Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Milka дарує 7000 гривень до Дня закоханих
Фейк. До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити інформацію про те, що бренд молочного шоколаду Milka дарує 7000 гривень до Дня Святого Валентина.
Для того, щоб отримати ці кошти, нібито варто пройти анкетування та відповісти на чотири питання.
Проте, це брехня.
Ще у листопаді фактчекери Gwara Media спростовували подібний фейк про подарунки від «Нової пошти» та «ПриватБанку». Тоді ми з’ясували, що фейкова сторінка зроблена неякісно та має деякі неактивні кнопки. А для того, аби «отримати» виплату, потрібно надіслати фальшиве посилання п’ятьом друзям.
Адреса сайту, що «надає шанс» отримати 7000 грн від Milka — widtco.cyou. Натомість офіційний сайт компанії Milka має геть іншу адресу — milka.ua.
Також звертаємо вашу увагу: на офіційному сайті Milka про подібну акцію не повідомляли.
Закликаємо вас не переходити за сумнівними посиланнями та відповідально ставитись до безпеки власних даних.
Поминки у бургерній «ПОМІЖ БУЛОК»
Фейк. Telegram-канал «Шкварка News» поширив новину: у вінницькому закладі «ПОМІЖ БУЛОК» можна орендувати зал для проведення поминок. В меню нібито є кутя, традиційний бургер закладу «Вінницький хлопець» та інші страви.
Проте, це фейк.
Насамперед ми перевірили сторінку закладу «Поміж булок» у соціальних мережах. Такого оголошення там не було. Після цього ми звернулись до закладу з проханням прокоментувати інформацію. І отримали наступну відповідь:
Не до кінця розуміємо як реагувати на це. Концепція нашого закладу не спрямована на оренду залів, а тим паче для поминальних днів. Також ми не готуємо кутю. Ми заклад формату fast eat, де гості приходять поїсти бургери та інші страви без попереднього бронювання. Наша цільова аудиторія — віковий діапазон 18-32 років з іншими інтересами.
Отже, маємо справу з черговим неякісним фейком.
В Техаському зоопарку можна за 5 доларів сфотографуватися з макакою на ім’я Зеленський
Фейк. Мережею шириться допис, що у Техаському зоопарку можна за 4,9 доларів сфотографуватися з макакою на ім’я Зеленський.
І хоча ми не можемо підтвердити, що макаки на ім’я Зеленський в Техасі не існує, проте оголошення про можливість зробити фото за 4,99 є фейком.
Так, ми перевірили світлину за допомогою ресурсу Forensically й з’ясували: напис на папері не відповідає заломам самого аркушу. Це свідчить про те, що текст на фото додали за допомогою фоторедактора.
Інвалідний візок рятує від мобілізації в Україні
Фейк. Мережею почалась ширитись реклама магазину медтехніки, яка нібито пропонує людям придбати візок, оскільки це врятує від мобілізації. Цю інформацію оприлюднив на своїй Telegram-сторінці Володимир Рогов, який «призначений» російськими окупантами гауляйтером на тимчасово окупованій території Запорізької області:
«Якщо ви на інвалідному візку, то ніхто не вручить вам повістку! Зеленський не отримує ще одного двохсотого», — йдеться у пості.
Ми перевірили цю інформацію і з’ясували, що вона є фейком. Детальне спростування читайте на нашому сайті.
Викривлене зображення обкладинки Der Spiegel
Фейк. Пропагандистський Telegram-канал поширив черговий фейк про президента України. Так, за вигадками каналу, німецький журнал Der Spiegel висміяв Володимира Зеленського й розмістив на обкладинці його карикатурне фото.
Новина є черговою нісенітницею й такої обкладинки журнал не має.
Останній випуск, що вийшов 10 лютого, дійсно містить на обкладинці фото президента України. Проте жодного викривлення чи спроби дискредитувати Зеленського видання не демонструє.