Харківська область разом з усією Україною перейде на літній час в останні вихідні березня – 31 березня 2024 року о третій годині ночі стрілки годинника потрібно перевести на 1 годину вперед.
У світі точаться дискусії щодо відмови від переходу, проте від цього є певні переваги – більше світла вечорами, менше споживання енергії (і витрат). Є й недоліки, особливо ті, що стосуються здоров’я. Саме тому Американська академія медицини сну (AASM) рекомендує відмовитися від щорічного переведення годинників на користь постійного стандартного часу.
Організація окреслила численні ризики для здоров’я, пов’язані з переходом на літній час, включаючи збільшення кількості смертельних випадків на дорогах у перші кілька днів після зміни часу та невідповідність природній циклічності організму людини.
Як пристосуватися до переходу на літній час – чотири поради від американського ліцензованого клінічного психолога доктора Шелбі Харріс.
Почніть лягати спати раніше
Якщо ви хочете заздалегідь пристосувати себе до зміни часу. Рекомендується лягати спати пізніше в дні, що передують переходу на новий час. Наприклад, якщо ви зазвичай лягаєте спати о 22:00, спробуйте умовно лягти о 22:20 у четвер, а потім о 22:45 у п’ятницю.
Більше сонячного світла
Якомога довше будьте під сонячним світлом вранці та вдень, щоб полегшити адаптацію. Вплив світла вранці та вдень, коли сонце заходить раніше, допомагає краще вирівняти добовий ритм, а також робить вас більш енергійними у другій половині дня.
Змініть свій розпорядок дня
Намагайтеся змінювати час прийому їжі, фізичних вправ та інших занять на 15-20 хвилин пізніше, коли змінюєте час відходу до сну. Час відходу до сну та пробудження – не єдині сигнали для нашого організму. Такі активності, як фізичні вправи та їжа, також задають наш ритм.
Щоб допомогти вам краще спати вночі, експерти радять приглушити світло за годину до бажаного часу відходу до сну, обмежити вживання кофеїну протягом восьми годин після сну, а також обмежити великі порції їжі, алкоголь, рідини та важкі фізичні вправи до трьох годин перед сном.
Продовжуйте робити те, що ви робите
Якщо ви не хочете нічого робити, щоб пристосуватися заздалегідь, не біда. Ви пристосуєтесь протягом п’яти-семи днів, якщо будете дотримуватись однакового часу відходу до сну і пробудження, а також стежити за освітленістю.