Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Зеленський вкрав Різдво на новій обкладинці «Charlie Hebdo»

Фейк. Проросійські телеграм-канали вчергове поширили обкладинку французької сатиричної газети «Charlie Hebdo».

За словами фейкоробів новий випуск журналу прикрашає ілюстрація, де Зеленський біжить від новонародженого Христа з повними руками дарунків волхвів зі словами: «Досить скиглити, мені потрібніше!». Ймовірно, у такий спосіб пропагандисти прагнули підтримати інформаційний шум із приводу дискредитації підтримки України закордонними партнерами.

Проте насправді дата обкладинки є фальшивою.

Раніше ми вже неодноразово розповідали, як перевірити номер випуску та штрих-код журналу «Charlie Hebdo» на фейковість. Кожного разу фейкороби використовують однаковий хибний штрих-код та не логічний номер.

Також ми перевірили архів журналу. Такого випуску на сайті журналу не існує.

Тому варто ще раз підтвердити, що надана обкладинка не має нічого спільного з реальністю та є вигадкою російської пропаганди. Також можемо привітати пропагандистів, що станом на зараз, вони поширили таку кількість однотипних фейкових обкладинок, що можуть створити власний архів «випусків».

Варшава готує «визвольний марш» на Київ

Фейк. Таку інформацію поширюють різні агенти кремлівської пропаганди, зокрема, телеграм-канали та ЗМІ.

Так, за повідомленнями фейкоробів, Польща хвилюється про те, що Україна більше не зможе тримати оборону від російської навали, що призведе до наближення Росії до Польщі. Тому для країни доречніше захопити Україну, аби убезпечити власні кордони від росіян. З такою інформацією пропагандисти посилаються на допис у польському виданні Niezalezny Dziennik Polityczny.

Плани про захоплення Польщею України не мають нічого спільного з реальністю, так само як й дана газета з незалежними політичними медіа.

Раніше в Радіо Свобода з посиланням на польських дослідників з’ясували, що польськомовний портал Niezależny Dziennik Polityczn повністю копіює російські наративи. Портал без згоди авторів краде їх статті з інших авторитетних видань та передруковує на власному сайті. Ці статті потрібні для того, щоб «розбавити» ними власні пропагандистські статті російської дезінформації та створити оманливий вигляд правдивого джерела.

«Як раніше встановили польські розслідувачі, головного редактора NDP Адама Камінського, як і журналіста Войцеха Брожека не існує, а їх акаунти в соціальних мережах використовують фотографії людей з зовсім інших країн і професій», – повідомляє Радіо Свобода.

Так само інформацію про журналістку Ханну Крамер нам вдалося знайти, лише на російських ресурсах.

На сторінках пропагандистського видання під цим ім’ям публікують виключно новини націлені на дискредитацію української влади без будь-яких аргументованих доказів власним словам.

Тому ми закликаємо вас завжди перевіряти інформацію та довіряти лише перевіреним джерелам. Російська пропаганда намагається маскуватися, навіть, під іноземні видання для того, щоб ввести читачів в оману. 

В Україні «закінчуються» чоловіки, тому «в розхід» пускають жінок

Фейк. Саме такого висновку дійшли фейкороби після новини про презентацію в Україні комплектів жіночої військової форми.

За словами пропагандистів, форма для жінок свідчить про великі втрати на фронті, які Україна намагається приховати.

«Вагітних? Але втрат немає», – іронічно дописують телеграм-канали.

Проте, ця інформація не відповідає дійсності.

21 грудня в Україні дійсно відбулась перша експозиція жіночої військової форми. Її розробили в рамках проєкту «arm women now». Зараз форма вже тестується в Збройних силах України.

Проте потреба розробити цю форму виникла зовсім не через «недостачу» чоловіків в армії. Питання відсутності жіночої форми для військовослужбовиць підіймалось з початку повномасштабного вторгнення Росії.

Військова 112 окремої бригади територіальної оборони Києва Наталя з позивним «Ангел» прокоментувала для Суспільного те, як доводилось обходитись без жіночої форми на початку вторгнення. За її словами, раніше доводилось йти до кравців та перешивати чоловічу форму, проте й це не розв’язує проблему незручності. 

Жіноча форма, розроблена з урахуванням анатомії жіночого тіла і дає можливість ефективніше та комфортніше працювати.

Міністр Оборони Олексій Рєзніков повідомив, що станом на кінець листопада в українській армії налічується близько 60 тисяч жінок-військовослужбовців.

Форма для вагітних так само є одним зі способів забезпечення комфорту жінкам-військовослужбовцям й ніяк не пов’язана зі спробою приховати втрати серед чоловіків. Тому варто ще раз підтвердити факт брехливості наданої інформації. Таким чином фейкороби намагаються посіяти паніку та сформувати враження про те, що українська армія відчуває досить суттєвий кадровий голод. Проте об’єктивних підстав так вважати наразі немає.

Зеленський передав Конгресу США прапор з рунами СС

Фейк. Мережею поширили інформацію про те, що президент України під час свого виступу в Конгресі США вручив віце-президенту Камалі Харіс та спікеру Палати представників США Ненсі Пелосі прапор України, на якому зображено руни СС. 

Проте насправді ця інформація є брехливою. На прапорі зображено назву однієї з бригад, що зараз знаходиться на Бахмутському напрямку – 46-ї окремої десантно-штурмової бригади. 

Фейкороби ж намагались видати за руни СС скорочену назву бригади – 46 ДШВ.

Ми закликаємо вас завжди довіряти лише перевіреній інформації та не йти на поводу фейків.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.