Декількома стінописами активісти прикрасили будинок за адресою Пам’яті, 2 в деокупованому Ізюмі. 9 березня 2022 року війська РФ скинули на нього авіабомбу. Наразі немає точної кількості загиблих, за офіційними даними тоді загинуло 50-60 людей.
Журналісти Ґвара Медіа поспілкувалися з ініціатором проєкту Вадимом Співаком та художницею Іриною Водолажченко.
Ірина зобразила на будинку два стінописи — свічку та руки, що тримають маки.
«Багато проїжджаючих поспіль будинку автівок зупиняються та дивляться на мурал. Дехто молиться. Дехто фотографує», — зазначає мисткиня.
Для ініціаторів проєкту було важливо зобразити для родичів загиблих та ізюмчан, те що всі громадяни пам’ятають про всіх жертв та висловлюють їм повагу.
«Ініціатива була зроблена для того, щоб показати мешканцям міста, що життя потихеньку налагоджується, все відновлюється. Ну і культура, як один з невіддільних частин, показує це», — каже Вадим.
Крім цього, у рамках проєкту планують зробити тимчасову меморіальну дошку з іменами та прізвищами загиблих, щоб вшанувати пам’ять та зафіксувати історичні події, які пишуться вже зараз.
Символізм стінописів
«На першому зображено свічку, її можна побачити з проїжджої частини, коли в’їжджаєш в Ізюм. Під зображенням написано “пам’ятаємо”. На другому муралі зображено дві руки які тягнуться, “тримають” маки, яких за кількістю близько 50. Зліва від муралу написано “сумуємо”. Мак в українському традиційному віночку зображає скорботу, пам’ять і повагу загиблим воїнам. кожна квітка яка присвячена трагічно загиблому українцю», — зазначає мисткиня.
Розробка ескізу зайняла багато часу, зазначають активісти. Ірина разом із Вадимом думали, шукали образ, який буде поважати пам’ять родичів загиблих і одночасно етично підкреслювати те, що українці сумують та щиро скорбують за жертвами. Всі плани узгодили з місцевою владою та ізюмчанами.
Перший ескіз зі свічкою реалізували до дня Ізюма, але завершили вихідними. Маки готові близько на 80%, зазначає Ірина.
Читайте також
- «Якщо рай на землі є, то він в Україні»: як відновлюється деокупований Ізюм. На в’їзді в місто купи згорілої російської техніки та автомобілів цивільних. Ізюм на Харківщині перебував під окупацією шість місяців.