Савинці та навколишні села окупували у березні та повністю звільнили у вересні 2022 року. З того часу громада отримала можливість повноцінно відновлюватися. Здебільшого це відбувалося коштом субвенцій, державних програм та допомоги міжнародних та національних організацій. Оскільки місцевий бюджет не може охопити таку кількість проєктів. Особливо це стосується Залиманського старостинського округу, який було звільнено першим, і який постраждав найбільше.
Ситуація у громаді
У селищі Савинці на нас чекала начальниця Савинської селищної військової адміністрації Оксана Супрун.
Вона розповіла, що всі 18 населених пунктів громади були окуповані 2 березня 2022 року.
Як зазначає Оксана Супрун, найбільша втрата цієї війни — люди, оскільки під час окупації кількість мешканців зменшилася з 10350 до 2400. Однак після звільнення громади 10 вересня 2022 року люди почали повертатися, і зараз по всій громаді живуть 5800 осіб.
З тих родин, які повернулися у громаду, 712 оформили заявки на отримання компенсацій за пошкоджені та знищені будинки за програмою єВідновлення.
Пряме влучання в амбулаторію
Серед об’єктів соціальної інфраструктури в селищі Савинці, за словами начальниці місцевої СВА, найбільше постраждала амбулаторія загальної практики — сімейної медицини.
«Амбулаторія нова, побудована у 2019 році за президентською програмою. У цій будівлі зробили безпосередньо амбулаторію та дві квартири лікарів. Як раз в одну з квартир було пряме влучання», — розповіла Оксана Супрун.
З січня 2023 року громада почала вести перемовини стосовно відновлення лікарні. Уже в червні благодійний фонд «Пацієнти України» закінчили роботи. Вони замінили дах, перекриття, двері, зробили внутрішнє оздоблення.
Культура не в пріоритеті
Одним з об’єктів культури, який вдалося частково відновити у Савинцях, стала місцева музична школа. Будівля була зведена у 1949 році. Тут був пошкоджений дах, через що дощова вода затікала всередину приміщення та руйнувала його.
«Будівля стара, перекриття всі дерев’яні, і ось з часом впала стеля другого поверху. Відповідно, усі музичні інструменти були пошкоджені або з часом знищені природними факторами».
За відновлення музичної школи у 2023 році взялася благодійна організація «Карітас України». Вони повністю замінили дах, двері, зробили санітарну кімнату. Також за кошти місцевого та обласного бюджету в будівлі замінили всі вікна.
Наразі місцева влада шукає можливості відновити у музичній школі внутрішні приміщення.
Найбільш зруйнований округ громади
Першим у Савинській громаді українські військові звільнили Залиманський старостинський округ у ніч з 31 березня на 1 квітня 2022 року. Після цього лінія фронту пролягала безпосередньо по річці Сіверський Донець.
Залиманський старостинський округ став найбільш пошкодженим. Усі три населені пункти — Залиман, Норцівка та Мирна Долина — частково знищені.
Ці села розташовані посеред густих хвойних лісів, які простягаються на багато кілометрів вперед.
У найбільшому селі старостинського округу — Залимані — до повномасштабного вторгнення жили 808 мешканців, більшість яких виїхали під час активних бойових дій. Після звільнення ж деякі повернулися. Наразі число жителів налічує 420 осіб, хоча вулиці населеного пункту виглядають майже безлюдними.
Лише маленький пес супроводжував нашу автівку, коли ми проїжджали селом.
Як зазначила Оксана Супрун, 197 заявок на єВідновлення зареєстровані саме мешканцями Залиману. До того ж 11 будинків відремонтувала Норвезька рада у справах біженців і 35 відновив фонд New Way. Також 130 родин отримали будівельні матеріали від «Янголів Спасіння».
Однак наразі інших варіантів для відновлення будинків адміністрація не має, оскільки бюджет є дуже обмеженим, через велику замінованість сільгосп угідь на території. Саме сільськогосподарський сектор у громаді раніше був бюджетоутворювальним, пояснює Оксана Супрун.
Знищили школу та Будинок культури
У центрі села розташовувався місцевий Будинок культури — місце, де до вторгнення мешканці Залиману проводили своє дозвілля. Під час бойових дій у червні-липні 2022 року, будівлю масовано обстрілювали російські війська з території окупованих на той час сіл Савинці та Довгалівка, що розміщуються на іншому березі річки Сіверський Донець.
Наразі від Будинку культури залишилися тільки стіни та понівечені залишки металу, які раніше були сидіннями в концертній.
Приблизно у цей же час армія Російської Федерації частково зруйнувала місцевий ліцей, який розташований поруч з Будинком культури.
Будівля школи не підлягає відновленню, і як каже Оксана Супрун, зараз недоцільно там будувати нову.
Як каже начальниця Савинської СВА, такий непопулярний крок довелося зробити торік, коли громада оптимізувала заклади освіти.
Це сталося через те, що знизилася кількість дітей та педагогічних працівників, які залишилися у громаді.
«Ряд педагогічних працівників виїхали на територію Російської Федерації і ми не вважали доцільним залишати їх на роботі та працювати з нашими дітьми з території Росії».
Усі 660 дітей, які залишилися в школах громади, були переведені до єдиного закладу освіти — Савинського ліцею, який працює разом з філією у селі Веселе.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Читайте також
- Балаклія через півтора року після звільнення: як йде відновлення — фоторепортаж.
- Загиблі рятувальники, зруйновані будинки та відключення світла: РФ обстріляла Харків – фото.
- Мобілізація чи рекрутинг: як на Харківщині залучатимуть людей до служби у війську