це газон стадіону продовжує утримуватися в ідеальному стані, він готовий хоч завтра приймати матч будь-якого штибу.

Читайте ще

Збитки спорту в Харкові: якої шкоди Росія нанесла спорткомплексам міста. Харків — одне з найбільш пошкоджених міст внаслідок збройної агресії РФ. Сильно постраждала, зокрема, і спортивна сфера: обстрілами зруйновано та пошкоджено 11 об’єктів спортивної інфраструктури.

Бокс попри війну: в харківському метро пройшов турнір, присвячений Героям Харкова. Це сталося вперше з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.