“Відкинуть росіян до довоєнних позицій”. Що не так із гучною заявою генерала Бена Ходжеса?

Даша Лобанок - 21 Липня 2022 | 18:24

Чому не варто покладатись на обнадійливу заяву екскомандувача Сухопутних військ США в Європі про те, що “ЗСУ можуть відкинути армію рф на довоєнні позиції до 2023 року”? Розбираємо гучні заяви про Україну генерала Бена Ходжеса.

Про що йдеться?

Останніми днями українські медіа та телеграм-канали поширюють цитату з інтерв’ю видання Insider. Бен Ходжес, генерал США у відставці, заявив, що Україна може швидко відкинути російські війська до довоєнних кордонів: 

“Українські війська можуть знищити всі територіальні надбання виснажених російських військ до кінця року “.

Бен Ходжес, для Insider
Скрін новини UAInfo

Що не так із масовим поширення заяви? 

Читачам треба мати на увазі, що ми не можемо підтвердити або спростувати такі заяви. Насправді, сьогодні ніхто не здатний точно спрогнозувати, коли Україна переможе, адже на хід боротьби впливає величезна кількість факторів.

Є кілька причин, чому поширення такої заяви без контексту може фактично розцінюватись як дезінформація:

  • По-перше, це оціночні судження. Варто відрізняти особисту думку від новини, аналізу, базованого на достовірних даних чи факту.
  • По-друге, ми проаналізували інші коментарі та прогнози Бена Ходжеса щодо війни в Україні й дійшли висновку, що всі вони обнадійливі, проте не всі справджуються.

Наведемо кілька прикладів: 

Прогноз генерала від 17 січня “Росія не зможе довго утримувати війська у бойовій готовності” справдився. Через чотири місяці після початку повномасштабної війни ознаки виснаження арсеналу росії були дійсно помітними. Тепер країна-агресор не може атакувати більше ніж на одному напрямку фронту, про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

Прогноз від 15 березня “У росії залишились сил на 10 днів війни”, що його екскомандувач оприлюднив у своєму Twitter, не справдився.

“Російські сили досягнуть кульмінації протягом наступних 10 днів, якщо ми будемо продовжувати тиск на них. У них проблеми з людськими ресурсами, нестачею боєприпасів. Потрібно прискорити/ розширити підтримку України для знищення російської артилерії, ракет і крилатих ракет. Зараз важливо тримати ногу на газі”, — написав Годжес.

Проте, як бачимо, росія й далі має зброю і продовжує завдавати ракетних ударів по території України та наступати на Сході. 

Заява від 2 травня “Війна в Україні зараз перебуває у вирішальній фазі… Я думаю, за наступні 2-3 тижні ми відчуємо різницю”, що пролунала в ефірі єдиного телемарафону на Суспільному, може бути трактована по-різному.

Прогноз від 27 травня “До кінця літа російська армія буде відсунута на позиції до 24 лютого” для каналу ДОМ – в очікуванні. 

Ми не можемо бути стовідсотково впевнені у достовірності прогнозів генерала, адже події активно змінюються, все залежить від постачання зброю, рішень, які приймає влада.  

Висновок

В таких випадках варто розрізняти оціночні судження та факти.

Згідно 30-ї статі Закону України “Про інформацію”, “оціночні судження”, за винятком наклепу, є  висловлювання, які не містять фактичних даних, критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані. Також оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості. 

В той час як факт — це явище об’єктивної дійсності, конкретні обставини, які склалися у певному місці та часі за певних умов, і які можна перевірити.

Як ми зазначили вище, жоден військовий аналітик сьогодні не може точно спрогнозувати результати війни. Та аби тримати руку на пульсі, робити зважені висновки й слідкувати за її перебігом, рекомендуємо користуватись офіційними джерелами та переглядати дані незалежних іноземних компаній, таких як Американський інститут вивчення війни чи Королівський Об’єднаний інститут оборонних досліджень.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.