З листопада 2023 року на польсько-українському кордоні розпочалися протести перевізників. Починаючи з цього часу користувачі боту «Перевірка» надіслали чимало запитів, що стосувалися відносин між Україною та Польщею. Детальніше — у нашому огляді.
Що сталося?
У 2023 та на початку 2024 років у різних країнах Європи відбулися протести фермерів проти «зеленої політики» ЄС, імпорту дешевих товарів, бюрократії та інших проблем.
6 листопада 2023 року польські перевізники влаштували страйк на польсько-українському кордоні та блокували рух вантажного транспорту. Протестувальники висунули 6 вимог, зокрема повернення системи дозволів для українських перевізників.
16 січня 2024 року уряд Польщі та мітингарі досягли домовленостей й протест було призупинено.
9 лютого 2024 року польські фермери розпочали загальнонаціональний страйк. Акція триватиме щонайменше до 10 березня.
Запити з фактчек-бота «Перевірка»
Фактчек-бот «Перевірка» — це автоматизований сервіс, що забезпечує зв’язок користувачів з командою фактчекерів Ґвара Медіа. Запитувачі можуть зв’язатися з нами за допомогою боту у Telegram, Viber та Messenger та надіслати новину на перевірку. Команда фактчекерів Ґвари проаналізує запит та надасть аргументовану оцінку цій новині відповідно до методології фактчекінгу.
З 6 листопада 2023 року по 4 березня 2024 року ми отримали 95 запитів з ключовими словами «Польща», «поляки», «Польша» тощо. Зокрема:
- 25 запитів отримали статус «фейк».
- 36 запитів отримали статус «маніпуляція»;
- 10 запитів отримали статус «правда»;
- 22 запитів отримали статус «бракує доказів»;
- 2 запити отримали статус «відмова».
Ми порівняли співвідношення статусів запитів за ключовими словами за весь період роботи боту, з 28.02.2022 року, із запитами в обраний період. Так, ми помітили, що серед запитів у вибраний період про Польщу частка правди є меншою на понад 18%, а фейків та маніпуляцій разом більша на 38%.
Це може свідчити про те, що саме тема відносин Польщі та України, нині є полем для поширення наративів російської пропаганди.
Фейки та маніпуляції про Україну, Польщу та ЄС
9.01.2024
Фейк. «ТЦК вже у Варшаві»: українці отримують повістки у Польщі
До боту надійшов запит з проханням перевірити відео в якому нібито йдеться про те, що ТЦК та СП видають повістки у Варшаві.
«Дивіться, що робиться. ТЦК вже у Варшаві», – говорить за кадром людина.
Так, у відеоролику можна помітити двох чоловіків біля машини з військовими номерами: один у військовій формі, що занотовує на папері, а інший стоїть поряд – у червоній куртці. Чоловік, що у військовій формі просить його не знімати та додає:
«Я прошу вас покинути межі Польщі та з’явитися у ваш ТЦК за місцем проживання»
Автор відеоролика зазначив, що це був спланований та «погано зрежисований» жарт спрямований на залякування людей, що виїхали незаконно на територію Польщі.
Ми також з’ясували, що законодавчих підстав для вручення українцям повісток за кордоном немає.
Детальніше про це читайте у нашому аналізі.
20.01.2024
Фейк. Польща більше не приймає біженців з України
До «Перевірки» надійшов запит з проханням дослідити чи дійсно Польща більше не приймає українських біженців. Фактчекери Ґвари дослідили це питання й з’ясували, що це фейк.
22 лютого набув чинності закон Польщі «Закон від 9 лютого 2024 р. про внесення змін до «Закону про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території цієї країни». У ньому зазначається, що українці, які отримали тимчасовий прихисток у Польщі та ті, що продовжують прибувати до країни, рятуючись від воєнних дій, мають право на легальне перебування у Польщі до червня 2024 року.
На сторінці Управління справ іноземців вказано, що країна продовжує приймати біженців.
«Кордони Польщі відкриті. Люди, які рятуються від російської агресії, отримають допомогу в Польщі. У підготовлених пунктах прийому біженців ви знайдете притулок та предмети першої необхідності», – йдеться на сайті.
Отже, інформація про те, що Польща не приймає біженців з України є фейком.
21.02.2024
Фейк. Польща розпочинає депортацію українців
До боту надійшло понад 10 запитів з проханням перевірити новину чи дійсно Польща розпочинає депортацію всіх Українців. У дописах вказано, що причиною цьому є ультиматум протестувальників.
«Протестувальники поставили ультиматум уряду і пообіцяли знести владу, якщо кожен українець в Польщі не буде депортований», – йдеться у запитах.
Фактчекери Ґвари перевірили цю інформацію та з’ясували, що це фейк.
Щоб з’ясувати, що стоїть за пропозиціями переглянути заявлені списки, ми перейшли за посиланням у повідомленнях. Всі повідомлення ідентичні та містять одне й те саме посилання на анонімний Telegram-канал «Наші в Польщі».
Також ми з’ясували, що в заявах президента Польщі щодо ситуації з протестами фермерів відсутні жодні згадки про депортацію українських біженців, які перебувають на території країни. А влада ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту для Українців до червня 2024 року.
Тож новина депортацію всіх українців з Польщі є фейком. Детальніше про цей матеріал – за посиланням.
У цей період до боту також надходили запити з проханням перевірити інформацію про депортацію українців з країн Європейського союзу.
Фактчекери Ґвари детально розібрали цей фейк.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
4.03.2024
Маніпуляція. Польські фермери потрощили автівки для ЗСУ
Користувачі боту надіслали на перевірку відеоролик з потрощеними авто. Чоловік, що знімає ролик, зазначає, що автівки понівечили мешканці Республіки Польща. А у підписі до відео вказують, що це вчинили польські фермери.
Посольство України у Польщі спростувало цю інформацію.
«Встановлено, що зазначені автомобілі були пошкоджені ще до прибуття на територію Республіки Польща в країні, звідки здійснювалася їх доставка. На даний час автомобілі вже знаходяться на території України. Польські аграрії не мають жодного відношення до ситуації, яка була висвітлена ЗМІ», – йдеться у повідомленні Посольства.
Ця інформація є маніпуляцією: автівки дійсно було пошкоджено, але польські мітингарі не причетні до цього.
04.03.2024
Маніпуляція. В Польщі водій свідомо наїхав на шістьох українців
До боту надійшов запит з проханням перевірити інформацію про те, що у польському місті Щецині водій навмисно в’їхав у натовп з українцями.
Наші фактчекери перевірили цю інформацію та з’ясували, що це маніпуляція.
Gаzeta Wyborcza повідомляє, що у ДТП постраждало 20 людей. Консул України у Гданську Олександр Плодистий у коментарі Укрінформу зазначив, що серед постраждалих 6 українців.
Речник окружної прокуратури в Щецині, прокурор Пьотр Вєцоркевич зазначив, що підозрюваний зізнався у злочині.
«Він надав пояснення, про які я зараз не хочу говорити, бо вони перевіряються», – зазначає Пьотр Вєцоркевич та додає, що злочин не був терористичним актом.
Тож підстав вважати, що водій дійсно вчинив умисні дії з метою зашкодити українцям – немає. Детальний розбір цього фейку ми розмістимо на нашому сайті у рубриці «Фактчек».
Висновок:
У період листопада 2023 – початку березня 2024 року запити до боту «Перевірка» про відносини України та Польщі мали вищу частку фейків та маніпуляцій. Тож, можемо констатувати, що тема українсько-польських відносин активно використовується у цей період для просування фейкових наративів.
Тому ми закликаємо вас споживати інформацію з перевірених джерел, аналізувати підозрілі новини, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.