Сьогодні, 15 червня, в медіагрупі «Накипіло» Харківська правозахисна група презентувала першу друковану збірку інтерв’ю з очевидцями облоги Маріуполя. У книзі автор(-к)и зібрали 24 історії маріупольок та маріупольців. Герої й героїні діляться особистими спогадами про виживання під час постійних бомбардувань і ризиковані спроби виїхати.
Спікерами на презентації книги були:
- Денис Волоха — автор інтерв’ю та укладач видання
- Ольга Шевченко — героїня та авторка інтерв’ю
- Тетяна Самодерженкова — адвокатка з Маріуполя, координаторка маріупольської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини
- Євген Сосновський — фотограф, герой інтерв’ю та автор фотоілюстрацій
- Андрій Діденко — координатор програм Харківської правозахисної групи, автор інтерв’ю
Харківська правозахисна група документує воєнні злочини з 2014-го року. Фіксувати злочини в Маріуполі було найважче, бо в місті з початку березня 2022 не було інтернету, дістати інформацію з окупованого міста — надскладне завдання. Всі дані Харківська правозахисна група отримувала з телеграм-каналів й безпосередньо від тих людей, які є жертвами воєнних злочинів, як зазначив Андрій Діденко.
«Ми в цій книжці розповіли невелику кількість історій. Це крапля в морі тих подій і страждань, тої абсолютної наруги над українським народом. Ми можемо тільки документувати, збирати ці докази. Я впевнений, що це не даремна праця. Наші юристи стверджують, що події в Маріуполі мають ознаки геноциду. Зараз представники нашої організації документують злочини, щоб представити їх у Міжнародному суді. Настане той день, коли пролунає судове рішення щодо причетних до цих жахливих подій, які відбувалися в місті», — сказав Андрій Діденко.
«Ці розповіді дозволяють хоча б частково відтворити події, які відбувалися в Маріуполі навесні минулого року, та зафіксувати злочини, що коїли рашисти щодо мирних мешканців нашого міста. Серед історій є і моя. З 2014 року я активно документував важливі події в місті й намагався через фотографії показати, як місто боролося з “русским миром”, як зароджувався новий сучасний український Маріуполь. Якби ще у 2014 році він опинився у складі так званої ДНР, то про його розвиток годі було б казати, але Маріуполю була відведена зовсім інша роль», — розповів герой книги Євген Сосновський.
Книга проілюстрована картинами художника Матвія Вайсберга, світлинами маріупольського фотографа Євгена Сосновського та мапами, де позначені основні топоніми. Друковані інтерв’ю проілюстровані QR-кодами, відсканувавши які можна переглянути живі версії інтерв’ю на YouTube.
Харківська правозахисна група – це одна з найстаріших українських правозахисних організацій. Їх місія — захищати права людини та основні свободи від посягань із боку держави, а також допомагати державі в утвердженні та захисті цих прав і свобод.
Читайте також:
- «Міста та їхні герої»: у харківському метро відкрилася виставка. Всеукраїнський проєкт «Міста та їхні герої» стартував у Харкові. Фотовиставка розповідає про звичайних людей, які через повномасштабну війну стали справжніми героями.
- У Харківському літмузеї відбулася розмова «Пам’ять. Війна». 8 червня, на території Харківського Літмузею минула розмова із Вікторасом Бахметьєвасом та Вахтангом Кебуладзе. Темою бесіди литовського та українського філософів була пам’ять та її вплив на наш вибір майбутнього.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.