Найактуальніші фейки цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

08.05.2023

У Києві ветеранам Другої світової відправили вітальні листи із застереженням щодо георгієвської стрічки

Фейк. До нас у бот «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи дійсно Оболонська РДА розіслала ветеранам Другої світової війни вітальні листи із застереженнями щодо георгієвської стрічки.

Нагадуємо вам, що носіння георгіївської стрічки заборонено законом. Також слід утриматися від публічної демонстрації медалей, орденів та інших нагород часів Радянського Союзу, — йдеться у нібито листі від Оболонської РДА.

Аби спростувати цей фейк, ми звернулися безпосередньо до Оболонської районної державної адміністрації в місті Києві. І отримали наступну відповідь:

«Доброго дня, це фейк. Оболонська РДА не надсилала такі повідомлення, тим паче бланк Оболонської РДА іншого зразка».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

09.05.2023

У гуманітарній допомозі херсонським малятам замість підгузків поклали поролон

Фейк. Російськими пабліками та деякими пропагандистськими ЗМІ шириться інформація, що у Херсоні в гуманітарній допомозі українцям замість підгузків роздали поролон.

На підтвердження майже до кожного посту додали відео, де чоловік, якого немає у кадрі, наочно демонструє «отриману гуманітарку».

https://youtube.com/shorts/Q6VMjVmxWS0?feature=share
Колаж Gwara Media

Розбір почнемо з того, що пояснимо росіянам: підгузки бувають різних торгових марок. Некоректно писати «замість памперсів поклали поролон», адже на підгузках видно торгову марку Huggies.

По-друге, звертаємо увагу на напис на пакунку підгузок:

«САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я»

На звичайних пакунках підгузків Huggies такого напису немає. Нижче навели приклади з численних розпаковок підгузків цієї торгової марки на ютубі.

Ймовірно, такі написи роблять на вітринних пакунках. До того ж, як ми можемо пересвідчитися, обидва пакунки з відео знаходилися під прямим сонячним промінням вже деякий час, адже майже втратили кольори.

Також зазначимо: у «місцях розриву» пакування нібито наданої гуманітарної допомоги рветься не як звичайне, а як упаковка з більш щільного матеріалу. На пакунку з відео чітко видно бахрому, але на звичайній упаковці вона технічно не може утворитися.

Купити цей товар нині неможливо. Адже саме такий пакунок зняли з виробництва.

Звертаємо увагу: у кадрі немає людини, що говорить на камеру. У дописі не зазначені соцмережі того, хто отримав «гуманітарну допомогу», що унеможливлює ідентифікацію особи. До того ж відео знято таким чином, аби неможливо було визначити, де воно записане: ми не бачимо нічого, окрім дивану. Подібної якості відео, де немає особи і неможливо визначити місце подій, вже викликає недовіру. Якби цей чоловік хотів розв’язати проблему, він навряд чи б ховався.

До того ж не зрозуміло, хто та коли надав таку гуманітарну допомогу: міська чи обласна влада, волонтерська організація тощо. Це унеможливлює розв’язання проблеми.

Єдині, хто тут точно зазначені — це виробники підгузків. Ми звернулися до представництва бренду Huggies в Україні: надіслали запит та розповіли про ситуацію оператору гарячої лінії. Чекаємо на відповідь у визначений законом термін.

В Україні продають феєрверки «Дугіна рекомендує» та «Татарський рекомендує» до Дня Перемоги

Фейк. До нас у бот «Перевірка» надійшов запит, а саме: пост з Telegram-каналу «Дядя Слава» — з проханням перевірити, чи дійсно в Україні продають феєрверки із назвами «Дугіна рекомендує» та «Татарський рекомендує».

«Горить так само гаряче, як Владлен Татарський і так само яскраво, як Дар’я Дугіна», — йдеться у рекламному дописі на скриншоті.

Перш ніж спростувати допис, нагадаємо, що йдеться про російських пропагандистів, які загинули внаслідок вибуху.

21 серпня 2022 року під Москвою вибухнув автомобіль, за кермом якого була Дар’я Дугіна. Внаслідок вибуху жінка загинула.

3 квітня 2023 року Владлен Татарський загинув під час «творчого вечора» у Петербурзі. Одна з гостей, як повідомляє російське слідство, зробила Татарському смертельний подарунок: його власний бюст, нашпигований вибухівкою.

Тож така назва феєрверків створена задля реалізації наративу «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів». Цей наратив допомагає РФ виправдовувати військову агресію проти України.

Насправді це фейк.

Ми знайшли це оголошення на сайті безкоштовного інтернет-магазину «ІЗІ». Його 8 травня 2023 року опублікував акаунт зареєстрований як Борис.

Проте вже надвечір 8 травня оголошення було видалено. Наразі у продавця Бориса немає жодного товару для продажу.

Вдалося з’ясувати, що, окрім цього оголошення, феєрверків з такою назвою не існує.

Перший феєрверк «Дугіна рекомендує» насправді має назву «Аквамарин». Підтвердження цієї інформації ми знайшли на одному з російських сайтів за пошуком оголошень. Про достовірність свідчить співпадіння артикулу P8079 на коробці. Також на боці коробки можна побачити назву «Аквамарин». А отже, фото зроблено за допомогою графічного редактора.

А другий феєрверк з нібито назвою «Татарський рекомендує» насправді продається на російських сайтах та називається «Нон-стоп». Його й зараз можна придбати за ціною 13 800 російських рублів. На те, що напис про Татарського теж створений за допомогою графічного редактора, вказують однакові коробки на обох фото. Зокрема, ідентичні написи російською мовою «батарея салютов» і «премиум класса» зверху, однакові лого та зображення феєрверків на коробках. 

10.05.2023

Стаття «Української правди» про проблеми контрнаступу

Днями Telegram-канал «Русский Z Харьков V» опублікував скриншот нібито новини видання «Українська правда», що український контрнаступ під загрозою. За свідченнями пропагандистів, українське командування занепокоєне новою тактикою росіян – масовим використанням модернізованих авіабомб.

«Це одна з масштабних проблем, що необхідно вирішити терміново, інакше росіяни перехоплять ініціативу», — йдеться у статті.

Насправді це фейк. 

Ми з’ясували: «Українська Правда» не публікувала новини 8 травня о 10:09, що можна перевірити на сайті. Єдині публікації в цьому проміжку часу були видані о 10:01 та о 10:15.  

Ми також знайшли на сайті видання «Українська Правда» статті журналістки Ірини Балачук, яка нібито опублікувала матеріал 8 травня о 10:09.

Насправді жодних матеріалів у цей час пані Ірина не виходило. Перший матеріал за 8 травня журналістка опублікувала об 11:51. Перед тим Ірина Балачук мала публікацію ще 5 травня о 14:18.

Також акцентуємо на джерелі цієї новини та її деталі.

У своєму дописі пропагандисти посилаються на анонімні джерела в Генштабі ЗСУ, які нібито передають слова Валерія Залужного. Зауважимо: навіть за умови згадки цього джерела у статті «Української правди» його не варто вважати надійним.

11.05.2023

«Азовець стріляє в червоноармійця». Зображення на білборді до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Фейк. Напередодні Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в проросійських Telegram-каналах, соціальних мережах та деяких ЗМІ набула поширення світлина білборда із військовим полку «Азов», який нібито стріляє у червоноармійця з підписом «Захистили тоді, захистимо і тепер»

У перших постах зі світлиною місцем розташування білборда вказують Київ, проте згодом з’явилися дописи, на яких локацією зазначили Дніпро.

Незалежно від локації ця новина є фейком.

Отже, за допомогою Google.maps ми з’ясували: місце, де розташований білборд зі світлини, знаходилося у Києві на вулиці Юрія Іллєнка поблизу метро «Лук’янівська». На це вказують характерні особливості місцевості та елементи на фото, зокрема вікна на чотириповерховій будівлі та хрест аптеки.

Хоча білборд і залишився на візуалізації вулиць у Google.maps, зазначимо: станом на сьогодні, 11 травня 2023 року, його вже декілька років як демонтували.

Тож місце, де колись був розташований білборд, нині має інші елементи міської інфраструктури.

Фактчекери Gwara Media 10 травня зробили фото цього місця. Білборда тут вже немає, проте залишилися впізнавані елементи, такі як: аптечний хрест, дерева й електростовпи, навіть натягнуті дроти та бежево-помаранчева будівля на протилежній частині вулиці.

Радимо фейкоробам оновити пул фотографій для створення подібних «новин».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!