Війна в Україні негативно вплинула на економіку країни та ринок праці. За оцінками Міжнародної організації праці, зайнятість у 2022 році знизиться на 15,5% (2,4 млн робочих місць).
Цей прогноз не такий низький, як оцінка МОП у квітні 2022 року. Тоді прогнозувалося, що після початку повномасштабного вторгнення буде втрачено 4,8 мільйона робочих місць. Позитивна зміна є наслідком зменшення кількості територій України під окупацією або з активними бойовими діями. Однак це часткове відновлення ринку праці є скромним і дуже крихким, зазначають у дослідженні сфери праці Міжнародної організації праці при ООН.
Велика кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і біженців, які шукають роботу в Україні та за її межами, посилює цю проблему та, ймовірно, спричинить зниження заробітної плати.
За оцінками звіту, 10,4% загальної довоєнної робочої сили країни зараз є біженцями в інших країнах. Цю групу в 1,6 мільйона переважно складають жінки, багато з яких раніше працювали у сферах освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення. Наразі лише 28% опитаних українських біженців знайшли роботу.
Наслідки війни відчуваються на ринках праці сусідніх країн, що може призвести до політичної дестабілізації та дестабілізації ринку праці в цих країнах. Це також відбивається у підвищенні цін як загальноєвропейського тренду.
- Наприклад, майже на 20% зросли ціни на хліб у ЄС. Це найвище зростання з грудня 2017 року.
- В Україні спостерігається більш серйозна криза: з початку року ціни на харчові продукти та збільшились у середньому на 25%. За даними Держстату подорожчали: фрукти на 60,2%, овочі – 58,5%, риба – 33,1%, хліб – 29% та цукор 27,9%.