Домовленості за Чорноморською зерновою ініціативою фактично «припинені», пишуть росЗМІ з посиланням на речника президента Росії Владіміра Путіна Дмітрій Пєсков.
Згідно з його заявою, дія угоди практично припинена, і вона може бути відновлена лише після виконання умов російської сторони.
Серед причин призупинення угоди, Пєсков назвав:
- не підключення Россільгоспбанку до міжнародної системи фінансових телекомунікацій SWIFT,
- не запущення аміакопроводу «Тольятті-Одеса», який було пошкоджено в районі Донеччини,
- нібито використання Україною гуманітарного коридору для атак на Севастополь.
14 липня президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що погодив з Путіним продовження угоди. Втім, прессекретар Пєсков зазначив, що Росія не робила жодних заяв про продовження ініціативи.
Зернова угода
Чорноморська зернова ініціатива, укладена між Україною та Росією за участі Туреччина та ООН, почала працювати торік у липні для безпечного транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів.
За рік експортували понад 9,5 мільйона тонн зерна та інших харчових продуктів з українських портів на понад 400 суднах.
Термін дії угоди закінчувався 19 листопада 2022 року — її продовження було предметом переговорів. 29 жовтня Росія призупинила свою участь в угоді через атаку безпілотника на російські військові кораблі в порту Севастополя, звинувативши в цьому Україну. Втім, 2 листопада за посередництва Туреччини та ООН відновила свою участь в ініціативі.
Читайте також
- Вночі 17 липня на Керченському мосту, який сполучає Росію з окупованим Кримом, сталися вибухи. Речник Путіна Пєсков заперечує причетність вибухів на мосту з припиненням зернової угоди.