Наприкінці літа на — на початку осені при кіберполіції розпочне роботу центр із протидії шахрайським операціям, розповів міністр внутрішніх справ Ігор Клименко в інтерв’ю РБК-Україна.
Наразі МВС працює з Нацбанком, аби зменшити втрати людей, які вже натрапили на шахраїв. Новостворений центр оперативно реагуватиме на виклики, щоб мінімізувати вплив шахраїв, які працюють і в Україні, і за її межами.
Оскільки за кордоном дістати зловмисників набагато важче, необхідна співпраця з Європолом, з європейськими колегами, а також із міністерствами внутрішніх справ та працівниками кіберполіції інших країн, зазначив Клименко.
Станом на зараз правоохоронці розкривають близько 30 % випадків шахрайства.
«Але ми в першу чергу закриваємо джерела, центри, закриваємо взагалі їм доступ до роботи з Україною. Це стосується і серверного обладнання, і «роботи» в місцях позбавлення волі й не тільки на вільних територіях, але й на тимчасово окупованих територіях», — наголосив посадовець.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України фішингові сайти стали дуже популярними серед кібершахраїв. Злочинці маскують сайти під ресурси для оформлення соціальних виплат від держави, фондів, міжнародних організацій.
Як не потрапити на гачок до шахраїв?
- Варто звернути увагу на те, що фішинговий сайт виказує в першу чергу відмінність в URL-адресі: можуть бути зайві символи або неправильне написання.
- Завжди необхідно уникати підозрілих гіперпосилань та не вводити конфіденційні дані. Тому для шопінгу рекомендується використовувати перевірені сайти, а інформацію про соцвиплати отримувати з офіційних сторінок державних органів.
Також у травні вже запрацювала система фільтрації фішингових доменів, яка б мала протидіяти одержанню платіжних даних українців шахраями. Однак, правозахисники, які опікуються питанням свободи слова в мережі, бачать ризики, оскільки система автоматично отримуватиме дані про користувача, який намагався перейти на заблокований ресурс.
- Міністерство цифрової трансформації запустило новий освітній курс «Як відкриті дані допомагають українцям під час війни» на платформі «Дія.Відкриті дані».
Підписуйтесь на нас у Facebook і Telegram, переглядайте YouTube та TikTok.