Фейк. Український контрнаступ виявився ІПСО

Владислав Герасименко - 16 Листопада 2023 | 09:28

Протягом останніх місяців російська пропаганда розгорнула потужну дезінформаційну кампанію зі створення фейкових новинних сюжетів від популярних українських та західних медіа. За нашими спостереженнями серед українських медіа найчастіше підроблюють матеріали телеканалу «1+1». Так, низка проросійських Telegram-каналів повідомили, що в ефірі каналу «1+1» вийшов сюжет, в якому українцям пояснили, що контрнаступ ЗСУ насправді був психологічною операцією (ІПСО), направленою на дезінформацію РФ, а не реальними військовими діями. Але чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

10 листопада 2023 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував відео, де нібито в ефірі телеканалу «1+1» пояснювалося, що український контрнаступ виявився психологічною операцією (ІПСО) проти РФ.

«Війна ведеться не тільки на землі та повітрі, але і в умах. Українські психологічні операції в майбутньому будуть розбирати у підручниках. Одна з найбільш вдалих — контрнаступ. Кілька місяців ми обманювали ворога, стверджуючи, що ведемо масштабну наземну операцію. Кібервійська розганяли цю думку у ворожих соціальних мережах і умах. Ось уже кілька місяців росіяни схильні до найпотужнішої психологічної атаки, поки наші війська набирають сили і міцніють для справжнього контрнаступу», – йдеться в сюжеті.

Також цю новину поширили багато інших пропагандистських Telegram-каналів, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «ZERGULIO🇷🇺», «Поздняков 3.0», «Повёрнутые на Z войне 🇷🇺», «Colonelcassad», «ZАПИСКИ VЕТЕРАНА», «Дядя Слава», «VOBLYA» та «Украина.ру». Загалом публікації зібрали більше 2-х мільйонів переглядів.

Аналіз

Аналіз відео

Завдяки зворотному пошуку, нам вдалося знайти матеріали, кадри з яких були використані у відеоролику.

Так, кадри з українськими військовими та військовою технікою були взяті з відео опублікованого на відеохостингу YouTube українською компанією Falcon Studio, що займається виготовленням відеоконтенту на замовлення. Відео датується груднем 2015 року, тобто задовго до повномасштабного російського вторгнення.

Оригінальне відео, кадри з якого пропагандисти взяли для свого сюжету

Відео, де молодий чоловік у капюшоні, було завантажено на YouTube в грудні 2021, тобто теж до повномасштабного вторгнення.

https://www.youtube.com/watch?v=ic0cQw5k3To

Автором цього відео є російський музикант ГУДЗОН.

Відео з дівчиною, що тримає в руках телефон, це фрагмент з публікації міжнародної туристичної агенції Assist Card в Instagram.

Жінка, що плаче – це фрагмент з відео опублікованого в грудні 2020 на YouTube-каналі Fabio Nunes. Назва відео португальською мовою перекладається українською так: «Ті, хто не цінує вас, не заслуговують на вашу любов».

Також серед використаних у ролику є відео з сивим чоловіком середніх років, кадр з яким був взятий з публікації на Facebook-сторінці «Ask The Wise Guy». Це організація, що розташовується в Індії, та позиціонує себе як консультаційний центр з фінансової грамотності.

Решта кадрів, де з’являються декілька цивільних людей, є ілюстративними відеозображеннями, які були взяті з різних соціальних мереж.

Аналіз графіки

Ми також звернули увагу на графіку сюжетів, що транслюються під час загальноукраїнського інформаційного телемарафону «Єдині новини».

Так відео, що транслюється на «1+1» має:

  • червоний квадрат з лого «1+1», або «ТСН новини» в правому нижньому куті екрана;
  • назви сюжету, який пишеться різними стилями в залежності від того програма якого каналу в ефірі марафону;
  • позначки при використанні архівного відео, чи відео з інших ресурсів відповідно до українського законодавства.

Натомість у відеосюжеті про український контрнаступ, що нібито виявився ІПСО, відсутня будь-яка додаткова графіка окрім лого: «Єдині новини» та «1+1 марафон».

Висновки: фейк

Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Юліана Топольник

Читайте також

  • Фейк. Телефонні шахраї з України ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів
  • Фейк. На OLX продають «адреси євреїв»;
  • Фейк. «Короста – новий олімпійський вид спорту 2024?»: німецький журнал Eulenspiegel висміює майбутні Олімпійські ігри в Парижі.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.