Програма «Прозорі міста» дослідила деколонізацію назв у 83 містах 23 областей України у період із березня 2022 року по 28 травня 2024 року.
Аналітики для дослідження взяли 80 міст адаптованого дослідження стану прозорості міст та 3 міські військові адміністрації (Покровську, Краматорську та Херсонську), чий досвід вивчався у минулі роки, як різні міста поставилися до дерусифікації.
За даними дослідників, у 83 досліджуваних містах з березня 2022 року по травень 2024 року перейменували близько 7,8 тисячі топонімів.
Найбільше топонімів перейменували у перший рік повномасштабного вторгнення 2022 року – 3284, що становить 42% від загальної кількості змінених назв.
«У 2023-му році міста зробили вже менше перейменувань — близько 3 тисяч назв. Однак це не свідчить про те, що деколонізація пішла на спад, оскільки більшість імперських маркерів зникли з міст ще в перший рік повномасштабного вторгнення, а для напрацювання нових списків назв потрібен був час», – додають аналітики.
Кривий Ріг, Харків Дніпро, Київ, Запоріжжя, Вінниця, Краматорськ, Камʼянське, Полтава й Одеса – серед лідерів в Україні, в цих містах перейменування робили найчастіше.
«Однак така статистика не означає, що ці міста якісно провели деколонізацію, а інші — ні. Річ у тім, що частина міських рад, наприклад на заході країни, зараз показує незначні цифри, тому що запустила цей процес ще з відновлення незалежності України в 1991 році. Деякі міста вже заявляють, що завершили дерусифікацію — зокрема, Вінниця, Дрогобич, Дунаївці, Мукачево, Тернопіль та Хмельницький», – пояснюють різницю в кількості перейменованих назв на сході та заході України.
Добровільно найбільше назв перейменували в Києві, Вінниці, Сумах, Краматорську та Кременчуці. Щойно набрало чинності профільне законодавство, приєднались й інші міста. У лідерах «обов’язкової» дерусифікації опинилися Харків, Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя та Покровська міська військова адміністрація.
«Окремі міста намагалися наздогнати деколонізацію, як могли. За законом, якщо міська рада не встигла з перейменуванням, то видати розпорядження ще три місяці може міський голова. У Харкові застрибнули в останній вагон — 26 квітня мер Ігор Терехов одним розпорядженням перейменував 387 топонімів. Схоже було і в Павлограді та Одесі», – розповідають про дерусифікацію в Харкові.
На цю тему
Наприкінці квітня 2024 року в Харкові перейменували дві станції метро. «Пушкінська» тепер називатиметься станцією метро «Ярослава Мудрого», а «Південний вокзал» – «Вокзальна». Відповідне розпорядження підписав Харківський міський голова Ігор Терехов.
У Харкові демонтують комуністичні та імперські об’єкти. Харківські комунальники з початку 2024 року демонтували об’єкти за 12 адресами в Київському, Салтівському та Немишлянському районах.