Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Масова розсилка небезпечних електронних листів

Кібератака. Держспецзв’язку повідомляє про масову розсилку електронних листів із темою «Остаточний платіж» та з однойменним вкладенням у вигляді TGZ-архіву. Відкриття архіву призведе до завантаження на комп’ютері шкідливих програм та, як наслідок, викрадення даних. Атаку пов’язують із російськими хактивістами м UAC-0041

Документ із черговим переліком осіб, які за указом Президента України позбавляються громадянства

Фейк. Таку інформацію поширюють у соцмережах. У переліку потрапили міський голова Дніпра Борис Філатов, на що звернули увагу Дніпровські фактчекери, а також у списку є Баканов, Марченко, Медведчук та Порошенко.

«Стоп Фейк Дніпро» зауважили, що указ немає ні підписів, ні офіційного підтвердження. Команда фактчекерів Gwara Media також перевірили цю інформацію та помітили, що номер указу такий же, який був на попередньому, де, начебто позбавляли громадянства Коломойського.

Шойгу наказав російським солдатам відступати від Херсону

Фейк. У телеграм каналах поширюють фото документ, у якому шойгу наказує звільнити Херсон.

Проте, фактчекери Gwara Media перевірили сайт міністерства оборони рф і не знайшли інформації про подібний наказ. Також порівняли цей документ з іншими наказами міністра оборони рф і знайшли кілька відмінностей. Слово «Приказ» написано з використанням верхнього регістру «ПРИКАЗ». Те ж саме стосується: «МИНИСТРА ОБОРОНЫ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ», у даному наказі, знову ж таки використовують звичайний регістр «Министра обороны российской федерации», крім того, назва держави написана з малої літери.

Крім того, станом на 25 липня Американський Інститут вивчення війни повідомив, що війська рф продовжують зміцнювати позиції в Запоріжжі та Херсонській області в очікуванні контрнаступу української армії.

А раніше, 16 липня міністр оборони росії сергій шойгу доручив нарощувати дії армії рф «на всіх операційних напрямках» у ході вторгнення в Україну.

З першого серпня навчальні заклади повертаються до навчання

Фейк. Таку інформацію поширюють у телеграм-каналах та пропонують переглянути перелік шкіл та ВНЗ, які відновлять навчання в серпні.

Однак ця інформація фейкова. Замість традиційного 1 вересня пропонувалася дата 1 серпня, з метою впровадження довгих зимових канікул і економії на опаленні шкіл. Проте в Уряді повідомили, що на такі експерименти не готові. Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо термінів нового навчального року 2022–2023 років, навчання почнеться з 1 вересня.

В Оксфордському університеті дітей російських чиновників позбавляють дипломів.

Фейк. У соцмережах розповсюджують інформацію про те, що Оксфордський університет нібито відкликає понад 10 тисяч дипломів дітей російських чиновників.

Однак першоджерелом новини є російське сатиричне видання Панорама, яке під кожним текстом пише коментар, що всі матеріали є гротескними пародіями на реальність і не є реальними новинами.

Проте російські пропагандисти, зокрема дмитро кисильов, активно поширюють це повідомлення, як правдоподібну новину, — пишуть фактчекери зі StopFake.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.