Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Новий додаток від Укренерго

Фейк. Мережею шириться інформація, яка закликає завантажити новий додаток від Укренерго.

Проте, цю інформацію спростував сам Укренерго на своїй фб-сторінці:

Оскільки «Укренерго» – оператор системи передачі і не працює з кінцевими споживачами, тому не може знати коли відключають кожного окремого споживача або невеличкий населений пункт. Відповідно «Укренерго» не створювало ніяких додатків для кінцевих споживачів електроенергії.

Нагадаємо, що інформацію про впровадження планових чи аварійних відключень в Україні Укренерго публікують на офіційній сторінці у Facebook та на офіційному телеграм каналі.

Вкотре застерігаємо від завантажування на ваш телефон додатків, які можуть бути не тільки безкорисні, а тим більше можуть мати шкідливу дію для вашого смартфона.

Мобільний оператор Київстар пропонує абонентам підключити тарифний план Z-тариф

Маніпуляція. До @perevir_bot надійшло відео, на якому показують доступний тарифний план Z-тариф.

Однак це маніпуляція.

Z-тариф раніше дійсно був, але оператор відповів, що на цей момент тарифний план уже закритий до підключення. Він також відсутній серед актуальних пакетів, що є на сайті.

Угорщина та Польща хочуть поділити територію України

Маніпуляція. Ілля Ківа, колишній депутат Верховної Ради України, який втік до Росії, у своєму телеграм-каналі стверджує, що Угорщина та Польща хочуть поділити частину території України. При цьому Угорщині дістанеться Закарпаття, а Польщі – Львівщина. Цю інформацію підхопила низка російських ЗМІ.

Утім – це маніпуляція.

Посада Ківи, а також його поширення російськими ЗМІ – це очевидна дезінформація, заснована на примітивних маніпулятивних прийомах, зазначають фактчекери з Delfi. Приватна думка депутата, який належить до маргінальної політичної сили та не має відношення до керівної партії, видається за офіційну думку країни.

Ще раз варто наголосити, що ні Польща, ні Угорщина не мають територіальних претензій Україні. А подібні інформаційні вкидання та їхнє поширення – справа рук російської пропаганди. Раніше ми спростовували заяви Іллі Киви.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.