Підприємці очікують, що для них будуть створені відповідні механізми компенсації. 

Американська торгівельна палата в Україні представила результати опитування «Ведення бізнесу після 15 місяців повномасштабної війни в Україні», згідно з яким 49% респондентів вказали, що їх бізнес було пошкоджено під час війни: 27% з них мають незначні ушкодження, 22% – значні ушкодження, які потребують суттєвого відновлення. 

53% компаній, які постраждали внаслідок російської агресії, не планують звертатися з вимогою про компенсацію до країни-агресора. 32% – ще не визначилися. І лише 15% розглядають можливість вимагати в Росії компенсацію за прямі збитки або втрачену вигоду. 

Основні причини таких низьких показників полягають в обсязі збитків (дві третини тих компаній, які їх зазнали, мають збитки менше 10 мільйонів доларів), складнощах процесу, невизначеності результатів відшкодування та високих витрат на процес. Наразі компаніям доводиться відшкодовувати збитки і пошкодження, заподіяні війною, за власні ресурси.

Основними труднощами в процесі компенсації представники бізнесу називають:

  • нечітку правову стратегію примусового виконання (48%),
  • надто тривалу процедуру судового розгляду та примусового виконання (40%),
  • суттєві витрати, пов’язані з процесом судового розгляду (27%),
  • відсутність досвіду ведення судового процесу в неукраїнських юрисдикціях (21%)
  • недоліки методології оцінки в Україні (19%).

Підприємці, майно яких пошкодили російські ракети й снаряди, можуть зафіксувати руйнування та підрахувати збитки. З кінця 2022 року оцінювачі працюють за оновленою методикою, яку розробив Фонд держмайна. Більшість таких звернень надійшло з деокупованих громад.

Роз’яснення Фонду Державного майна України

Найпершим, що необхідно зробити, якщо ваш бізнес зазнавав втрат внаслідок агресії – це визначити вартість збитків. На офіційному сайті Фонду Державного майна України (ФДМУ) опубліковано рекомендації для оцінки збитків завданих агресією рф. ФДМУ пропонує дотримуватись наступних кроків для визначення вартості збитків:

Крок 1: Зберіть всі можливі документальні підтвердження пошкодження та/або знищення майна внаслідок збройної агресії.

Крок 2: Підтвердіть своє право володіння майном. Необхідно довести, що пошкоджене чи знищене майно перебувало на балансі підприємства.

Крок 3: Замовте оцінку збитків. Зверніться до експерта, який оцінює майно підприємств. Експерт оцінить збитки згідно з Методикою оцінки збитків бізнесу внаслідок агресії рф, яку розробила команда ФДМУ спільно з Мінекономіки. За результатами роботи отримайте звіт про оцінку збитків.

Крок 4: Пройдіть рецензування звіту. Надішліть звіт на перевірку фахівцям з оцінки майна бізнесу, які підтвердять відповідність проведеної оцінки згаданій Методиці. Рекомендуємо звернутися до професійних спілок оцінювачів.

Крок 5: Збережіть рецензований звіт. Чекайте зі звітом на можливість подати позов проти країни-агресора. Якщо ваш звіт отримає негативну рецензію – вимагайте від експерта доопрацювати оцінку збитків. ФДМУ рекомендує постраждалим підприємцям замовити оцінку збитків вже зараз. Що раніше це зробите – то більше доказів збережете для позову проти рф.Американська торговельна палата та EY наголошують, що для підтримки економічного відновлення України критично важливо впорядкувати процес отримання компенсації від агресора та шукати підтримку від донорів для відновлення бізнесу.

Читати також:

  • Україна виконала 2 з 7 умов для початку переговорів про вступ до ЄС — Reuters;
  • Понад 80% компаній в Україні працюють у довоєнному режимі – опитування;
  • В Україні запрацював електронний захист громадян, які інвестували в будівництво.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.