Постер до фейку про 200 тисяч загиблих військових

Фейк. В Україні офіційно підтвердили загибель понад 200 тисяч захисників

Ігор Сум - 23 Квітня 2024 | 08:29

Щоб приховати власні втрати в війні проти України, а також, підірвати довіру до військово-політичного керівництва України, російська пропаганда неодноразово розповідає про «величезні» втрати серед українських військових. Так, нещодавно в мережі з’явилася інформація про те, що в Україні офіційно підтверджено загибель понад 200 тисяч українських захисників. Чи дійсно це так  — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Телеграм-канал «Укропский фреш» (архів) поширив новину про те, що в Україні нібито офіційно підтвердили загибель щонайменше 200 тисяч українських захисників в російсько-українській війні.

Фейковий допис про кількість втрат українських захисників

На підтвердження своїх слів автори допису публікують скриншот петиції з сайту Президента України про присвоєння військовослужбовцю почесного звання Герой України (посмертно). 

Вона опублікована під номером №22/216272-еп. Як стверджують пропагандисти, даний номер нібито відображає кількість петицій саме про присвоєння звання Герой України (посмертно), що за їх логікою приблизно відповідає загальній кількості загиблих захисників України – «216272». 

Скриншот петиції з сайту Президента України

Аналіз

Станом на 22 квітня 2024 року на сайті Президента України розміщено близько 84600 петицій (4230 сторінок, по 20 одиниць на кожній). Кожній з них при публікації присвоюється порядковий номер. Найновіша має номер №22/224596-еп.

Скриншот з сайту Президента України щодо кількості петицій
Скриншот петиції з сайту Президента України

Проте, зауважимо, що згідно з правилами сервісу, всі петиції перевіряються адміністратором вебсайту на відповідність вимогам, установленим ЗУ «Про звернення громадян». І у разі невідповідності така петиція не публікується. 

Скриншот сторінки правил розміщення петицій на сайті Президента України

Відповідно кількість опублікованих петицій (84600) та цифри в останньому порядковому номері (№22/224596-еп) не збігаються, оскільки частина з них була відхилена через невідповідність нормам Закону.

Наступним кроком, ми посортували всі петиції за темою «Нагородження, присвоєння почесних звань». Станом на 22.04.2024 року на сайті відображається 4826 одиниць в даному розділі.

Скриншот із сайту Президента України щодо кількості петицій в одній із категорій

Також, як виявилося, подібні петиції автори публікували й в інші категорії: «Без теми», «Обороноздатність, суверенітет, міждержавні і міжнаціональні відносини». Тож, щоб охопити всі розділи та уникнути відмінностей в написанні(«Герой України (посмертно)», «Героя України (посмертно)», «Герою України (посмертно)», інші), ми здійснили пошук за ключовим словом «посмертно». Проте, навіть в результаті такого загального запиту, ми отримали лише близько 5740 петицій, а не 200 тисяч, як заявляють пропагандисти. 

Скриншот із сайту Президента України щодо кількості петицій в за пошуковим словом "посмертно"

Крім того, серед них присутні такі, які не мають відношення до українських військовослужбовців, котрі загинули в новітній російсько-українській війні.

Скриншот петицій із сайту Президента України
Скриншот петицій із сайту Президента України

Офіційна статистика

25 лютого 2024 року Президент України Володимир Зеленський на пресконференції за підсумками форуму «Україна. Рік 2024» заявив, що під час повномасштабного вторгнення Росії загинула 31 000 українських військових.

«31 000 українців-військових загинули у цій війні. Не 300 000, не 150 000, що там бреше Путін зі своїм брехливим колом. Але кожна ця втрата – це великі втрати для нас»,– сказав він.

Отже, насправді вказані цифри в номері будь-якої петиції на сайті Президента свідчать лише про порядковий номер який автоматично присвоюється системою при публікації, і не має жодного відношення до кількості загиблих українських воїнів.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.