Найбільший позов сягає 154 мільйонів гривень, повідомляють аналітики Опендатабота.

Суди першої інстанції винесли 8 рішень про повернення шкоди. Загальна сума збитків склала понад 174 мільйонів гривень. На розгляді перебуває ще 209 справ.

Частіше до суду звертаються громадяни, що втратили своє майно внаслідок збройної агресії РФ. Таких справ більшість — 154. Лише третина позовів подані бізнесом — 55.

Судові справи щодо відшкодування шкоди державою-агресором / opendatabot.ua

За даними KSE Institute, щонайменше 109 підприємств зазнали прямих збитків, які попередньо оцінюються у 13 млрд доларів.

«По матеріальним збиткам ситуація більш-менш стандартна. Потрібно довести право власності на майно, факт завдання шкоди, її розмір, надати докази, що шкода завдана РФ. Моральна шкода оцінюється суб’єктивно. Потрібно чітко обґрунтувати та підтвердити наявність моральних страждань саме внаслідок конкретних дій РФ. Позивачі звільняються від сплати судового збору у цій категорії судових справ», — коментує радник судової практики Sayenko Kharenko Олексій Колток.

Справи про відшкодування, подані до початку повномасштабного вторгнення, здебільшого були незадоволені. Однак майже усі позови після 24 лютого суди ухвалили в повному обʼємі, якщо збитки довели.

З вересня минулого року РФ не є учасницею Конвенції щодо захисту основоположних прав та свобод людини, тому подання позову проти неї до Європейського суду з прав людини наразі неможливе. Такі рішення можливе лише в іноземних юрисдикціях.

Натомість Олексій Колток вже зараз радить звертатись до національних судів за відшкодуванням збитків з РФ з наступних причин: 

  • Позивач отримає документ, який зафіксує розмір вимог. Таке право вимоги de facto є активом, може продаватись або відступатись.
  • Обставини, встановлені судом, не підлягають доказуванню під час вирішення інших справ. Тобто коли запровадять виплати компенсацій, можна зекономити час на віднаходженні документів та пошуку свідків.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.