В гонитві за переглядами та підписниками деякі Telegram-канали все частіше використовують технологію клікбейту. Так, у соцмережі TikTok понад 60 тисяч підписників та сотні тисяч переглядів зібрав акаунт, який публікує відео з мальовничими місцями, розташованими нібито в Україні, зокрема на Івано-Франківщині. Проте адреси можна дізнатися лише перейшовши за посиланням та підписавшись на Telegram-канал. Що ж приховується за подібними повідомленнями — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
До бота «Перевірка» ми отримали декілька посилань на дописи користувача vidpochunok у мережі TikTok. Так, у пості є відео, де — мальовничий краєвид нібито Івано-Франківщини. Проте точну адресу можна дізнатися лише, перейшовши за посиланням у Telegram-канал.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Локація водоспаду
Щоб визначити, чи дійсно таке місце є в Україні, ми скористалися зворотним пошуком зображення і виявили, що такий водоспад насправді знаходиться в Італії.
Автори відео
Оригінал відео ми знайшли в інстаграм julez__haa та tom_juenemann.
Джулія і Том пара фотографів-відеографів, які спеціалізуються на пейзажній фотографії. Вони разом започаткували: Hey.Come.
Вони організовують одноденні та дводенні поїздки, аби вивчати мистецтво фотографії. І підвісний міст в Італії є однією з їхніх локацій.
Посилання на Telegram-канал
Telegram-канал “Мандруй UA”, до якого скеровує автор відео у Тік-тоці, виявився приватним. Тут понад 36 тисяч підписників.
Ми надіслали запит на приєднання й отримали відповідь від бота «Мандрівник», де йдеться про те, що потрібно приєднатися до ще одного каналу з російською назвою «Пальцем в глобус».
Отже, провівши аналіз, ми з’ясували, що ця місцевість не має відношення ані до Івано-Франківської області, ані до України загалом. А мета такого допису — залучити якомога більшу кількість людей до аудиторії Telegram-каналу та «збирання» ваших особистих даних, як-то використання їх подібними ботами.
Висновок: фейк, клікбейт
Над матеріалом працювали: Василина Гав’як, Юліана Топольник
Читайте також
- Фейк. Сара Ештон-Сіріло прийняла іслам та виступила за мир на Близькому Сході;
- Фейк. Зеленський закликав військових покинути Авдіївський напрямок;
- Фейк. В Україні військові закликають не говорити «ні слова про вибори».
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!