Дайджест: ТОП-фейки російської пропаганди про ЛГБТ-спільноту

Фактчек Редакція - 26 Березня 2024 | 14:29

В кінці 2022 року Володимир Путін підписав указ «Про затвердження Основ державної політики щодо збереження та зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей», тобто заборона пропагнади ЛГБТ. Тож, через прагнення України обрати європейський вектор розвитку, фейкороби не втрачають надії навʼязувати «традиційні російські цінності» й на наше суспільство, «висміюючи» інші погляди. Ми вирішили зібрати окрему підбірку присвяченій фейкам роспропагнади про ЛГБТ-спільноту.

Фейк. Генштаб разом з Фондом Сергія Притули створили відеопривітання для ЛГБТ-спільноти

Влітку минулого року Telegram-канали «На самом деле в Харькове» та «Первый Харьковский» розповсюджували відео від Генерального штабу ЗСУ та Фонду Сергія Притули, що нібито створили відеопривітання для ЛГБТ-спільноти до Місяця гордості. 

Насправді на офіційних сторінках Генерального штабу ЗСУ немає подібного відеоролика. Фейкороби використали фрагменти з різних відео і створили власне фейкове відеопривітання. Окрім того, ми безпосередньо звернулися до Фонду Сергія Притули за коментарем. Повний розбір цієї новини читайте у нашому матеріалі.

Маніпуляція. В Нідерландах школярам пропонують обрати собі стать

У шкільній програмі багатьох європейських країн давно існує такий предмет як сексуальне виховання, в межах якого обговорюють питання статевих стосунків, контрацепції, ІПСШ, ВІЛ/СНІДу, що демонізує російська пропаганда. Так, 23 серпня Telegram-канал «VOBLYA» поширив фото плаката на ЛГБТ-тематику, де нідерландською написано «Будь тим, ким ти є». Автори додали до нього наступний підпис:

«У Нідерландах починається новий навчальний рік — дітям на вході пропонується вибрати свою стать».

Плакат на фото, що присвячений «Фіолетовій п’ятниці», дійсно був призначений для шкіл у Нідерландах. Проте, гасло «Будь тим, ким ти є» закликає бути самим собою і з повагою ставитися до вибору інших. Так звана «Фіолетова п’ятниця» не стосується хірургічної зміни статі або заклику до хірургічної зміни статі дітей. Деталі цієї маніпуляції — читайте на нашому сайті.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Фейк. В Україні з’явилися репетитори з ЛГБТ-цінностей

У вересні 2023 року Telegram-канал «VOBLYA» поширив скриншот з освітньої онлайн-платформи Preply, де в резюме одного з репетиторів вказано:

«Зможу закласти дитині правильні європейські цінності. Разом ми подивимося фільми та вивчимо літературу, що допоможе вашій дитині зрозуміти ЛГБТ-цінності та розвинути толерантність»

Проте це цілковита брехня. Так, ми знайшли на сайті Preply розміщену анкету репетитора Andrii S, однак у розділі «Про репетитора» нічого не сказано ані про роз’яснення дітям ЛГБТ-цінностей, ані про розвинення толерантності. Детальне спростування цього фейку — читайте у нашому матеріалі.

Фейк. «Вступай до ЗСУ»: агітаційні ролики для жінок та ЛГБТ-спільноти

Наратив «Україна програє війну» є одним з ключових в роботі російської пропаганди. Його просувають за допомогою тез про «тотальну» мобілізацію, що збільшується через великі втрати на фронті. Так, 25 жовтня пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив допис про новий «мотиваційний» ролик, що закликає жінок вступати до лав ЗСУ.

«Справжня жінка повинна бути розпусницею в ліжку, господинею на кухні та захисницею на фронті», — йдеться у ролику.

Інший ролик, що закликає вступати до лав ЗСУ представників ЛГБТ-спільноти, почали поширювати 31 жовтня в Telegram-каналі «Украина.ру».

«Зовсім не важливо, кохаєш ти жінок чи чоловіків. Важливо, щоб ти кохав Україну», — йдеться у ще одному відео фейкоробів.

Адміністратори каналу звертають увагу, що подібні відео свідчать про істотну нестачу людей в армії, адже «тепер до лав ЗСУ намагаються затягнути всіх, навіть геїв та лесбіянок».

Як і у відеопривітанні нібито від Генерального штабу ЗСУ та Фонду Сергія Притули, пропагандисти використали той же спосіб створення фейку — «запозичили» фрагменти з ряду інших відео. Більш детальний аналіз — читайте у нашому матеріалі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Фейк. 103 окрема бригада територіальної оборони піарить трансгендерну військову

27 листопада 2023 року пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширив новину в якій йдеться, що 103 окрема бригада ТрО нібито піарить трансгендерну військову Анну на псевдо «Туман». Так, авторам допису з інтервʼю стало відомо, що нібито колишнє ім’я Анни — Богдан, однак пропивши курс пігулок та зробивши певні операції, вона записалася добровольцем до 103 бригади. 

Проте ця абсурдна новина — фейк. Очікувано, що на офіційних сторінках 103 окремої бригади Сил ТрО немає згадок про Ганну на псевдо «Туман». Насправді пропагандисти змінили світлини та додали повністю вигадану історію про трансгендерну військову. Деталі — у нашому розборі.

Фейк. До 117-ї бригаді ТрО долучилася трансгендерна жінка

В лютому цього року пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив інформацію, що комбриг 117-ї обр ТрО влаштував до себе трансгендерну жінку Олену Кучер, яка є братом його дружини. Автори допису з посиланням на анонімні джерела бригади повідомили, що справжнє імʼя військовослужбовиці – Олег. Фейкороби стверджують, що ініціатива взяти до лав ТРО трансгендерну жінку обґрунтована «необхідністю інтегрувати європейські цінності в Україні, зокрема і в ЗСУ».

Однак, як і в попередньому випадку – це брехня. Насправді, наші фактчекери за допомогою зворотного пошуку змогли ідентифікувати першоджерело опублікованої пропагандистами світлини – нею поділився міський голова Вінниці Сергій Моргунов на своєму офіційному Telegram-каналі. На світлині дійсно Олена Кучер, проте жодної згадки про її трансгендерність немає. Окрім того, фейкороби припустилися помилки і вказали невірну бригаду ТрО, в якій служить військовослужбовиця. Повний розбір цієї новини – далі в нашому матеріалі.

Фейк. «Нова послуга для українців»: ГО за плату допоможуть військовим узаконити одностатеві шлюби

Пропагандистський Telegram-канал «Медведь» (архів) на початку березня поширив новину про те, що громадська організація Insight LGBTQ NGO допомагає українським військовим укласти одностатеві шлюби, щоб ті мали право на пільги, що передбачає шлюб. За доказ правдивості своїх слів фейкороби додають скриншоти нібито оголошення організації Insight LGBTQ NGO у соцмережі Facebook про відповідні послуги з узаконення одностатевих шлюбів.

Насправді це фейк. За допомогою фейсбук-аналітики ми зʼясували, що Insight LGBTQ NGO взагалі не запускав рекламні кампанії впродовж 2022, 2023 та 2024 років. Також фейкороби припустилися й граматичних помилок. Детальніше про це – в нашому розборі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.