Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Українські діти «зігують», віддаючи честь військовим

Фейк. У соцмережах поширили відео, де хлопчик та двоє дівчат машуть руками військовим автівкам, що проїжджають повз. За версією проросійських ЗМІ, діти «зігують». Як зазначають журналісти, це підтверджує присутність в Україні нацистів, які в рамках своїх «навчальних нацистських» програм змалечку привчають українських дітей до характерних жестів та символіки.

Фактчекери Gwara Media проаналізували відео. Знайшли сюжет на французькому та українському каналах. І з’ясували, що немає жодних доказів, що діти «зігували».

Насправді вони махали руками військовим, які проїжджали повз. А російська пропаганда вчергове перекрутила сюжет. 

Бундестаг визнав, що росія не віддасть Крим

Фейк. Про це повідомляють російські медіа, покликаючись на заяви депутатки Бундестагу від Лівої партії Німеччини Сари Вагенкнехт. На її думку, війну можна буде припинити за умови, що обидві сторони будуть готові до компромісу, один із них – Крим.

Російські пропагандисти продовжують використовувати прийом, коли думку однією людини видають за позицію країни. 

Однак позиція Сари Вагенкнехт суперечить офіційній позиції Берліна, який підтримав Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН щодо територіальної цілісності України та з згоден з позицією Євросоюзу, який запровадив санкції проти росії через анексію Криму.

МЗС Тайваню не впізнав Володимира Зеленського

Фейк. У соцмережах російський блогер Єгор Мисливець у своєму відео показав скриншот з листуванням президента України Володимира Зеленського та Міністерства закордонних справ Тайваню. 

Передумовою листування стала заява МЗС Тайваню у Твіттері 4 серпня про те, що Китай випустив ракети по водах поблизу Тайваню. Зеленський прокоментував посаду міністерства і написав «Тайвань, ми з тобою!», на що МЗС Тайваню відповіло питанням: «Ви хто?». Обговорюючи цей скріншот, Мисливець заявив, що у «Тайвані Зеленського не знають».

Російські ЗМІ одразу ж підхопили цю тему у своїх матеріалах.

Цей скриншот – підробка. МЗС Тайваню заявило, що згадане листування ніколи не відбувалося, скріншот є фейком, відредагованим у Photoshop. За словами заступника спікера міністерства Цуй Цін-лін, листування президента України та МЗС Тайвань ніколи не відбувалося.

НАТО відправило в Україну 10 тисяч військових

Фейк. У соціальних мережах поширюється відео з заявою про те, що на допомогу Україні начебто були направлені сили НАТО.

Це твердження неправдиве. Саме відео не містить жодних згадок про вхід військ НАТО в Україну та не надає жодних доказів на підтримку цього твердження. Крім того, Альянс неодноразово наголошував, що не буде направляти свої сили в Україну, щоб не вступати у конфлікт з росією. 

«НАТО не є стороною конфлікту, і в Україні немає військ під командуванням НАТО», — сказав речник НАТО, — «Після вторгнення Росії в лютому члени НАТО надали безпрецедентну військову, фінансову та гуманітарну допомогу Україні». Також Організація пояснила, що НАТО вважає свої дії оборонними, а не наступальними, і вона уникала будь-яких дій, які «привели б сили НАТО до прямого конфлікту з росією».

Фейковий сайт для дискредитації Зеленського в ЄС

Фейк. Російські спецслужби створили фейковий інтернет-портал, спрямований на дискредитацію президента України Володимира Зеленського у країнах Західної Європи. Про це повідомляють в Офісі президента з посиланням на дані української розвідки.

Про цей ресурс немає жодної інформації на офіційних ресурсах Офісу Президента України. Крім того, сайт має ознаки шахрайського ресурсу, що створений для привласнення коштів під виглядом фонду допомоги Україні.
Також на сторінці фейкового порталу зустрічається формулювання «UNSER FÜHRER». У Німеччині давно вже так ніхто не називає очільників держав.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.