В мережі повідомили, що російські військові кореспонденти знайшли та дослідили аптечку української армії. І тепер, за їхніми словами, мають наочні докази фактів вживання ЗСУ наркотиків.
Що сталося?
У проросійському інфопросторі поширили фото обпаленого рюкзака з медикаментами. За словами пропагандистів, це фото «аптечки бойовика ЗСУ», на якому можна побачити препарат Тарен, що доводить факт вживання армією України наркотичних речовин. Російські військкори зазначають, що українським військовим цей препарат видають лише перед наступом, а в інший час придбати ці «наркотики» можна в одній з мереж харківських аптек. Чому саме харківських, пропагандисти не пояснюють.
Ця інформація не відповідає дійсності. Як ми дійшли такого висновку читайте в нашому аналізі.
Аналіз
Насамперед з’ясуємо про яку речовину йдеться.
Тарен — це аптечний препарат діючою речовиною якого є психотропна речовина Aprofenum.
Інша назва цього препарату — Апрофен. Його розроблено в одному з фармацевтичних закладів СРСР та виготовлено в Індії, а пізніше й в самому Радянському Союзі. У 1970 році Наказом Міністерства охорони здоров’я СРСР Апрофен внесли до списку дозволених в медицині препаратів. Застосовували його для запобігання отруєнню зарином, заманом та VX-газів – фосфорорганічних отруйних речовин. Окрім цього, засіб має сильну спазмолітичну та судинозвужувальну дії. Тому його також використовували при виразках, печінкових кольках та, навіть, для полегшення перебігу пологів.
Зовні тарен має вигляд білого кристалічного порошку, який розчиняється в воді та спирті. Зберігатись речовина може лише в закритій тарі без потрапляння світла.
В радянському союзі тарен був складовою індивідуальної військової аптечки АИ-1 та АИ-2. Зберігався препарат в специфічній захищеній від світла упаковці з дотриманням всіх норм.
Дія цього препарату могла тривати до 5 годин. Тарен має сильний психотропний вплив на організм, викликає галюцинації, запаморочення, ейфорію та інші симптоми наркотичного сп’яніння. Споживання цього препарату впливають на здатність нормально мислити.
При тривалому використанні відбувається ураження мозку, постраждалий не може зрозуміти сенс прочитаного, не здатний формулювати речення. Важливо також звернути увагу, що препарат впливає саме на нейронні зв’язки, тому при вживанні препарату людина не відповідає за свої дії.
У 1987 році препарат зняли з виробництва в СРСР саме через його вплив на організм.
Згідно Українського законодавства, цей препарат також знаходиться в списку психотропних речовин обіг яких обмежено і стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю.
Окрім того, в Україні немає жодного зареєстрованого препарату з такою діючою речовиною, це підтверджують дані Державного реєстру лікарських засобів України.
Хоча цей медикамент і знаходиться в списку тих, за обігом яких ведеться нагляд, в Україні легального його постачання не існує. Цей лікарський засіб не зареєстровано ні для медичних, ні для військових цілей. Через це спростовуємо факт продажу цього препарату в аптеках та застосування в медичних цілях армією.
Також ми проаналізували фото рюкзака. На зображенні немає жодного лікарського засобу таблетованої форми. Нагадаємо, що тарен потребує специфічних умов зберігання: потрібно обмежити від потрапляння світла. На фотографії, яку роспропаганда використовує за доказ препарат тарен відсутній.
Наразі в більшості країн, зокрема і в Україні, для протидії хімічній зброї використовують атропін. Дана речовина не тільки застосовується при отруєнні фосфорорганічними отруйними речовинами, а й для протидії наркотичному сп’янінню.
Препарат зменшує дію наркотиків. Це підтверджено також і в законодавстві України. Так згідно з Постановою Кабміну «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» існує засіб, застосування якого дозволено лише за умови наявності в дозі препарату атропіну. Тобто засіб є безпечним лише в тому випадку, коли атропін нейтралізує його психотропний вплив.
Придбати атропін, дійсно, можна в аптеках, як повідомляють пропагандисти. Але ця речовина не має нічого спільного з вживанням ЗСУ наркотиків. Її застосовують також при хворобах ШКТ, для зменшення секреції залоз та в інших медичних цілях.
Детальніше варто поглянути на слова фейкоробів про поширення речовини у харківських аптеках.
Насамперед мережі аптек «Інновація» в Україні не існує. Натомість ми знайшли інформацію про мережу аптек з такою назвою у РФ, проте вона наразі не працює. У Харкові за вказаними адресами взагалі немає аптек. Під такою назвою в місті працює медичний наркологічний центр, та варто зазначити, що він не має жодного відношення ані до вказаних фейкоробами адрес, ані до продажу наркотиків.
Висновок
Поширення подібного наративу було неодноразово помічено в російській пропаганді. Таким чином фейкороби намагаються дискредитувати українську армію та показати їх в очах людей не тільки злочинцями, а й наркозалежними. Досліджуючи хвилі дезінформації раніше, ми з’ясували актуальність цієї мети пропаганди для ворога.
Надана пропагандистами інформація не відповідає дійсності. Це підтверджує як інформація про специфіку речовини, її зберігання, так й нормативно-правове підґрунтя. Звернемо увагу на недоречність самої світлини, яке не лише не підтверджує факт наявності тарену в аптечках ЗСУ, а й, навіть, спростовує його.
Традиційно нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».