Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
26.05.2023
Обкладинка видання Courrier international під назвою «Український контрнаступ на річці Стікс»
До нас в бот «Перевірка» надійшов запит із проханням перевірити, чи дійсно на обкладинці травневого номера французького видання Courrier international зображено військових ЗСУ, які пливуть річкою Стікс. Нагадаємо, що Стікс, згідно з давньогрецькою міфологію, річка в «царстві мертвих».
«Обіцяний Володимиром Зеленським контрнаступ під загрозою… Як втрата Бахмута вплине на перебіг конфлікту», — написано на обкладинці журналу.
Проте це черговий фейк. Насправді серед травневих обкладинок немає жодної, що мала б такий вигляд.
До того ж номер на штрихкоді М 031183 був той самий, що і на фейковій квітневій обкладинці. А номер 1700 ще навіть не вийшов, адже останній — від 25 травня — має номер 1699.
25.05.2023
В Україні з’явилися нові бойові нагороди «За втечу з Бахмута» та «Хрест боягузливих»
Фейк. У проросійському Telegram-каналі «Укропський фреш» оприлюднили допис про нібито нові українські бойові нагороди «За втечу з Бахмута» та «Хрест боягузливих».
Нагороди ввели нібито після того, як генерал-полковник Олександр Сирський 21 травня відвідав Бахмут і нагородив бійців 30 ОМБр. Посилається «Укропський фреш» на власне джерело у Міністерстві оборони України.
Насправді це черговий фейк.
Ми з’ясували, що остання презентація Концепції нагородної системи Головнокомандувача Збройних Сил України відбулася до 30-ї річниці ЗСУ, а саме: 23 грудня 2021 року. Після цього Валерій Залужний підписав наказ про затвердження нової системи бойових нагород.
Жодної інформації про нові нагороди з того часу не було оприлюднено.
Натомість наочно видно, що для «нових нагород» пропагандисти використали справжні медалі Збройних Сил України та видозмінили їх.
Насправді медаль «За втечу з Бахмута» була, ймовірно, відредагована з української медалі «За сприяння війську». Про це свідчить форма, колір та золота смуга посередині колодки-стрічки самої нагороди.
Тож фейкороби вирішили змінити саму медаль та зображення на ній.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Також ми з’ясували, що, ймовірно, за основу медалі «Хрест боягузливих» була використана чинна нагородна відзнака «Хрест Хоробрих». Для створення цієї нагороди хрест, що справді існує, розтягнули по ширині та замінили зображення герба всередині.
24.05.2023
«Спростування» Арестовича, щодо відпочинку на пляжах Ізраїлю
Немає доказів. До нас у бот «Перевірка» надійшли численні запити з проханням перевірити, чи дійсно Олексій Арестович помічений на пляжах Ізраїлю. При цьому звістка про ізраїльску відпустку Арестовича має неабияке поширення не тільки в російському інфопросторі, а й в українських пабліках та ЗМІ.
Зранку, 24 травня, Олексій Арестович виклав світлину на своїй Facebook-сторінці, що повинна нібито спростувати його присутність в Ізраїлі.
Звертаємо вашу увагу, що це фото в дзеркалі, тож, враховуючи віддзеркалювання, татуювання знаходиться на лівому плечі.
Татуювання Олексія Арестовичі саме на лівому плечі з’являлося в кадрі і 19 травня, коли Олексій в прямому ефірі у російської журналістки Юлії Латиніної вдягав вишиванку. В момент перевдягання добре видно тату на лівому плечі.
До цього моменту, Арестович неодноразово з’являвся у прямих ефірах вдягнений в футболку, і на його лівому плечі також видно татуювання.
У людини зі світлини, з пляжу також видно татуювання саме на лівій руці.
Тож ми порівняли фото з пляжу і фото зі світлини Арестовича. Попередньо ми відзеркалили фото Олексія і найшли співпадіння.
Отже, наразі ми бачимо: у людини з фото і в Олексія Арестовича татуювання знаходиться на лівому плечі. Чоловіки мають подібну зовнішність та схожу лінію волосся нижче пупка.
У підсумку, світлина торса Арестовича у дзеркалі не спростовує його ймовірної присутності в Ізраїлі. Однак самої лише подібності світлин недостатньо, аби стверджувати, що екс-радник президента днями відвідав пляжі Ізраїлю.
UPD від 25.05.2023: Зауважимо, що 22-23 травня в Ізраїлі проходила конференція Герцлія 2023. Україну на ній представляв екс-радник Офісу президента України Олексій Арестович.
Він безпосередньо брав участь в обговоренні теми The Ukraine Crisis: Strategic Implications for Europe («Українська криза: стратегічні наслідки для Європи»).
Новинка від «Кулиничів»: хлібні тости із зображенням Адольфа Гітлера
Фейк. У пропагандистському каналі «Харьковчаночка» поширили новину про анонсований «Кулиничами» тостовий хліб із зображенням Гітлера.
«Харьковчаночка» посилається на Telegram-канал «Труха Харьков» і вдається до емоційного опису новини.
«Пропоную після закінчення всіх воєнних подій взяти, наприклад, Тернопіль, обгородити його величезним парканом з колючим дротом і зробити містом психічно хворих людей!», — йдеться у дописі.
Ми перевірили цю новину й з’ясували, що це — фейк.
Такий допис дійсно публікували на сторінці «Труха Харьков».
Проте фейкороби у своєму дописі не вказали, що у повідомленні «Трухи» є підпис «Забув, що сьогодні не 1 квітня». Це свідчить, що «новина» насправді жартівлива.
Ми також перевірили оригінальне зображення. Його опублікували різні видання, зокрема VICE та Daily Mail, ще у 2017 році.
В оприлюдненому матеріалі йдеться, що такі тости дійсно існували, але їхнім творцем був 37-річний німецький неонацист та торговець наркотиками, якого затримала поліція після публікаціїї фотографій із «кулінарним шедевром» на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook, як пише Daily Mail.
На оригінальному зображенні логотипу «Кулиничів» немає, а на самій сторінці пекарні про подібне оновлення не повідомлялося.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!