Експерти ООН зі спостереження за санкціями стверджують, що уламки ракети, яка вдарила по Харкову 2 січня 2024 року, належали північнокорейській балістичній ракеті серії Hwasong-11.

Такі висновки викладені у звіті спостерігачів для Комітету Ради Безпеки ООН з санкцій проти Північної Кореї, пишуть Reuters.

За їхніми словами, у 32-сторінковому документі експерти ООН повідомляють, що «уламки ракети, яка впала в Харкові 2 січня 2024 року, походять від ракети КНДР серії Hwasong-11» і є порушенням ембарго на постачання зброї Північної Кореї. З 2006 року КНДР перебуває під санкціями ООН за її балістичні ракети та ядерну програму.

Троє спостерігачів за санкціями оглянули уламки в Україні на початку квітня. Як пишуть Reuters, вони не знайшли доказів, що ракета була виготовлена в Росії. Також спостерігачі «не змогли самостійно визначити, звідки була запущена ракета і ким». Проте за наданою Україною інформацією про траєкторію польоту, вона могла бути запущена з території Російської Федерації.

«Інформація про траєкторію, надана українською владою, вказує на те, що він був запущений в межах території Російської Федерації… Таке розташування, якби ракета була під контролем російських сил, ймовірно, означало б її закупівлю Російською Федерацією», — йдеться у звіті від 25 квітня Комітету Ради Безпеки з санкцій щодо Північної Кореї. Це стало б порушенням санкцій проти КНДР, введених ООН у 2006 році, додали спостерігачі.

За словами журналістів, місії Росії та Північної Кореї при ООН у Нью-Йорку не відповіли негайно на прохання прокоментувати звіт спостерігачів за санкціями.

«США та інші звинуватили Північну Корею в передачі зброї Росії для використання проти України. І Москва, і Пхеньян відкинули звинувачення, але 2023 року пообіцяли поглибити військові відносини. На засіданні Ради Безпеки ООН у лютому США звинуватили Росію у щонайменше дев’яти запусках балістичних ракет проти України, наданих КНДР.», — пишуть Reuters.

У березні 2024 року Росія наклала вето на щорічне оновлення повноважень спостерігачів ООН за санкціями, які протягом 15 років спостерігали за дотриманням санкцій ООН щодо Північної Кореї, пишуть Reuters. Мандат поточної групи експертів закінчується 30 квітня.

Нагадаємо, вранці 2 січня в Харкові пролунали чотири вибухи. Відомо про понад 45 постраждалих людей, серед яких 5 дітей та одну загиблу людину. За ранок зафіксували 4 влучання в Шевченківському районі.

Керівник Харківської обласної прокуратури показав уламок північнокорейської ракети. Нею росіяни обстріляли Харків на початку 2024 року, повідомляє журналіст Ґвара Медіа. Після влучання ракети 2 січня 2024 року правоохоронці вилучили уламок однієї з ракет, яку ідентифікували національними та міжнародними експертними інститутами як північнокорейська ракета КN-23.

«Вона суттєво відрізняється від радянських та російських ракет. Корейська ракета має набагато більшу дальність ніж Іскандер (700 км та 250 км, відповідно), але недосконалу систему управління та наднизьку точність», — зазначив Олександр Фільчаков.

Нагадаємо, начальник Слідчого управління Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов вже підтверджував удари північнокорейськими ракетами Hwasong-11 по Харкову, що сталися вранці 7 лютого. Тоді виявилося, що 2 з 5 ракет, запущені по місту, були з КНДР.