Персона, якій російська пропаганда приділяє найбільшу увагу — Президент України Володимир Зеленський. Так в нашому останньому аналізі хвиль дезінформації наратив «Дискредитація Президента України» посів місце в групі головних і є одним із найрозповсюдженіших. Тож, цього разу вкотре маємо справу з його реалізацію, але зі значно розширеною географією. Фейкороби повідомляють: в Японії на вулицях з’явилася реклама, що закликає зупинити Зеленського — детальніше читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

Користувачі боту «Перевірка» надіслали на розбір пост Telegram-каналу «Первый Харьковский». До посту додано відео вулиць Токіо, де нібито на LED-екрані однієї з будівель транслювалися гасла англійською:

«Стоп війна! Стоп Зеленський».

«Це – Японія. Вулична реклама закликає зупинити війну, поставити на стоп Зеленського. Ніхто не хоче великої війни у світі, люди поступово почали розуміти, що владу в США та Британії захопили маніяки, які штовхають планету до катастрофи», — йдеться в дописі до публікації.

Зазначимо, що оригінальний пост був опублікований на цьому каналі о 9:13 31 липня 2023 року.

Через кілька годин після публікації новину поширили й пропагандистські канали «Выпускайте Кракена!» та «Отряд Ковпака».

Проте відеоролик на декілька годин раніше з’явився в західному сегменті мережі. Так ролик набув поширення у Twitter, 9GAG та TikTok. Також відео поширив у своєму Twitter-акаунті відомий проросійський американський блогер Джексон Хінкл.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насправді оригінальне відео завантажили в YouTube у жовтні 2020 року, тобто до повномасштабного вторгнення, на YouTube-каналі VIRTUAL JAPAN. Автор знімає відео з вулиць району Шібуя в Токіо.

На відрізку відео, використаного фейкоробами, у той момент на вуличному екрані транслювали зображення жінки, а не слова з закликом зупинити українського президента.

Тож автори фейку лише наклали на відео з рекламою інший текст.

Зазначимо, що на момент, як ми почали аналізувати цей фейк, його розбір вже зробили фактчекери проєкту Snopes. Їхній розбір опублікований на сайті 31 липня 2023 року.

Висновок: фейк

Читати також

  • Маніпуляція. Спалах сифілісу у військових на Куп’янському напрямку;
  • Фейк. Петро Порошенко піариться «на передку»;
  • Шахрайство. Виплати від держави кожному українцю у розмірі 4 780 гривень.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!