Дайджест: військові НАТО в російських фейках

Фактчек Редакція - 30 Липня 2024 | 17:01

Останнім часом наші фактчекери Ґвара Медіа дедалі часто стикаються з дезінформацією щодо залучення Україною іноземних військових і про нібито знищення їх росіянами.

Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків, що поширювали пропагандисти в період січня-липня цього року.

Фейк. Британські військові повертаються з України у домовинах

До бота «Перевірка» стали надходити запити з проханням перевірити, чи дійсно в Україні загинули британські військові. Так, пропагандистськими Telegram-каналами на кшталт «НА МАРШЕ Z» (архів) шириться фото з домовинами накритими прапорами Великобританії. У підписі до фото зазначають, що це наслідки «подорожі» британців «новою Європейською землею».

У коментарях до публікації стверджують, що це загиблі британські офіцери на території України. Саме ж фото вже з’являлося в мережі у червні 2023 року, в контексті саме загиблих в Україні британців.

Проте це фейк. Насправді наші фактчекери зʼясували, що на фото домовини чотирнадцяти  британських військових, що загинули в авіакатастрофі в Афганістані, що сталась другого вересня 2006 року. Репортаж про них з використанням саме цієї світлини 12 вересня 2006 року опублікували BBC. Детальніше про це – в нашому матеріалі.

Фейк. У Харкові армія РФ вбила понад 60 найманців з Франції

16 січня 2024 року Міністерство оборони Росії повідомило (архів), що під час ракетної атаки 16 січня був уражений пункт тимчасової дислокації іноземних найманців, більшість з яких були французами. Уточнюється, що вбили понад 60 бойовиків та понад 20  доставили до лікарень.

18 січня 2024 року російське інформаційне агентство «ТАСС» повідомило (архів), що міністерство закордонних справ РФ викликали представника Франції в Росії, для обговорення ситуації, пов’язаної зі знищенням російськими військами пункту тимчасової дислокації французьких найманців у Харкові.

22 січня о 9:33 російське видання «‎РИА-новости» повідомило (архів), що французькі волонтери з організації «SOS Donbass» передали їм список з 13 французьких найманців, які загинули у Харкові внаслідок атаки російських військових. 

А Telegram-канал «Украина-ру» опублікував допис (архів), в якому міститься інформація про Алексіса Дріона, одного з «найманців» зі списку «РИА», який нібито загинув під час ракетного удару. 

Проте це фейк. Детальний розбір читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Уряд Франції відправив своїх військовослужбовців в Слов’янськ

Третього травня Стівен Брайєн (Stephen Bryen) опублікував допис (архів) у блозі Substack, в якому стверджується, що уряд Франції офіційно відправив військовослужбовців у місто Слов’янськ на Донеччині для підтримки 54 ОМБр ЗСУ. 

На наступний день, 4 травня, за авторством того ж Стівена Брайєна вийшла стаття на сайті «Asia Times», де також йшлося про відправку французських військових в Україну. Жодних джерел у статі автор не наводить. Ба більше, автор стверджує, що це тільки перші 100 французьких військових із близько 1500 французьких іноземних легіонерів, які мають прибути в Україну.

Вже 6 травня Брайєн публікує новий допис (архів), як відповідь на критику в блозі про відсутність джерел та фактів щодо опублікованих ним тверджень. До допису Стівен Брайєн додав посилання на використані джерела, однак з часом з допису зникли усі джерела, крім публікації «Sputnik».

Насправді МЗС Франції на своїй сторінці у соцмережі Х спростувало інформацію про відправку військовослужбовців Франції в Україну. Також наші фактчекери провели детальне дослідження цього фейку – детальніше читайте за посиланням.

Фейк. У Львівській області від російського ракетного удару загинули понад 150 офіцерів НАТО

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно російські війська завдали удар по Львівській області, внаслідок чого загинули офіцери НАТО. Допис з такою інформацією опублікували, зокрема, Telegram-канал «Военндело» (архів) та видання «АиФ» (архів):

«Офіцери НАТО ліквідовані на Яворівському полігоні у Львівській області. За інформацією джерел, знищені іноземні інструктори з Бельгії та Нідерландів».

У статті «АиФ» також наголошується що, на внаслідок удару по Яворівському полігону «кількість загиблих може перевищити 150 людей».

Проте насправді це фейкова інформація. Так, наші фактчекери зʼясували, що 29 травня у Львівській області була одна повітряна тривога, спричинена злетом МіГ-31К, але вже після публікації надісланого допису. Детальний розбір – за посиланням.

Фейк. «Нова уніформа французьких солдатів в Україні»: обкладинка Charlie Hebdo

14 червня прокремлівський Telegram-канал «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито французький сатиричний журнал Charlie Hebdo. На обкладинці зображено, як літак десантує на парашутах могильні надгробки, на яких вказані однакова дата смерті – 2024 рік.

«Нова уніформа французьких солдатів в Україні», – такий текст прописаний на обкладинці.

Проте, ця обкладинка є фальшивою. Насправді справжня обкладинка випуску журналу під номером 1665 має інший вигляд та присвячена розпуску парламенту Франції. Більше читайте за посиланням.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. В Одесі від російського удару загинули британські військовослужбовці

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Одесі від російського удару загинули 18 британських військовослужбовців, а ще 25  поранені. Допис з такою інформацією опублікувала (архів) нідерландська журналістка Соня ван ден Енде, а після її допису поширили низка Telegram-каналів, зокрема, «Медведь» (архів), «TarikNezalejko️️» (архів), «Шейх Тамир» (архів): 

«Російська авіація знищила британську диверсійну групу в Одесі. 18 бійців британського спецназу (SAS) загинули, ще 25 отримали поранення під час високоточного удару. Звичайно, кажуть, що ми не беремо участі у війні…».

Проте, це фейк. Так, наші фактчекери зʼясували, що насправді Van Den Ende Sonya занесена до бази Миротворець за пропаганду війни. Окрім того, ми звернулися по коментар до Інтернаціонального легіону оборони України – деталі у нашому розборі.

Фейк. У Дергачах ракетним ударом знищено 50 іноземних інструкторів

23 липня Міноборони Росії повідомило новину із наступним змістом (архів): 

«Розрахунком ОТРК «Іскандер-М» завдано ракетного удару по пункту тимчасової дислокації інструкторів і найманців із західних країн. Населений пункт Дергачі, Харківська область. У результаті удару знищено близько 50 іноземних інструкторів».

Насправді РФ завдала ракетного удару по навчальному закладу в Дергачах. У коментарі для журналістів Ґвара Медіа голова Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко зазначив, що у приміщенні цього навчального закладу був розташований безпековий простір для дітей, в якому вони могли проводити час після онлайн-занять у школі. Детальний розбір цього фейку читайте у нашому матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.