Дискредитація українських військовослужбовців – один з найпоширеніших наративів російської пропаганди. За серпень ми вдруге зіткнулися з фейком, де автори проросійського контенту знаходять «докази» захворювань на ВІЛ серед військовослужбовців. Чому ця новина виявилася черговим фейком – читайте у матеріалі.
Що сталося?
Пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» поширив оголошення про те, що нібито в медцентрі «Доктор Харків» з 15 серпня військовослужбовці можуть безплатно пройти ВІЛ-тестування.
«Військовослужбовців 14 ОМБр відправили здавати тест на ВІЛ», — йдеться у дописі.
Також у дописі автори розповідають, що їхній підписник з Харкова бачив, як група військових 14 ОМБр стояла біля кабінету, де «беруть мазки».
Отже, в описі новини не називають імені й прізвища підписника, аби ми могли пересвідчитись, чи можна йому довіряти. Також до допису не надають світлин з лікарні.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Оголошення
Насамперед ми з’ясували, що на сайті клініки «Доктор Харків» немає інформації стосовно безплатного проходження ВІЛ-тестування для військовослужбовців.
Проте зазначимо, що години прийому на оголошені, що поширюють пропагандисти, та на сайті лікарні збігаються.
В Instagram акаунті doctorkharkovua ми знайшли фото і відео приміщення: інтер’єр лікарні не відповідає інтер’єру з оголошення.
Можна помітити, що плитки на стінах клініки зовсім немає, а сам дизайн виконаний в сірих відтінках. На фото оголошення акцентним елементом є саме плитка на стіні в коричневих відтінках.
До того ж фактчекери бота «Перевірка» запитали у медцентрі «Доктор Харків» на їхній сторінці Instagram, чи дійсно з 15 серпня військовослужбовці можуть безплатно здати ВІЛ-тест. Цю інформацію спростували
Метод діагностування ВІЛ
Основні види сучасних аналізів на ВІЛ:
- Експрес-тест або імунохроматографічний аналіз (ІХА). Можна зробити за 15 хвилин навіть у домашніх умовах. Для аналізу потрібна кров із пальця або слина.
- Імуноферментний аналіз (ІФА) та імуноблотинг (Вестерн-блотинг, WB). Потребує забору венозної крові, тому проводиться у лабораторії.
Ми пересвідчилися, що у медцентрі «Доктор Харків» для проведення аналізу використовують забір венозної крові.
Проте, якщо врахувати твердження підписника каналу «УКРОПСКИЙ ФРЕШ», військові стояли біля кабінету, де «беруть мазки». Що саме мала підтвердити ця інформація, достеменно невідомо.
Висновок: фейк
Експлейнер
Під час дослідження фейку ми звернулися до інформації, що розміщена у відкритому доступі на сайті Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України.
В Україні отримати послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію можна:
- в закладах охорони здоров’я, що гарантовано 13 пакетами програми медичних гарантій (це сімейні лікарі, заклади амбулаторного та хірургічного профілів та інші);
- на базі неурядових організацій, що працюють з ключовими та уразливими групами людей;
- вдома та самостійно за допомогою оральних тестів, які можна замовити безоплатно на сайті prozdorovia.in.ua, http://oraltest.org.ua/.
Знайти безплатні найближчі пункти тестування на ВІЛ можна на сайті, зокрема на карті, обравши необхідний регіон.
На мапі ми обрали Харків. В місті Харків безплатно здати аналіз на ВІЛ може будь-хто у Харківському обласному центрі профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІД та в обласному протитуберкульозному диспансері №1.
Всю додаткову інформацію можна уточнити у чат-боті #ТЕСТпоруч https://t.me/HIVfree_bot та за номером гарячої лінії 0 800 500 451.
Читати також
- Маніпуляція. Спалах сифілісу у військових на Куп’янському напрямку;
- Фейк. «Лікарі без кордонів» розповіли про інфіковану донорську кров в Україні;
- Фейк. «Чорна» трансплантологія на Харківщині.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!