Привіт! З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Gwara Media запустила бота-фактчекера — ПЕРЕВІРКА. Ми активно ведемо боротьбу на інформаційному фронті і щоденно опрацьовуємо запити, які надходять в бот. 

Окрім кнопки «надіслати запит», ПЕРЕВІРКА також має кнопку «актуальні фейки», що інформує користувачів про найбільш токсичні провокації дня. 

Тепер ми робитимемо і щотижневі підбірки інформаційних викидів, які продовжують циркулювати в інфопросторі — з посиланнями на джерела та спростуванням.

Ось актуальні фейки за період 4 — 10 квітня.

фейкотня

Українські військові завдали удар по Краматорську

Очікувано, російські ЗМІ звинувачують Україну в обстрілі Краматорського вокзалу. 

Можете переглянути, як фактчекери StopFake спростовують цю інформацію. 

Численні факти вказують на те, що радянський тактичний ракетний комплекс «Точка-У» перебуває на озброєнні рф. На початку березня Росія замість «Іскандерів» почала активно застосовувати ракети «Точка-У» — це встановила незалежна група військових експертів Conflict Intelligence Team. Аналіз розташування комплексу «Точка-У» доводить, що ракета могла бути випущена з території російських «л/днр-рівських» сил.

Треба взяти до уваги, що Краматорськ знаходиться і знаходився під контролем України.

Також той факт, що удар здійснила саме росія, підтвердили Пентагон та Євросоюз

російська армія взяла під контроль 98% Маріуполя

Таку інформацію поширюють окупанти, а також Рамзан Кадиров. 

Однак під українським контролем залишається більша частина міста, а саме Приморський район, частина Лівобережного в районі Азовсталі, узбережжя від Азовсталі до порту, сам порт і території заводів. 

Про це повідомляє радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

З’явився новий сайт інтернаціонального легіону 

Центр протидії дезінформації при РНБО попереджає, що це двійник! Ось офіційна сторінка інтернаціонального легіону — https://fightforua.org/ 

Двійник і приклад пропаганди — https://ukrainianlegion.com/  

Нагадаємо, Інтернаціональний легіон — це окрема військова частина, у якій іноземці-добровольці, що хочуть захищати Україну, служать за контрактом. Станом на березень до легіону вже долучились громадяни 52-х країн.

Гуманітарну допомогу викидають на сміттєзвалище, вантажні машини наповнюють зброєю та везуть в Україну

Ніби як підтвердженням цього є фотографія біля одного з аеропортів в Італії. 

Насправді світлину було зроблено у Німеччині, на ній зображено пожертви, визнані непотрібними чи пошкодженими. 

Так, гуманітарну допомогу теж сортують, намагаючись доставити в Україну лише корисні речі. Наприклад, літнє взуття та бікіні зараз не є речами першої необхідності, як і пошкоджені предмети. 

Зображені на фото вантажні машини доставили гуманітарну допомогу Україні 4 березня. Про це повідомляє дослідницький центр Correctiv.

У Бородянці немає загиблих людей, і це підтверджують іноземні журналісти

Про це розповідає канал RT, який нібито отримав записи розмов іноземних журналістів з Бородянки. За їхніми словами, у місті не знайшли тіла загиблих та місць для страти.

Проте репортажі іноземних репортерів показують інше — вони підтверджують вбивства у селищі. Про зруйновані місця та розстріли мирних жителів у Бородянці розповідають журналісти з DW News, NBC News, RMC, France 24 та інших світових ЗМІ.

Читайте також наш матеріал Що не так з цією новиною? Розповідаємо, як не вестися на фейки, аби вміти перевіряти інформацію самостійно.