За перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік. 

В Україні протягом останніх двох років фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.

Так, у 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази в порівнянні з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік. 

За даними НСЗУ, у 2021 році ПТСР був зафіксований у понад 3 тисяч пацієнтів, у 2022 – у 7 тисяч, за рік кількість людей, яким було діагностовано посттравматичний стресовий розлад зросла до 12 494. Станом на 6 березня 2024, таких людей – 3 292 від початку року.

Що таке ПТСР

Не лише війна, а будь-яка подія, що несе в собі загрозу смерті або цілісності, може стати передумовою для розвитку ПТСР. При цьому досвід переживання воєнних дій не обовʼязково призводить до такого діагнозу. За різними оцінками, ПТСР може розвиватися у 12–20% людей, які пережили травматичну подію або були свідками такої. 

На ПТСР страждають незалежно від статі і віку. Симптоми розладу можуть виникати в короткий або тривалий період після травматичної події ― як правило, протягом перших трьох місяців. Для сформованого ПТСР характерне постійне переживання травми, тригери-нагадування, флешбеки, інтрузії ― спогади з минулого, які втручаються в теперішнє і заважають жити. Це постійне повернення до травми, людину відкидає в ті події.

Однак ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів при лікуванні. При перших симптомах у МОЗ радять звернутися до сімейного лікаря, який за потреби перенаправить вас до до вузького спеціаліста ― психолога, психотерапевта або психіатра. Послуга є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.

Знайти контакти закладів первинної медичної допомоги, які мають відповідний контракт із НСЗУ можна на інтерактивній мапі на сайті НСЗУ в розділі «Е-дані» ― «Аналітичні панелі (дашборди)» ― Надавачі медичної допомоги за напрямом «Психологічна та психіатрична допомога».

Читайте також