«Треба відбудувати хоч одну школу, щоб потім ми могли навчати дітей»: як йде відновлення Шевченкового — фото

Олександр Манченко - 26 Квітня 2024 | 15:22

Куп’янський район ледь не щоденно потерпає від російських обстрілів. У 7 з 8 громад району відбуваються заходи з примусової евакуації дітей. Єдина громада, у якій подібного оголошення ще не було — Шевченківська. Вона залишається своєрідним «острівцем безпеки» на цьому напрямку. Ґвара Медіа відвідала Шевченкове, щоб дізнатися як селище відновлюється після бойових дій та окупації.

Населення скоротилося майже вдвічі

Адміністративним центром Шевченківської громади є селище Шевченкове. Звідси до лінії фронту близько 35 кілометрів. До районного центру — міста Куп’янська — близько 30.

Напис Шевченкове на стіні в центрі селища. Фото: Олександр Манченко

Населений пункт було окуповано на початку повномасштабного вторгнення, 26 лютого, та звільнено під час Харківського контрнаступу 8 вересня 2022 року. Всю громаду звільнили через два дні, 10 вересня.

Пам’ятник Тарасу Шевченку перед вокзалом селища Шевченкове. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Як зазначає начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков, за час бойових дій та окупації населення громади знизилося майже вдвічі.

Начальник Шевченківської міської військової адміністрації Сергій Старіков. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

До повномасштабного вторгнення у Шевченковому та навколишніх селах жили близько 20 тисяч осіб, наразі ж кількість мешканців складає майже 11,5 тисяч. 1640 з них це внутрішньо переміщені особи, які здебільшого приїжджають з інших громад Куп’янського району.

Жінка на велосипеді в центрі Шевченкового. Велосипед — головний засіб для пересування селищем. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Адміністрація оцінює ситуацію у Шевченківській громаді як спокійну. Останній обстріл у Шевченковому відбувся приблизно у лютому 2024 році, тобто близько двох місяців тому.

Одне з бетонних укриттів, які розташовані в селищі Шевченкове. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

У громаді навіть не діють графіки відключення електроенергії. Були застосовані тільки аварійні, коли російські війська завдали ракетних ударів по енергетиці Харківщини 22 березня.

Графіті, яке намалювали представники “Культурного десанту” у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Понад половину будинків відновили

Усього у громаді пошкоджено 1079 нерухомих об’єктів, з них 91 багатоповерховий та 496 приватних будинків.

Пошкоджена будівля у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Житлові будівлі відновлюються завдяки допомозі благодійних фондів та програмі єВідновлення. 

Станом на кінець квітня, у громаді відновлено 56% пошкодженого житла.

Відновлений багатоквартирний будинку у селищі Шевченкове. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Наразі ж громада має домовленість з Фондом міжнародної солідарності, Міжнародною організацією з міграції та Данською радою у справах біженців на відновлення загалом 226 приватних будинків та 4 багатоповерхівок.

Багатоквартирні будинки пошкоджені внаслідок ракетного удару. У них планують замінити дах.

П’ятиповерхівка у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко

Проте комплексне відновлення у громаді зараз не планується, оскільки залишається загроза повторних ударів.

Бюст Тарасу Шевченку у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Попри це, за словами Сергія Старікова, адміністрація намагається покращити життя мешканців, як може. Тому в Шевченковому проводяться роботи з заміни водогону, оскільки якість води не відповідає нормам здебільшого через труби.

Рів, через який приходить 1,5 кілометри нового водогону Шевченкового. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

«Наші водогони зроблені приблизно у 70-80 роках. За цей час вони, очевидно, виходили з ладу і ремонтувалися абияк. Однак тепер ми шукаємо матеріали у благодійних фондів та замінюємо труби силами місцевих комунальних підприємств», — каже начальник Шевченківської СВА.

Роботи з заміни труб у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Також громада працює над відновленням Центру первинної медико-санітарної допомоги в селищі Шевченковому. Його почали реконструювати ще перед початком повномасштабного вторгнення, але не встигли закінчити роботи.

Ремонт місцевої лікарні. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Тепер з листопада 2023 року підрядники повернулися та планують завершити відновлення до вересня 2024 року. Загалом планується заміна вікон, утеплення стін, даху та закупівля необхідного обладнання.

Дитяче відділення лікарні в Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам розповідати більше важливих історій

«Треба відновити хоч одну школу, щоб потім ми могли навчати дітей»

Шевченківська громада — єдина на Куп’янщині, в якій досі не оголошували примусову евакуацію дітей, тому їх тут наразі перебуває майже 1700, включно з переселенцями з інших частин Куп’янському району. До війни у громаді мешкали 2700 дітей.

Діти йдуть вулицями селища Шевченкове. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Як у більшості населених пунктів області, у Шевченковому немає можливості відновити офлайн навчання. Однак у місцевому садочку «Калинка» частково облаштували найпростіше укриття. Проєкт фінансувався місцевим та обласним бюджетами в рамках конкурсу «Разом в майбутнє» та коштував близько 1,5 мільйона гривень.

Вказівник до найближчого укриття. Подібні написи є майже на кожному багатоповерховому будинку в Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Наразі облаштовано приблизно половина підвального приміщення. Іншу частину планують відремонтувати до жовтня 2024 року.

Малюнки на асфальті на території дитячого садка. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Зараз там проводить заняття група спеціалістів від фонду Save The Children для дітей дошкільного та шкільного віку. Також організація забезпечила простір необхідним обладнанням.

Вхід до укриття у підвалі дитсадочка у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа
Частина меблів та обладнання, якими забезпечений освітній простір в укритті дитсадочку у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа
Малюнки дітей та крісло-мішки в освітньому просторі. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

«Це не повноцінні уроки, але хоча б якась можливість дітям соціалізуватися. Щодня простір відвідують близько 40-60 дітей з Шевченкового. З інших населених пунктів дітей сюди не відправляють, бо це незручно. Але у Save The Children в планах робити виїзди в села, щоб займатися дітьми й на місцях», — розповідає директорка закладу Мар’яна Сивокоз.

Директорка дитячого садка Мар’яна Сивокоз. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

У листопаді 2022 року поруч з садочком було влучання російської ракети. Унаслідок цього були вибиті майже всі вікна, тріснуті стіни та розморожена система опалення. Однак у 2023 році вдалося замінити вікна та систему опалення.

Відновлені вікна дитячого садка у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа
Дитяче крісло серед замінених вікон у дитсадку Шевченкового. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Приблизно водночас постраждав ще один навчальний заклад — найбільша у громаді школа, в якій навчалося понад 500 дітей — це ліцей №2.

Вказівник “Укриття” на зруйнованій школі у селищі Шевченкове. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Як каже Сергій Старіков, в заклад освіти цілили дві ракети С-300. Одна влучила перед входом у школу, друга прямо в приміщення, через що два поверхи завалилися.

Місце влучання російської ракети в ліцей у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

«Треба у Шевченковому відновити хоч один навчальний заклад, щоб після війни ми могли навчати дітей», — каже голова громади.

Наслідки руйнування школи у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Також він додає, що скоріш за все відновлювати будуть другу школу у селищі, що менше постраждала через бойові дії: там вибиті вікна. Однак у закладі немає навіть найпростішого укриття, тому громада розробляє проєкт побудови бомбосховища поруч.

Школа у Шевченковому. Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Інтерв’ював героїв Денис Глушко.

Читайте також

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.