Насправді території Польщі ніхто не здає. Всі ці чутки з’явились через те, що у понеділок 11 липня зареєстрували законопроєкт про надання особливого статусу полякам в Україні.
Що сталось?
Екс-депутат Ради Ілля Ківа поширив фейкову новину про те, що в Україні розпочався процес здачі території Польщі. Про це пишуть РИА Новости, РадиоСпутник, Liz.ru, Life.ru.
Раніше Кива повідомляв, що початок введення польських сил в Україну намічено на кінець липня, – пишуть РИА Новости.
Спростування
Приводом для вигадки стало те, що 11 липня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про особливий статус поляків в Україні.
Проте проєкт жодним чином не передбачає поділ території України.
У розробленому за ініціативою президента законопроєкті йдеться про надання громадянам Польщі можливості легально перебувати в Україні протягом 18 місяців з дати ухвалення закону.
Поляки також матимуть рівні права з українцями на працевлаштування, здійснення господарської діяльності, навчання в закладах освіти, медичне обслуговування на території України та окремі соціальні виплати згідно з українським законодавством.
В Офісі президента роз’яснили, що цей проєкт є вдячністю польському народу за солідарність та підтримку України. Права, які надаються громадянам Польщі на території України, аналогічні тим, які Польща запровадила для українських біженців після 24 лютого польським законом “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни”. До прикладу, наразі українські біженці мають право у Польщі на:
- легальне перебування у країні протягом 18 місяців;
- можливість працевлаштування без дозволу;
- можливість здійснення господарської діяльності на тих самих умовах, що і громадяни Польщі;
- можливість отримання номеру PESEL (універсальна система реєстру населення);
- доступ до медичної допомоги на рівні громадян Польщі;
- доступ до соціального забезпечення;
- доступ до шкіл, дитячих садків, ясел.
Нагадаємо: Польща першою з потенційних держав-гарантів публічно заявила, що не братиме участь у мирній угоді, що передбачатиме здачу частини території України.
Щодо депутата Іллі Киви, на якого посилаються російські ЗМІ, то він відомий своїм скандалом із плагіатом дисертації, українофобією та захопленням путіним. Він неодноразово поширював фейкові новини, пропагував “руський мір” в Україні, вітав путіна з днем народження і висловлював захоплення його постаттю.
До того ж, напередодні повномасштабного вторгнення рф він втік до Іспанії. В березні 2022 йому оголосили підозру в державній зраді. 15 березня 2022 року він позбавлений депутатського мандату ВРУ.
Тому не варто довіряти сумнівній інформації, яку поширює Кива.
Висновок
Меседж “Польща хоче захопити західні області України” є частиною одного з наративів, який роспропаганда активно розповсюджує останні місяці. Це робиться для того, щоб зіпсувати відносини між Польщею та Україною, знецінити партнерство з Польщею та посіяти паніку. Раніше Володимир Зеленський висловився з цього приводу.
“Російські новини – це свого роду інформаційні ракети, які мають на меті викликати паніку”, – сказав президент України.
Російські пропагандисти часто поширюють дезінформацію стосовно того, що Польща хоче забрати частину території собі. Так, неодноразово публікувалися чутки, нібито Польща вже відправляє сюди військових, а допомога – лише привід для захоплення територій.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.