З початку повномасштабного вторгнення РФ викрала щонайменше 562 активних громадян, зокрема, волонтерів, освітян, журналістів.
Про це розповіли дослідники Центру прав людини ZMINA під час пресконференції в Ukraine Media Center — Ukrinform, презентуючи звіт про викрадення та затримання активних громадян.
Правозахисники зазначили, що кожна п’ята викрадена — жінка. Найбільше жертв насильницьких зникнень — у Херсонській області.
Ці дані дослідники збирали з відкритих джерел, перевіряючи інформацію за міжнародними протоколами та під час опитувань членів родин затриманих та викрадених, їхніх знайомих, а також імовірних свідків.
Радниця з прав людини Центру прав людини ZMINA Наталія Охотнікова зазначила про 562 випадки викрадень активних громадян, що відбулися на території дев’яти регіонів України. При чому на момент публікації звіту 311 українців не були звільнені або невідомо, що з ними. Ще 235 людей повернулися додому, а 16 громадян — загинули.
Активними громадянами правозахисники називають громадських активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, юристів, правозахисників, культурних діячів та інших, хто чинив опір окупації.
Статистика, кого найчастіше викрадає Росія виглядає ось так:
- 323 особи — громадські активісти та волонтери;
- 128 людей — представники органів місцевого самоврядування;
- 32 випадки викрадення родичів активних громадян;
- 30 осіб — освітяни, зокрема директори шкіл, учителі з української мови та історії України;
- 18 людей — журналісти.
За словами Наталії Охотникової, жертвами викрадень ставали чоловіки, жінки, молодь, діти, люди старшого віку, люди із хронічними захворюваннями. Однак, переважна більшість із викрадених — це чоловіки різного віку (451 особа). Кожна п’ята жертва насильницьких зникнень — це жінка (110 осіб).
Найбільше викрадень та затримань сталося в Херсонській області, Запорізькій та Донецькій.
Читайте також
- Починаючи з 15 червня українські правозахисники фіксують, що РФ вивозить українських дітей до Білорусі.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!