Відповідна петиція з’явилася на сайті Президента 16 травня та вже набрала необхідну кількість голосів. Що означає Закон 2309-ІХ та чому він важливий?

“Захистити український культурний простір від “русского міра” Володимира Зеленського закликає громадський діяч, співкоординатор руху “Простір свободи” – Тарас Шамайда. Автор звернення зазначає, що закон не потребує бюджетних витрат та матиме колосальний вплив на розвиток книжкової галузі в Україні в майбутньому. Тараса підтримали і керівники видавництв українських видавництв.

“Російська агресія спрямована на знищення всього українського, ми захищаємо не лише свої кордони, а й національну ідентичність. Видавнича продукція агресора – теж зброя в цій війні. Російським книжкам не місце в Україні!”, – підтримало заклик видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”

Передумови:

  • 19 червня 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон 2309-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України» (за – 306 голосів, проти – 0, утримались – 0). Він був переданий на підпис Президента, але й досі “чекає рішення”
  • Видавці обурені тим, що в деяких українських книгарнях продовжують продавати продукцію написану мовою ворога або книги російських видавництв. 

Закон, розроблений спільно представниками громадянського суспільства, видавничої спільноти та влади вбачає:

  • заборону на імпорт і розповсюдження видавничої продукції з Росії та Білорусі;
  • видання книг в Україні мовою оригіналу або в перекладі на українську мову, мови ЄС чи корінних народів України;
  • перекривання можливості ввезення видань антиукраїнського змісту.

Зарубіжна література, згідно з законом, видаватиметься та розповсюджуватиметься у перекладі українською мовою або ж будь-якою з мов ЄС чи корінних народів України. Це виключить спроби росії захопити книжковий ринок в Україні зсередини, наповнюючи його російськими перекладами та відкриє більші можливості для розвитку українських видавництв. 

Крім того, у петиції наведено витяг з частини третьої статті 94 Конституції України, згідно з яким закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений, якщо не він був підписаний або повернений протягом 15 днів з моменту ухвалення парламентом.

Таким чином, автор наголошує, що фактично закон вже “підтриманий” Президентом.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.