На тлі переговорів у Лондоні, що пройшли сьогодні, 23 квітня, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до негайного припинення вогню щонайменше по цивільних об’єктах. Він також не виключає жодного з форматів, які можуть привести до припинення вогню і миру.
Про це сказав президент у своїх соцмережах.
«Ми в Україні наполягаємо на поточному, повному і безумовному припиненні вогню… Це абсолютно можливо. Але можливо тоді, коли на це йде Росія та припиняє вбивства», — наголосив Зеленський.
Він також згадав, що на Великдень між Україною та Росією вдалося досягти зниження інтенсивності бойових дій та багатьох повітряних тривог. І зараз Україна пропонує продовжити цей стан тиші щонайменше на 30 діб «і зробити припинення вогню повним».
Крім того, Зеленський додав, що Україна вже зараз готова до припинення вогню по цивільних обʼєктах.
«Це має бути спільний перший пріоритет з усіма партнерами – збереження життя», — пояснив президент.
Далі він уточнив, що саме про це, а також про те, що «не виключається жоден формат, який може призвести до припинення вогню й надалі до справжнього миру», Україна говорила сьогодні у Лондоні.
Більше контексту
Раніше видання New York Post із посиланням на неназваних поінформованих американських посадовців писало, що США хочуть досягти повного перемир’я у війні в Україні найближчим часом. На противагу цьому інформаційне агентство Bloomberg із посиланням на обізнаних європейських чиновників повідомляло, що у Парижі США фактично запропонували європейським союзникам України заморозити війну, а окуповані території України залишити під контролем Росії. За словами журналістів агентства, США також готові визнати контроль Росії над українським Кримом у межах «ширшої» мирної угоди для завершення війни в Україні. У матеріалі Bloomberg також стверджується, що відповіді на ці пропозиції від Києва очікують уже 23 квітня під час зустрічі посадовців США, України та Європи в Лондоні. У разі, якщо позиції США, Європи та України щодо цього зійдуться, то ці пропозиції передадуть Росії.
Водночас уже в день проведення переговорів, 23 квітня, стало відомо, що держсекретар США Марко Рубіо не приїде до Лондона. Таке його рішення, за версією журналістів, повʼязане з тим, що президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не визнає Крим російською територією, позаяк це суперечить Конституції України. Тим часом речниця Державного департаменту Теммі Брюс наголосила, що відмова Рубіо брати участь у переговорах пов’язана із «логістичними проблемами». Замість Рубіо до Лондона направили спецпосланця США щодо України Кіта Келлога. Однак на тлі цього міністри закордонних справ Великої Британії, Франції та Німеччини відклали свою зустріч у Лондоні — замість них відбудуться переговори, як сказали раніше в уряді Британії, «нижчого рівня», між високопосадовцями з п’яти країн.
Враховуючи ці деталі, міністерка економіки України Юлія Свириденко під час зустрічі в Лондоні заявила, що українська делегація вкотре підтвердила свою позицію щодо врегулювання війни, однак здаватися Росії Україна не збирається. Вона наголосила, що український народ не прийме «заморожений конфлікт, замаскований під мир», а також ніколи не визнає окупацію Криму. За її словами, якщо членство в НАТО не буде надано, Україна потребуватиме обов’язкових гарантій безпеки — «достатньо сильних, щоб стримати майбутню агресію, і достатньо чітких, щоб забезпечити тривалий мир».
Водночас 23 квітня журналісти Bloomberg опублікували матеріал, де йдеться про те, що віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, Україна та Росія повинні погодитися на запропоновану Америкою мирну пропозицію, інакше Вашингтон вийде з переговорів. Венс додав, що Україні та Росії доведеться відмовитися від частини території, яку кожна зі сторін наразі контролює. «Має відбутися певний територіальний обмін. Обом потрібно скласти зброю, заморозити цю справу й зайнятися реальною розбудовою кращої Росії і кращої України», — сказав Венс.
Читайте також
- «Формально було, де-факто — ні»: як пройшло «Великоднє перемирʼя» на Харківщині.
- Українці бачать більше союзників у Європі, ніж у США.
