Університети Харкова та зміни, спричинені повномасштабною війною

Віка Маньковська - 22 Березня 2023 | 20:48
Університети Харкова

Повномасштабне вторгнення повністю змінило освітній процес в Україні, зокрема й університети Харкова. Розповідаємо, яких змін зазнали харківські виші від 24 лютого 2022 року до сьогодні.

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

2 березня крилата ракета влучила в будівлю економічного корпусу університету. Ректорка вишу Тетяна Кагановська розповіла, що після 24 лютого руйнувань зазнали також фізико-технічний факультет, бібліотека, Музей природи, спорткомплекс «Каразінський», два гуртожитки та Чугуївська астрономічна обсерваторія. На відбудову університету потрібно мінімум 3,5 млрд гривень. 

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна
Влучання в економічний корпус Каразіна / Олександр Магула, Ґвара Медіа

Минулого року мовний омбудсмен Тарас Кремінь виявив порушення частини першої статті 21 Закону про мову у роботі вишу. Тому в університеті запровадили посаду уповноваженого з питань державної мови — ним став Микола Філон. 

«Перший в Україні приклад реального захисту прав студентів на здобуття освіти українською. Така ініціатива важлива як для Харкова, так і для всіх міст України. Ми будемо радо вітати, якщо в кожному університеті будуть такі захисники мови!», — наголосив Тарас Кремінь.

Університет відновив роботу дистанційно 28 березня в асинхронному режимі, тобто не за розкладом. На базі Karazin Students Hall, студентського простору для реалізації освітніх та культурних проєктів, на початку повномасштабного вторгнення був створений гуманітарний штаб. Туди доставляли допомогу партнери з Польщі, Данії, Великої Британії та Словаччини. 

Університет посідає третє місце в академічному рейтингу закладів вищої освіти України. 

Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця

Університет зміг дистанційно відновити навчання 21 березня 2022 року. Перша проблема, яку ідентифікував заклад — це відсутність робочих провайдерів у місті. Міністерство освіти України виділило для роботи університету станцію Starlink. 

На початку повномасштабного вторгнення в гуртожитках перебувало дві з половиною тисячі студентів, через місяць — 40. Залишились ті, кому нікуди було їхати. На базі університету був облаштований гуманітарний штаб, який надав допомогу більше ніж 500 людям. 

Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця
Будівля ХНЕУ

Ще до повномасштабного вторгнення університет створив навчальну систему для студентів ПНС. 

«Ми розробили так звану ПНС, персональну навчальну систему для студентів, ще багато років тому, — каже ректор Володимир Пономаренко. — Студент може прийти додому, відкрити платформу, подивитись лекції чи перечитати навчальні матеріали».

Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова

5 лютого дві ворожі ракети С-300 вдарили по центру Харкова. Одна з них влучила в головний корпус Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова. Це був вже другий удар по будівлі під час війни. Зазнали руйнувань 16 з 21 корпусів та 10 гуртожитків закладу. Як зазначив ректор Володимир Бабаєв, на відновлення університету потрібні понад 55 млн гривень. 

Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова
Влучання у корпус університету 5 лютого / Олександр Магула, Ґвара Медіа

«Мої враження, коли я побачив масштаби руйнування, їх не можна описати словами», — сказав директор житлово-комунального фахового коледжу ХНУМГ ім. Бекетова Віктор Лук’янов.

На початку повномасштабного вторгнення університет переказав на потреби ЗСУ понад 400 тисяч гривень.

Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди

6 липня минулого року російська ракета зруйнувала один з корпусів університету ім. Г.С. Сковороди. 

«Всередині розривалося все. Ми відпрацювали там 20 років. Пережили купу емоцій, подій, приємних і не дуже, зокрема, пов’язаних з війною. І коли ми побачили ті кадри, перше, що було, — сльози»,каже уповноважена з питань функціонування державної мови Наталя Щербакова.

Освітній заклад повернувся до навчального процесу 1 квітня 2022 року.

Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди
Влучання у корпус університету 6 липня. Фото з відео: Сергій Прокопенко / Ґвара Медіа

Університет став другим у Харкові, де запровадили посаду уповноваженої особи з питань функціонування державної мови. Тут також запровадили освітній хаб та курси української мови для студентів і співробітників. 

«Запровадження посади саме в нашому виші спровокувала сукупність екстралінгвальних чинників, не пов’язаних суто з розвитком мови: впровадження нового правопису, необхідність оформити документи, надати консультації тощо», — говорить Наталя Щербакова.

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

Університет відновив дистанційне навчання 26 березня минулого року — через місяць після початку повномасштабного вторгнення. 

19 серпня 2022 року російська ракета влучила у навчальний корпус НТУ «ХПІ». Загинула вахтерка, яка тоді перебувала в будівлі університету. На відновлення закладу потрібні близько 1,5 млрд гривень. 

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
Корпус НТУ «ХПІ» 19 серпня 2022 років / В’ячеслав Мавричев, Суспільне Харків

Університет посідає п’яте місце в академічному рейтингу закладів вищої освіти України.

Читайте також матеріал Освітній хаб та курси для працівників: як університет ім. Сковороди у Харкові впроваджує мовну політику.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.