14 березня 2023 року вшосте відзначають День українського добровольця. Офіційно свято було установлено 17 січня 2017 року «Верховною Радою України з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України».

Саме у цей день, 9 років тому, на тренувальну базу в Нових Петрівцях прибули перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований 1 БОП НГУ ім. Кульчицького.

Усі ці добровольці йшли боронити державність на фронті. Навесні того ж року при облдержадміністраціях збирали до батальйонів територіальної оборони мешканців-добровольців областей під керівництвом Міністерства оборони України.

Водночас почали створювати добровольчі формування Національної гвардії України й патрульної служби поліції особливого призначення під керівництвом МВС. Добровольці окремо формували незалежні від державних силових структур добровольчі батальйони.

Так, у 2014 році, добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію та пішли захищати території України.

Добровольчі формування брали участь в обороні Донецького аеропорту поряд зі спецпризначенцями 3-го окремого полку, бійцями 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних, 93-ї та 72-ї окремих механізованих бригад, 1-ї окремої танкової бригади, 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 91-го окремого полку, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійцями полку «Дніпро-1», брали участь і бійці Добровольчого українського корпусу (ДУК), батальйону ОУН та інші.

Загалом у 2014–2015 роках під час російсько-української війни на сході України, у боях брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Це були перші захисники нашої держави, а згодом переважна більшість із них перетворилася на військові частини силових структур.

Після цього 16 липня 2021 року ухвалили закон «Про основи національного спротиву». Відповідно, до якого, добровольче формування територіальної громади — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі в підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

Уже 29 грудня 2021 року Кабінет Міністрів затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад. Відтак в Україні почали створюватися перші добровольчі об’єднання для територіальної оборони. Їхня діяльність здійснюється під керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом.

Коли Росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україні, то за перші години сотні тисяч українців добровільно вступали до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону. Серед тих, хто добровільно взяв у руки зброю, — відомі спортсмени, зірки, люди різних професій. Доєдналися навіть іноземці.Зранку українських добровольців уже привітав президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що добровольці — це ті, хто стали на захист незалежності України за покликом серця, і ті, хто гідно боронить Україну разом з усіма бійцями сил оборони та безпеки.

Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.