Російська пропаганда невтомно розповсюджує наратив про злочинність українських військових спецпідрозділів: їм приписують і нацизм, і радикалізм, і наркозалежність, і неадекватність загалом. Фактчекери з Gwara Media вирішили дослідити цю тему. Що вдалося дізнатись — читайте у статті.
Що сталося?
Почнемо з невеличкої «довідки» про спецпідрозділ Kraken від російського видання «Московський комсомолець» у статті від 4 грудня 2022 року. Стаття розповідає про боксера Дениса Берінчика, що вийшов на ринг у формі спецпідрозділу ГУР Kraken:
«Kraken відомий своїми військовими злочинами, до його складу входять колишні в’язні. Як повідомлялося, він діяв у Харківській області, де його бійці відвозили у невідомому напрямку тих, хто виявляв симпатію до Росії».
Така довідкова інформація про Kraken майже дослівно повторюється у багатьох російських виданнях. Цей наратив активно розповсюджується майже від самого початку існування харківського спецпідрозділу ГУР.
З початком деокупації Харківщини наратив про «нацистів-грабіжників» отримав друге життя і використовується так само часто й впевнено, як і наратив про нібито всюдисущий нацизм на території України.
Які ж докази наводить російська пропаганда, коли демонізує спецпідрозділ ГУР Kraken?
Аналіз
Російські ЗМІ, такі як «РИА Новости», дають наступну інформацію щодо створення спецпідрозділу Kraken – цитуємо:
«Сформований нещодавно, хоча славиться здавна».
Це нескладно спростовувати, адже незрозуміло, як слава Kraken може випередити його створення, ще й «здавна». Тож лишимо ці логічні парадокси російській пропаганді.
Згідно з інформацією офіційного сайту ГУР Міністерства Оборони України, окремий розвід-диверсійний підрозділ Kraken сформували ветерани «Азову» та добровольці у березні 2022 року, на базі Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Щодо слів експерта Асоціації військових політологів Андрія Кошкіна нібито Kraken — це загін, його заявам може довіряти лише невибаглива публіка. Адже у листопаді він уже запевняв: Україна не готова воювати взимку не тільки через погодні умови, а й через банальний брак одягу, що українцям доводиться просити у США. Також він заявляв:
«Нинішній неонацистський режим, який очолює Зеленський, дуже захоплений шантажем щодо ядерної катастрофи – ми це знаємо по Запорізькій АЕС».
У травні він дорікав США за те, шо вони нібито «прохлопали» підйом сучасної Росії.
Але запрошення таких експертів типове для російських ЗМІ — ми вже раніше про це писали.
Отож, маємо поширення неправдивих тверджень вже на етапі довідки, а саме — поширення невірної інформації про вид підрозділу та час його створення.
Російські медіа також повідомляють, нібито у Kraken набирають тільки людей з «кримінальним минулим», тобто або колишніх, або теперішніх ув’язнених. Хоча в офіційних вимогах спецпідрозділу до майбутніх призначенців вказано:
«Люди з судимістю до курсу не допускаються».
Можемо припустити, що тема «кримінальників» була піднята через особу Сергія Величка з позивним Чілі, командира спецпідрозділу Kraken. Його підозрювали у рекеті, проте наприкінці лютого звільнили з СІЗО, щоби він міг захищати Україну від російських окупантів, за наказом президента України.
Справу Сергія Величка генпрокурор Ірина Венедиктова прокоментувала особисто:
«Перше — це не масова акція, а дуже зважений і точковий крок. Кажучи людською мовою кажучи, населенню не варто хвилюватися за те, що кримінал заполонить вулиці. А тим, хто відбуває покарання, сподіватися на “день відкритих дверей” теж не варто. У кожного зі звільнених є значний бойовий досвід у зоні АТО у 2014-2015 роках. Усі вони — затяті противники “русского мира”, а один взагалі автор відомої пісні українських уболівальників про агресора. По кожному індивідуально оцінено всі ризики та механізми контролю…».
Нагадаємо, що автором пісні «Путін — х*йло» і є Сергій Величко.
Навесні дезінформацію РФ щодо спецпідрозділу Kraken «збагатили» ще й уявні факти грабіжництва. Так, 4 травня «РИА Новости» повідомили, що згідно з їхніми джерелами у штабі військово-цивільної адміністрації звільнених територій:
«Українські націоналісти влаштували терор у селищі Старий Салтів Харківської області. Вони хапають тих, хто “симпатизує російській стороні” і забирають їх у невідомому напрямку».
Жодних доказів цих тверджень не наводиться — навіть не називаються особи, що надали інформацію. Крім того, багато російських ЗМІ наголосили: спецпідрозділ Kraken влаштували показовий штурм у «ніким не зайнятому селищі». Саме інформацію щодо «ніким не зайнятого селища» вже спростували фактчекери проєкту StopFake.
Та повернемося до грабіжництва. 4 травня Голова Харківської обласної держадміністрації Олег Синегубов повідомив, що навколо Старого Салтова точаться бої, тож їхати туди ще не можна.
Тобто на початку травня, коли українські захисники звільнили Старий Салтів, російські військові почали тероризувати мирних жителів селища. Через постійні обстріли люди стали намагатися виїжджати: хто самотужки, а хто за допомогою волонтерів, адже обстріли довгий час не вщухали. Через величезні втрати живої сили РФ вдавалась до обстріл звільнених харківських населених пунктів із реактивних систем залпового вогню та артилерії. Просто виїхати було нелегко — колони з цивільними автівкам попадали під ворожі обстріли.
Таким чином, люди почали самостійно виїжджати попри російські обстріли, але не тому, що їх вивозив у невідомому напрямку Kraken.
На повідомлення від «РИА Новини» відреагував начальник штабу спецпідрозділу Костянтин Немічев:
«Не знаючи, як пояснити вмотивованість Kraken, русня розповідає, що ми “каратєлі” та “уголовніки”. Не маючи змоги пояснити нашу боєздатність, вмотивованість та успіхи в знищенні окупантів, олігофрени з путінських помийок вигадують усе більше й більше недолугіх фейків про нас… Ми кожного дня виконуємо свої задачі на закріпленій ділянці фронту, знищуємо ворога та звільняємо населенні пункти. А людям, які живуть лише чутками та заздрістю бажаємо займатися своїми справами, розвиватися та ставати кращими».
Згодом до звинувачень у грабіжництві додалися звинувачення на адресу волонтерів, які, за версією роспропаганди, теж їдуть на деокуповані території, аби грабувати.
«Для вивезення награбованого “кракенці” використовують волонтерів, які нібито приїжджають за жителями, а насправді вивозять речі».
Втім, жодного звинувачення від мешканців селища нам знайти не вдалося. Натомість відомі історії волонтерів, що, ризикуючи своїм життям, допомагали людям, які залишилися на деокупованих територіях.
До прикладу, мешканка Старого Салтова, яка пережила окупацію, розповіла виданню Медіапорт:
«Вони зайшли в березні, здається, це було 17 березня. Всі шарахалися від них і ніхто на вулицю не виходив. У двоповерхівках було багато сімей з маленькими дітками. Дівчина замовила гуманітарку. І хлопець, волонтер… Орки протягали його шість годин, що вони тільки не робили! Вони його роздягали, кругом передивлялися, чи він не “атовець”, я не знаю, може, чіпи шукали під шкірою? Вони його [волонтера – ред.] у Шестаковому тримали у підвалі. І коли ввечері вони супроводжували цього волонтера, то на нього було страшно глянути. В нього трусилися руки. Я навіть не уявляю, через що йому довелося пройти».
Більше про роль волонтерів у деокупованому Старому Салтові дізнавайтесь у нашому репортажі:
Висновки
Ми вже не вперше стикаємося з фейками, обґрунтування яких спирається на оцінки псевдоекспертів та неперевірені джерела.
У даному випадку, основна мета — залякати мешканців і запевнити, що звільнення від РФ не несе нічого доброго; нібито навіть залишатися в окупації краще, ніж зустріти «страшних українців» та/ або потрапили у в’язницю за колаборанство.
Як російська пропаганда маніпулює історіями про колаборанство на деокупованих територіях, аби залякати місцевих, — читайте у нашому розслідуванні.
Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».
Над матеріалом працювала Юліана Топольник