Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Криза змушує американців фарбувати картоплю замість яєць на Великдень
Маніпуляція. Російські ЗМІ та пабліки вже неодноразово підіймали тему голоду у Європі та США. Починаючи з того, що європейці змушені їсти білок та корм для тварин, та закінчуючи новинами про фарбування картоплі замість яєць на Великдень.
Проте це маніпуляція.
За даними видання The Guardian, ціни на американські яйця зросли на 55% за рік, а на картоплю — лише на 14%.
І вже в січні 2023 року користувачі соціальних мереж створили велику кількість мемів про яйця і картоплю.
За версією видання Ахіos, меми — це те, що спонукало Potatoes USA, національну раду з маркетингу та просування, яка представляє американських виробників та імпортерів, приєднатися до цієї тенденції.
Директор з маркетингу Potatoes USA Маріса Стайн заявила:
Як мама двох дітей, я постійно шукаю нові заняття. Ідея розмалювати картоплю викликала у мене сміх, але, чесно кажучи, це справді весело… Мої діти любили експериментувати з різними дизайнами. Ми пустували — це був чудовий спосіб провести час із сім’єю
Блогери Стейсі Гарска Родрігез із The Soccer Mom Blog і Бріттані Пайпер із Simplistically Living також надихнулися мемами: вони написали пости із порадами, як краще фарбувати картоплю.
Деякі люди дійсно підтримали цю акцію, але запропонований компанією Potatoes USA хештег #easterpotatoes має не більше 100+ дописів, тим паче це переважно меми та жарти на тему картоплі. Попри це, медійний розголос привернув увагу американських споживачів до картоплярської галузі.
Журналіст The Guardian Joel Snape теж провів експеримент з фарбуванням картоплі, проте він, як і більшість, ставиться до цього як до можливості весело провести час із родиною:
Я назавжди переходжу на картоплю? Ну, ні, очевидно це було б божевіллям. Я ніколи не зможу пояснити це своїм родичам: ні я, ні мій син не хочемо, щоб наші мистецькі витвори проросли до того, як прийде пасхальний кролик. Якщо цей скромний молодик може щось порекомендувати, так це фактор новизни. Далі ми спробуємо каміння, яке має додатковий бонус: ви можете залишити свої (вічні) творіння для інших людей.
Для збору коштів на ПЦУ найняли «вебкамщиць»
Фейк. Для збирання грошей на ПЦУ найняли вебкамщиць.
До нас на перевірку потрапила новина: у ПЦУ вирішили залучити кошти у ЗСУ, запросивши зібрати грошей моделей порталу OnlyFans. Який відсоток від зібраних грошей можна забрати моделям, не повідомляється.
Насправді це фейк.
На цьому відео, що розмістили в мережі сьомого квітня, жінки прикрашають великоднє печиво — у ролику навіть не йдеться про збір коштів.
Пиво російського виробництва у супермаркеті Києва
Фейк. До нас в бот «Перевірка» надійшов відеозапит: просять перевірити, чи правда в київському супермаркеті Сільпо продають пиво російського виробництва. Як доказ чоловік показує інформацію на звороті банки, де зазначено адресу в місті Москві Російської Федерації.
Проте це фейк.
Насправді пиво Paderborner виготовляється в місті Падерборн у Німеччині.
На звороті пива, окрім іншої, розміщена інформація про компанію імпортера у РФ: «ООО Алтимейт Груп».
Імпортером в Україні, згідно з інформацією на банці, є компанія ТОВ «Євродрінк».
Як російська пропаганда просуває наратив про безбожність українців
Дайджест. Безбожність українців — один з найпоширеніших наративів російської пропаганди. Днями у мережі фейкороби стали активно просувати допис з нібито підтвердженнями «занепаду» релігії в Україні, в якому зібрані декілька відомих та менш відомих фейків. Розповідаємо про них у нашому дайджесті.
У мережі поширили дописи, в яких детально описують, чому «виганяти» УПЦ з Києво-Печерської Лаври заборонено, а автокефалія української церкви — це розкольництво.
Для формування більшої довіри фейкороби до текстових постів додають фото- та відеодокази.
У ряді цих публікацій апелюють багатьма фактами, зокрема інформацією про нашестя ворон під час виступу Порошенка, почорніння хрестів на Трапезному храмі, життєписом ієрея й навіть новинами про дозвілля боксера Олександра Усика.
Ми детально перевірили кожен факт й з’ясували, чому не варто довіряти цій новині. Читайте розбір у нашій статті.
Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.