З 24 лютого 2022 року в Україні триває загальна мобілізація всіх військовозабовʼязаних громадян. Так, згідно Закону України до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Проте російська пропаганда все одно продовжує поширювати фейки та маніпуляції щодо мобілізації студентів.
Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків та маніпуляцій, що поширювали фейкороби за період січня – червня.
Фейк. Діти «ухилянтів» не матимуть права на вищу освіту
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно дітей чоловіків, які ухиляються від мобілізації, позбавлять права здобувати вищу освіту. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Івано-Франківськ 24/7».
Так, 20 лютого видання «Telegraf» опублікувало (архів) інтерв’ю з нардепом від «Батьківщини», членом комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Вадимом Івченком. При обговоренні заходів спонукання чоловіків приєднуватися до війська депутат нібито згадав про позбавлення підтримки держави всієї сім’ї військовозобов’язаного:
«Політичне керівництво пропонує: якщо ти не хочеш виконувати свій громадянський обов’язок, захищати Батьківщину і якщо не стоїш на військовому обліку, держава може тобі відмовляти в послугах. Наприклад: ти не будеш отримувати підтримку держави, твої діти не вступлять до вишу, або ти сам не вступиш до ВНЗ».
Проте насправді це фейк. Так, народний депутат Вадим Івченко зазначив, що журналісти «перекрутили і спотворили» його слова. Окрім того, згідно зі статтею 53 Конституції України, громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі. Детальний розбір – за посиланням.
Фейк. Наказ КНУ імені Тараса Шевченка про відправку студентів на фронт
25 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Александр Семченко», «Военный обозреватель» та інші поширили новину про те, що Київський національний університет імені Тараса Шевченка видав наказ про увільнення від навчання 1000 студентів на період військової служби на підставі особистого звернення СБУ та звернення Шевченківського районного ТЦК та СП.
Наші фактчекери перевірили цю інформацію і зʼясували, що це фейк. Так, насправді у документі присутня велика кількість невідповідностей згідно з організацією та структурою університету, вживаються неправильні назви структур, присутні орфографічні помилки, а також підроблена печатка на документі містить невідповідний ідентифікаційний код. Ми також звернулися до персслужби університету – деталі за посиланням.
Фейк. У Харківському національному економічному університеті готуються до мобілізації студентів
Телеграм-канал «Укропский фреш» поширив (архів) інформацію про те, що в Харківському національному економічному університеті нібито готуються до мобілізації студентів.
На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень університету. На одній із листівок зазначено, що в деканаті просять терміново, до 30 квітня студентам-чоловікам надати актуальні паспортні та вказати чи була зміна прописки. Крім того, необхідно нібито проінформувати про студентів, які не відвідують заняття протягом місяця, та надати дані про їх фактичне місце проживання.
Насправді це фейк. Так, в ХНЕУ ім. С. Кузнеця спростували цю інформацію. Окрім того, в телефонній розмові керівник відділу маркетингу та корпоративних комунікацій, Афанасьєва Олена зазначила, що сусідні до фейкового зображення були створені нею, та існують лише в онлайн-форматі. Вони ніколи не виготовлялися в друкованому вигляді. Детальніше про це – у нашому розборі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. У Харківському національному педагогічному університеті студентів «зганяють» на зустріч з ТЦК
Телеграм-канал «Шейх Тамир» поширив (архів) інформацію про те, що у Харківському національному педагогічному університеті ім. Г. С. Сковороди (ХНПУ) всіх студентів 3-5 курсів насильно «зганяють» на зустріч із представниками ТЦК.
На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень, що розміщена в навчальному закладі. На оголошенні зазначено, що зустріч повинна була відбутися 18 квітня 2024 року в актовому залі головного корпусу університету.
Однак, звернувшись до Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди, пресцентр спростували цю інформацію. Так, згідно з наказом ректора освітній процес в університеті відбувається виключно у дистанційному форматі. Ба більше, корпус по вул.Валентинівська, 2, де знаходилась актова зала, законсервований через атаку російської ракети. Повний розбір – у нашому матеріалі.
Фейк. Міністр освіти заявив, що замість дипломів студенти захищатимуть Харків
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що студенти замість захисту диплома захищатимуть Харків. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Gura Anton».
Проте це фейк. Насправді автор новини використав допис з Telegram-канал «Smak», який за власним описом поширює виключно неправду. Детальний розбір – за посиланням.
Фейк. Синєгубов пропонує знизити мобілізаційний вік до 17 років
Мережею ширилась інформація, що нібито голова Харківської військової обласної адміністрації Олег Синєгубов написав запит до Президента України Володимира Зеленського з пропозицією знизити мобілізаційний вік до 17 років. Таким чином це надасть змогу додатково мобілізувати «лише тільки у Харківській області понад 35 тисяч чоловіків».
Насправді це фейк. Так нашим фактчекерам вдалось зʼясувати, що документ містить чимало орфографічних помилок та інших невідповідностей. Окрім того, ми безпосередньо зв’язались з прессекретаркою голови обласної адміністрації Олега Синєгубова Оленою Шаповал – далі у нашому аналізі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Маніпуляція. У Харкові одразу після випускного юнакам вручають повістки
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Харкові юнакам одразу після випускного військовослужбовці ТЦК та СП почали роздавати повістки. Допис з такою інформацією 26 травня опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш».
Проте це маніпуляція. Насправді цьогорічні випускні вечори у Харкові, на час поширення цієї новини, ще не були проведені. Окрім того постановка 17-річних на військовий облік не має відношення до мобілізаційних заходів, що тривають. Детальніше про це – у нашому матеріалі.
Фейк. Міносвіти спільно з Міноборони збирають дані про школярів 2008 року народження для подальшої мобілізації 16-річних
Телеграм-канали «Мрія» (архів) та «Укропский фреш» (архів) поширили інформацію про те, що МОН та МОУ нібито розіслали запити керівникам закладів освіти зібрати дані про школярів 2008 року народження.
Такі дії нібито робиться на виконання Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 28 березня 2022 року № 94
Насправді, у відповідь на звернення наших фактчекерів Міністерство оборони та Міністерство освіти і науки України спростували цю інформацію – деталі на нашому сайті.
Фейк. У Києві студенти замість практики ритимуть окопи
Мережею поширилась новина, що нібито в одному з університетів у Києві студентів замість практики відправляють рити окопи та будувати бліндажі для військових у місті Ірпінь. Як доказ, до новини додають фото оголошення, в якому йдеться:
«УВАГА! Студенти груп (КН-19, КН18) повинні з’явитися до 8:30 до входу в головний корпус для проходження виробничої практики в місті Ірпінь. При собі: змінний одяг, рукавички, паспорт, вода, головний убір, лопата. У місті Ірпінь знаходиться важливий рубіж для захисту Києва. Допоможемо ЗСУ зробити надійні укриття. Усе буде Україна!»
Ми перевірили цю інформацію і зʼясували, що це фейк. Так, нашим фактчекерам вдалось ідентифікувати емблему університету – це Київський національний університет будівництва та архітектури. Однак, насправді в університеті немає груп «КН-19» та «КН18». Окрім того ми звернулись до адміністрації КНУБА – деталі у нашому матеріалі.