Борги комунальних підприємств Харкова перед облененерго, за інформацією 1 липня, становлять 1,213 млрд грн. Це може викликати негативні наслідки у майбутньому.
Про це повідомили в обленерго.
В.о. гендиректора обленерго В’ячеслав Кравцов зазначив, найбільші боржники на цей час – комунальні підприємства «Харківводоканал» і «Харківські теплові мережі». Крім того, понад 2 млрд 466 млн грн «винен» постачальник електроенергії в Харкові (ПУУ) ПрАТ «Харківенергозбут».
«Одного дня може скластися ситуація, коли після чергових обстрілів у харківських енергетиків будуть повністю вичерпані ресурси для проведення ремонту пошкодженого обладнання та відновлення світла людям», – йдеться у повідомленні.
Причини боргу «Харківводоканал» і «Харківські теплові мережі» Кравцов не уточнює, однак проблеми ПрАТ «Харківенергозбут», за його версією, зумовлені неплатежами комунальних підприємств постачальникові, несплатою спожитої електроенергії в районах, де тривають бойові дії, а також зростанням боргу перед постачальником з боку державного підприємства «Гарантований покупець».
Наступне підняте питання — через втрату майже всього обсягу необхідної регіону електроенергії, вимушено здійснюється її транзит. Це пов’язано з пошкодженням мереж атаками РФ. При цьому нараховується плата за послуги передачі електроенергії, які, на думку керівника обленерго, «Укренерго» не надає.
Ці питання потребують «негайного вирішення на державному рівні», тим більше в умовах необхідності постійного відновлення об’єктів енергетики, акцентує Кравцов.
Серед можливих рішень, на думку начальника, надати прямі державні субвенції комунальним підприємствам або забезпечити цю оплату з місцевого бюджету.
«Треба також знайти рішення, щоб поточні рахунки оплачувалися вчасно, щоб уникнути колапсу енергетики Харківської області», – наголосив він.
Таке надання коштів компаніям-боржникам призведе до їхніх розрахунків із постачальником електроенергії та оператором її розподілу. А це допоможе погасити борги перед «Укренерго», а системний оператор отримає змогу розрахуватися на балансувальному ринку.
До цієї схеми, на думку Кравцова, може бути залучений НАК «Нафтогаз», з яким за поставлений газ зможе розрахуватися теплова генерація, і тоді ці кошти від нього повернуться до бюджету.
Наразі остаточне рішення ще не знайшли.
Нагадаємо, у червні мер Харкова Ігор Терехов заявляв, що армія РФ знищила всю енергетичну генерацію міста Харкова. За його словами, місто потребує допомоги від фінансових партнерів та міжнародних організацій, аби забезпечити тепло, електро- та водопостачання. Адже власних сил нема.
Зазначається, відновлення теплоелектроцентралі передбачає виготовлення ексклюзивного обладнання енергоблоків, зокрема, турбін, генераторів тощо. У разі повноцінного фінансування робіт, допомоги з виробництвом і постачання устаткування, процес реконструкції триватиме не один рік.
Читайте також
- Харкову виділять додаткові 1,9 млрд грн на відновлення теплопостачання. На ці кошти на Харківщині буде закуплене необхідне обладнання та проведені роботи підготовки до опалювального сезону. Також триває робота над посиленням захисту енергетичних об’єктів та відновленням роботи ТЕЦ.