Фейкотня тижнева (15.05 – 21.05)

Фактчек Редакція - 15 Травня 2023 | 18:03
фейки про Україну, фейкові новини

Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

15.05.2023

Книга з історії України з Зеленським на обкладинці

Фейк. У п’ятницю, 12 травня, в Telegram-каналі «Первый Харьковский» опублікували пост із нібито підручником з історії України, на обкладинці якого зображено Президента України Володимира Зеленського. В описі публікації зазначають:

«Зеленський в образі первісної людини та в еволюції до президента».

Із незначними змінами цю «новину» поширювали й в інших Telegram-каналах, зокрема у «На самом деле в Харькове» та «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ».

Окрім того, допис про цей підручник поширювали й у Twitter. Так, допис користувача з ніком Spriter99880, опублікований 13 травня, зібрав понад 33 тисячі переглядів.

Проте це фейк. 

Насправді основу для фото взяли на сайті Mr.Mockup. Ресурс використовує готові макети повнорозмірних конструкцій або пристроїв для демонстрації, оцінки дизайну того чи іншого продукту. Там вони знаходяться у вільному для користування доступі, і будь-хто може їх застосувати для власних потреб.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!


Підтвердженням того, що фотографія у Telegram-каналі та на сайті однакова, стали деталі, а саме: однакова позиція рук, які тримають книгу, колір джинс та малюнок на килимі. 

17.05.2023

Українська асоціація футболу оприлюднила інформацію, що в Україні загинули 300 тисяч військових

Фейк. До нас у бот «Перевірка» надійшов запит, пересланий з Telegram-каналу «Укропський фреш». У ньому йдеться, що Українська асоціація футболу нібито опублікувала у себе на YouTube-каналі анонс трьох матчів на пустих стадіонах, аби вшанувати загиблих під час повномасштабного вторгнення військових, кількість яких сягнула 300 000 людей. 

У дописі «Укропського фреша» також зазначено:

«Анонс протягом кількох годин був видалений, а асоціація осоромлено звітувала про скасовування матчів».

Ми з’ясували, що, окрім «Укропського фрешу», цю інформацію поширювали й в інших проросійських Telegram-каналах. Зокрема, у телеграм-каналі «На самом деле в Харькове» її переглянули майже 17 тисяч осіб, на каналі «Украина.ру» аудиторія, що переглянула новину, склала понад 78 тисяч читачів, а на VOBLYA кількість переглядів сягає 167 100 тисяч.

Ми перевірили інформацію й з’ясували, що це — фейк. 

Для того щоб перевірити новину, ми перейшли на акаунт, на який посилаються фейкороби, і з’ясували, що такого відео у них на сторінці немає. 

Також ми переглянули розклад матчів у червні на офіційному сайті НСК «Олімпійський». Бачимо, що на стадіоні у червні відбудеться тільки одна гра 30 червня. Перед тим буде матч ще 29-го травня. Жодної інформації про скасовані ігри, що мали відбутися 6, 7 та 8 червня, на сайті немає.

Ми знайшли оригінал відео, з якого фейкороби взяли кадри для своєї «новини». У фейковому ролику картинку наблизили, а також уповільнили відеоряд. Це відео було опубліковане не Українською асоціацією футболу, а іншими користувачами Youtube, зокрема акаунтом Ukraine Football. На цьому каналі ролик розмістили ще 25 лютого 2023 року, а фейкову новину створили 29 квітня.

До того ж Українська асоціація футболу на своєму офіційному інстаграм-акаунті спростувала правдивість цього відео.

«Ми вдячні українським та закордонним ЗМІ, які одразу розпізнали в цій дезінформації дешевий фейк. На болотах все настільки погано, що єдине, на що здатен агресор — це продукування дешевих фейків. Користуючись нагодою, щиро бажаємо російському футболу насолодитися своїм заслуженим безстроковим відстороненням на міжнародній арені! Дякуємо ЗСУ за успішну «демілітаризацію» окупантів на суші, на воді й в повітрі!»

17.05.2023

Жителі Риму зустріли Зеленського акцією протесту

Маніпуляція. До нас в бот «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно 13 травня, під час офіційного візиту до Італії Президента України Володимира Зеленського, жителі Риму зустріли його акцією протесту. Про це пишуть провідні російські ЗМІ та численні Telegram-канали.

Новина також має неабияке поширення у Twitter — по запиту «Zelensky you are not welcome» ми знайшли чимало постів.

Проте це чергова маніпуляція, адже акцію, до якої долучилися 19 людей з одним плакатом, намагаються видати за протест цілого міста. Детальний розбір читайте на нашому сайті.

18.05.2023

Документ СБУ про розслідування справи голови Полтавської ОВА щодо стягнення коштів за місця для поховань

До нас в бот «Перевірка» з 12 травня 2023 почали надходити запити з проханням перевірити правдивість документа про досудове розслідування, яке здійснює управління СБУ Полтавської області щодо голови Полтавської ОВА.

«У телеграмі випливла фотографія невідомого походження. На ній — документ про розслідування СБУ щодо голови Полтавської ОВА і власника місцевої ритуальної контори. Якщо документ достовірний, то виходить, що люди на пару витягують з інших гроші за місця на кладовищі для поховання родичів», — йдеться у дописі.

Ми перевірили цей документ і з’ясували, що це — фейк.

Почнемо з «шапки документа», а саме: «Управління Служби безпеки України у Полтавської области». Правильним було б написання «Управління Служби безпеки України в Полтавській області», як це зазначено на офіційному сайті СБУ. 

Помилки та одрук є й у самому тексті, а саме:

  • на початку другого абзацу «повидомляємо» замість «повідомляємо»
  • «провежденні» замість «провадженні»

Помилковим є використання абревіатури «Полтавської ОГА» (від Областная Государственная Администрация) замість чинної назви «Полтавської ОВА» (Обласна Військова Адміністрація). 

Також некоректно використовувати абревіатуру «ГУ СБУ в Полтавській області» замість «Управління Служби безпеки України в Полтавській області». Головне Управління СБУ є лише в Києві та Київській області, а також в Автономній Республіці Крим.


Правдивість цього документу спростували й у Центрі Протидії Дезінформації.

19.05.2023

Віталій Кім опублікував архівне фото Сеулу від 1995 року за обстріл супермаркету Миколаєва

Фейк. Цього разу ми провели фактчек російського фактчеку. 18 травня Telegram-канал «Харьковчаночка» повідомив, що фото з супермаркету, яке поширив Віталій Кім після обстрілу Миколаївщини, не відповідає дійсності. Як стверджує адміністрація каналу, на світлині насправді зображений торговельний центр «Сампун» у Сеулі, який обвалився в 1995 році.

«Харьковчаночка» додає, що фінансування в Україні на пропаганду немає, тому наші ІПСО публікують архівні фотографії. 

Ми перевірили новину й з’ясували, що це — фейк.

Отже, у пості є фото, яке 17 травня оприлюднив на своїй сторінці голова Миколаївської ОВА Віталій Кім.

«Я все ж опублікую одну з військових цілей росіян», — йшлося у дописі.

Використовуючи функцію зворотного пошуку, ми не отримали жодної подібної до миколаївського супермаркету світлини, яка була б пов’язана з катастрофою у Сеулі. 


В Сеулі у 1995 році відбувся обвал більшої частини торгового центру, що забрав життя 502 людей та покалічив ще 937. У відкритому доступі є тільки фото загального плану, адже сумарна вага п’яти поверхів залізобетонної будови не залишила вцілілим нічого, що знаходилось усередині.

Також ми спробували ідентифікувати товари, що розміщені на полицях зруйнованого в Миколаєві торгового центру.

Ймовірно, такі товари на полицях мають найбільший попит саме в Україні.

Таким чином ми з’ясували, що надана фейкоробами інформація про поширення Кімом фальшивих результатів обстрілу — фейк.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.