Навіть у такі скрутні часи, як нинішні, українці не втрачають почуття гумору та створюють веселі картинки — меми для підняття настрою. Ще під час пандемії американські психологи встановили, що меми допомагають впоратися зі стресом — подивившись смішні зображення, люди почуваються спокійнішими та більш задоволеними.
Наша редакція вже не вперше стикається коли українські меми сприймаються російською пропагандою як інфопривід. Так, один проросійський Telegram-канал повідомив, що в українській економіці назріла нова тенденція: ріст цін на фембоїв.
Що сталося?
18 вересня 2023 пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» повідомив новину наступного змісту:
«Про економіку України: стрімко злетіли ціни на «фембоїв». Це чоловіки в жіночому одязі та макіяжем, які не сплять з іншими чоловіками)))».
За доказ правдивості цієї новини, пропагандисти надають скриншот нібито заголовку з українського новинного видання «Економічна Правда»:
«В Україні продовжують зростати ціни на фембоїв».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Наш аналіз ми почали з пошуку відповідної новини на сайті «Економічної Правди», з якої нібито був зроблений зазначений скриншот. Новини про фембоїв нам знайти не вдалося.
Наступним кроком ми знайшли першоджерело даного «скриншоту». Ним виявився український Telegram-канал, що публікує гумористично-розважальний контент – «постіронічні політичні меми».
На скриншоті зазначено, що нібито стаття з’явилася на сайті «Економічної Правди» 26 травня 2021 року. Ми також перевірили і статті видання за цей час і дату. І саме у цей час на сайті є стаття з геть іншою назвою: «Байден пояснив, чому нема санкцій проти «Північного потоку–2»
І нарешті, нам в принципі не вдалося знайти матеріалів українських ЗМІ щодо «ціноутворення на фембоїв».
Тож російські пропагандисти за першоджерело для своєї новини використали мем з українського інфопростору.
Висновок: фейк
Читайте також
- Фейк. Українські мобільні оператори пропонують безкоштовний річний тариф;
- Фейк. Мобільного оператора Київстар замінить UKRSTAR;
- Фейк. В Україні вимагають прибрати з лоба Гаррі Поттера «Z» символіку.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!