Останнім часом наші фактчекери Ґвара Медіа дедалі часто стикаються з дезінформацією щодо залучення Україною іноземних військових і про нібито знищення їх росіянами.
Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків, що поширювали пропагандисти в період січня-липня цього року.
Фейк. Британські військові повертаються з України у домовинах
До бота «Перевірка» стали надходити запити з проханням перевірити, чи дійсно в Україні загинули британські військові. Так, пропагандистськими Telegram-каналами на кшталт «НА МАРШЕ Z» (архів) шириться фото з домовинами накритими прапорами Великобританії. У підписі до фото зазначають, що це наслідки «подорожі» британців «новою Європейською землею».
У коментарях до публікації стверджують, що це загиблі британські офіцери на території України. Саме ж фото вже з’являлося в мережі у червні 2023 року, в контексті саме загиблих в Україні британців.
Проте це фейк. Насправді наші фактчекери зʼясували, що на фото домовини чотирнадцяти британських військових, що загинули в авіакатастрофі в Афганістані, що сталась другого вересня 2006 року. Репортаж про них з використанням саме цієї світлини 12 вересня 2006 року опублікували BBC. Детальніше про це – в нашому матеріалі.
Фейк. У Харкові армія РФ вбила понад 60 найманців з Франції
16 січня 2024 року Міністерство оборони Росії повідомило (архів), що під час ракетної атаки 16 січня був уражений пункт тимчасової дислокації іноземних найманців, більшість з яких були французами. Уточнюється, що вбили понад 60 бойовиків та понад 20 — доставили до лікарень.
18 січня 2024 року російське інформаційне агентство «ТАСС» повідомило (архів), що міністерство закордонних справ РФ викликали представника Франції в Росії, для обговорення ситуації, пов’язаної зі знищенням російськими військами пункту тимчасової дислокації французьких найманців у Харкові.
22 січня о 9:33 російське видання «РИА-новости» повідомило (архів), що французькі волонтери з організації «SOS Donbass» передали їм список з 13 французьких найманців, які загинули у Харкові внаслідок атаки російських військових.
А Telegram-канал «Украина-ру» опублікував допис (архів), в якому міститься інформація про Алексіса Дріона, одного з «найманців» зі списку «РИА», який нібито загинув під час ракетного удару.
Проте це фейк. Детальний розбір читайте у нашому матеріалі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Уряд Франції відправив своїх військовослужбовців в Слов’янськ
Третього травня Стівен Брайєн (Stephen Bryen) опублікував допис (архів) у блозі Substack, в якому стверджується, що уряд Франції офіційно відправив військовослужбовців у місто Слов’янськ на Донеччині для підтримки 54 ОМБр ЗСУ.
На наступний день, 4 травня, за авторством того ж Стівена Брайєна вийшла стаття на сайті «Asia Times», де також йшлося про відправку французських військових в Україну. Жодних джерел у статі автор не наводить. Ба більше, автор стверджує, що це тільки перші 100 французьких військових із близько 1500 французьких іноземних легіонерів, які мають прибути в Україну.
Вже 6 травня Брайєн публікує новий допис (архів), як відповідь на критику в блозі про відсутність джерел та фактів щодо опублікованих ним тверджень. До допису Стівен Брайєн додав посилання на використані джерела, однак з часом з допису зникли усі джерела, крім публікації «Sputnik».
Насправді МЗС Франції на своїй сторінці у соцмережі Х спростувало інформацію про відправку військовослужбовців Франції в Україну. Також наші фактчекери провели детальне дослідження цього фейку – детальніше читайте за посиланням.
Фейк. У Львівській області від російського ракетного удару загинули понад 150 офіцерів НАТО
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно російські війська завдали удар по Львівській області, внаслідок чого загинули офіцери НАТО. Допис з такою інформацією опублікували, зокрема, Telegram-канал «Военндело» (архів) та видання «АиФ» (архів):
«Офіцери НАТО ліквідовані на Яворівському полігоні у Львівській області. За інформацією джерел, знищені іноземні інструктори з Бельгії та Нідерландів».
У статті «АиФ» також наголошується що, на внаслідок удару по Яворівському полігону «кількість загиблих може перевищити 150 людей».
Проте насправді це фейкова інформація. Так, наші фактчекери зʼясували, що 29 травня у Львівській області була одна повітряна тривога, спричинена злетом МіГ-31К, але вже після публікації надісланого допису. Детальний розбір – за посиланням.
Фейк. «Нова уніформа французьких солдатів в Україні»: обкладинка Charlie Hebdo
14 червня прокремлівський Telegram-канал «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито французький сатиричний журнал Charlie Hebdo. На обкладинці зображено, як літак десантує на парашутах могильні надгробки, на яких вказані однакова дата смерті – 2024 рік.
«Нова уніформа французьких солдатів в Україні», – такий текст прописаний на обкладинці.
Проте, ця обкладинка є фальшивою. Насправді справжня обкладинка випуску журналу під номером 1665 має інший вигляд та присвячена розпуску парламенту Франції. Більше читайте за посиланням.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. В Одесі від російського удару загинули британські військовослужбовці
До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Одесі від російського удару загинули 18 британських військовослужбовців, а ще 25 — поранені. Допис з такою інформацією опублікувала (архів) нідерландська журналістка Соня ван ден Енде, а після її допису поширили низка Telegram-каналів, зокрема, «Медведь» (архів), «TarikNezalejko️️» (архів), «Шейх Тамир» (архів):
«Російська авіація знищила британську диверсійну групу в Одесі. 18 бійців британського спецназу (SAS) загинули, ще 25 отримали поранення під час високоточного удару. Звичайно, кажуть, що ми не беремо участі у війні…».
Проте, це фейк. Так, наші фактчекери зʼясували, що насправді Van Den Ende Sonya занесена до бази Миротворець за пропаганду війни. Окрім того, ми звернулися по коментар до Інтернаціонального легіону оборони України – деталі у нашому розборі.
Фейк. У Дергачах ракетним ударом знищено 50 іноземних інструкторів
23 липня Міноборони Росії повідомило новину із наступним змістом (архів):
«Розрахунком ОТРК «Іскандер-М» завдано ракетного удару по пункту тимчасової дислокації інструкторів і найманців із західних країн. Населений пункт Дергачі, Харківська область. У результаті удару знищено близько 50 іноземних інструкторів».
Насправді РФ завдала ракетного удару по навчальному закладу в Дергачах. У коментарі для журналістів Ґвара Медіа голова Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко зазначив, що у приміщенні цього навчального закладу був розташований безпековий простір для дітей, в якому вони могли проводити час після онлайн-занять у школі. Детальний розбір цього фейку читайте у нашому матеріалі.