16 лютого в Україні відзначають день військового журналіста. Професійне свято з’явилося у 2018 році відповідно до наказу Міністра оборони України.

Цей день обрали не просто так: у 2015 році неподалік міста Дебальцеве під час виконання бойового завдання загинув редактор телерадіостудії Міністерства оборони України «Бриз» капітан 3 рангу Дмитро Лабуткін.

Тому 16 лютого заведено вшановувати мужність та професійність військових журналістів, які від перших днів російського наступу перебувають у гарячих точках разом із військовими та висвітлюють події.

До привітань долучився Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

«Дякую вам, дорогі воєнкори та пресофіцери, за службу і правду! Завдяки вам Україна і весь вільний світ знає імена та обличчя своїх захисників і захисниць. Ви фіксуєте історію нашої боротьби і прийдешньої Перемоги. Ви робите Збройні Сили України справжнім брендом, рівень довіри до якого безпрецедентно високий. Зичу якнайшвидшої Перемоги! Сил і стійкості, натхнення і непохитної віри!», — зазначив він.

Згідно з даними Фонду термінової підтримки журналістів в Україні «2402», від 24 лютого:

  • вбито 42 медійника;
  • 15 важко поранених;
  • 16 зниклих;
  • 20 викрадених.
Статистика від Фонду термінової підтримки журналістів в Україні 2402

Зокрема, пам’ятаємо історію Максима Левіна, українського документального фотографа, який зник безвісти 13 березня 2022 року. Його тіло знайшли 1 квітня в Київській області. Розслідування «Репортерів без кордонів» показало, що його катували та стратили. 3 квітня 2022 року за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені під час висвітлення російської агресії нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня посмертно.

Максим Левін / lb.ua

Кведаравічус Мантас — литовський режисер, документаліст, якого вбили 2 квітня 2022 року під спроби виїхати з Маріуполя. У 2016 Кведаравічюс зняв фільм «Маріуполіс», який розповідає про життя в Маріуполі в умовах кризи, а 17 лютого 2022 року вийшла стрічка «Маріуполіс-2» про вторгнення росіян до України. Фільм змонтований із документальних матеріалів, які режисер зміг відзняти до того, як його вбили.

Кведаравічус Мантас / suspilne.media

Олександр Махов — працював на каналах «Україна» та «Україна24», «Дом» та «UA», висвітлював події на передовій. Був учасником війни на Донбасі у 2014 році, воєнним кореспондентом. Під час повномасштабного вторгнення знову пішов боронити Україну. Загинув 4 травня 2022 року внаслідок російських обстрілів під Ізюмом у Харківській області.

Олександр Махов / novynarnia.com

Продовжуючи ризикувати власним життям, журналісти далі їздять та висвітлюють події, що відбувається в бойових зонах, фіксувати воєнні злочини та збирати історії свідків.

Як сказав харківський фотожурналіст Мстислав Чернов: «Весь світ дивиться на те, як українські журналісти бачать війну своїми очима». Завдяки цьому, про нашу країну знають усі.

Зокрема, 20 січня 2023 року, на американському фестивалі відбулася прем’єра документального фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чорновола.

Стрічка розповідає, як Маріуполь переживав перші тижні повномасштабного російського вторгнення. Матеріали для документалки зібрали журналісти інформагентства Associated Press — Мстислав Чернов, Євген Малолєтка, Василіса Степаненко. Вони прибули до Маріуполя вночі 24 лютого за кілька годин до перших звуків повномасштабної війни.

Також українські фотокореспонденти Євген Малолєтка та Мстислав Чернов отримали від міжнародної некомерційної організації «Репортери без кордонів» премію «За свободу преси» (Press Freedom Awards) у номінації «За вплив». При чому, Євген Малолєтка отримав не одну нагороду — за версією The Guardian, українець став фотографом 2022 року.

На початку 2022 року український фотожурналіст висвітлював насильство в Казахстані, а потім уже працював за завданням Associated Press у Харкові та на Донбасі, на сході України, де зростала напруженість.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.