Протягом 2024 року машина російської пропаганди створила чимало фейків, які транслювали наративи Кремля в доволі безглуздих кейсах. Ми зібрали ТОП цьогорічних фейків роспропу, що, на думку нашої редакції, були найабсурднішими.
Фейк. Дмитро Кулеба запропонував перейменувати Авдіївку на Прагу
У проросійських ресурсах поширилась новина про те, що тепер вже колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запропонував перейменувати Авдіївку на Прагу. Нібито це змусить НАТО застосувати п’яту статтю договору про безпеку Північноатлантичного альянсу.
Насправді ж поширена інформація була фейком, жодних подібних заяв Дмитро Кулеба не робив. А сам факт перейменування б ніяк не вплинув би на застосування однієї з норм Північноатлантичного договору.
Більше про спростування цієї новини — читайте у матеріалі.
Фейк. Церква сатани подякувала організаторам Олімпійських ігор за церемонію відкриття
В рамках масштабної дезінформаційної кампанії, яку російська пропаганда розгорнула задля дискредитації Олімпійських ігор 2024 в Парижі, в яких сама Росія брала участь в нейтральному статусі та тільки в індивідуальних видах, нами було спростовано чималу кількість фейків. Зокрема про те, що американська Церква сатани нібито подякувала організаторам Олімпійських ігор за чудову церемонію відкриття.
Насправді поширений відеосюжет став черговим сфабрикованим витвором дезінформаційної кампанії РФ, а заяву пропагандистів про вдячність Церкви Сатани оргкомітету ОІ навіть довелося спростувати її очільнику Пітеру Г. Гілмору. Детальніше про цю абсурдну історію — у матеріалі.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Фейк. Камала Гарріс використовує ШІ для створення фейкових натовпів
Після того ж, як демократка Камала Гарріс наприкінці липня офіційно заявила, що балотується у президенти США, пильна увага фейкоробів одразу ж із Джо Байдена перекинулася на неї. Так, у серпні в інфопросторі з’явилась інформація, що натовп на фотографії, який зустрічав Гарріс в аеропорту штату Мічиган у Детройті, був доданий за допомогою технологій ШІ.
Посилаючись на допис із цим фейком, на той момент кандидат у президенти США Дональд Трамп та опонент Гарріс обурливо звинуватив її в обмані, стверджуючи, що всі «натовпи» на виступах демократки є фейковими. Цю тезу миттю підхопили кремлівські пропагандисти й новина набула широкого поширення через російські Telegram-канали. Фейкову інформацію у рамках масштабного ІПСО, спрямованого на дискредитацію Гарріс як кандидатки у президенти США, ми спростували в нашому матеріалі.
Фейк. У 22 ОМБр ЗСУ створили окремий підрозділ масажистів
Протягом року роспропаганда системно продукувала фейки, спрямовані на дискредитацію української армії та діяльності волонтерських організацій, які надають підтримку нашим військовим. Так, російські пабліки поширили новину про те, що нібито у 22-й ОМБр ЗСУ створили окремий підрозділ з особистих масажистів та назвали його «Масажний спецназ».
Насправді «Масажний спецназ» — це громадська організація, що не має стосунку до жодної офіційної структури ЗСУ. Детальніше про фейк у спростуванні наших фактчекерів.
Фейк. «Орєшник» збільшив у Великій Британії продаж заспокійливих препаратів
Після удару по Україні ракетою «Орєшник» 21 листопада, російська пропаганда, щоб викликати «хвилю піднесення та гордості» у своїх споживачів та з метою залякування європейської спільноти, поширила зображення перших сторінок британських газет з «шокуючими» заголовками про те, британці почали масово скуповувати заспокійливі препарати.
Насправді, новина про британців, які в паніці запасаються седативними, про що нібито повідомили провідні британські медіа компанії — фейк, спростований у нашому матеріалі.
Фейк. У Швеції у продажі з’явився енергетичний напій зі «сльозами Зеленського»
«Дискредитація Президента України» в 2024 році залишається одним із найпоширеніших наративів кремлівської пропаганди. Чимало своїх зусиль роспроп спрямував на створення безглуздих фейків про українського главу держави. Як наприклад, новина про те, що у Швеції продають енергетичний напій з написом «Сльози Зеленського».
Насправді фейкороби взяли зображення енергетичного напою, що дійсно існує та відредагували його, додавши фото обличчя Володимира Зеленського та відповідний підпис. Більше про фейки, якими роспроп намагався дискредитувати президента України протягом останнього місяця цього року — у нашій добірці.
А ми, фактчек-редакція, нагадуємо, що дотримуватись інформаційної гігієни вкрай важливо, тож у прийдешньому 2025 році продовжуйте довіряти тільки офіційним джерелам, або ж, якщо маєте сумніви — надсилайте новини у @perevir_bot.