Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Київ робить зі звільненої Харківщини «другу Бучу». Частина 2

Фейк. Місяць тому ми проаналізували місце масового поховання в Ізюмі: завдяки співставленню супутникових знімків, свідчень місцевих мешканців та російських списків загиблих вдалося довести, що українська версія подій правдива і не містить жодних «постановок».

Утім, невисвітленою залишилася тема тортур, яких зазнали безпосередньо мешканці Харківщини під час російської окупації.

Про звільнення Ізюму офіційно заявили 14 вересня, та український прапор замайорів над містом ще 10 вересня. Саме 10 вересня так званий «голова адміністрації Харківської області» Віталій Ганчев звернувся до мешканців Харківщини з проханням залишити будинки у зоні бойових дій та евакуюватися до РФ.

Після оголошення евакуації звідусіль у регіоні почали лунати залякування. Для українців, що не мали іншого джерела новин та знаходилися в інформаційному вакуумі, вони звучали жахливо. Опосередковано вплив та характер такого інформаційного середовища можна помітити у багатьох репортажах російських ЗМІ про біженців з Харківщини до РФ. З них ми дізнаємося, до прикладу, нібито на Харківщині після деокупації «вже і негри… весь зброд вбивають і ґвалтують» (пряма цитата з репортажу каналу Росія 1 від 14 вересня).

Заклики до евакуації та попередження про жахливі наслідки у раз її нездійснення лунали, перш за все, від представників російської влади. Щойно ЗСУ почали звільняти українські території, російські можновладці почали скрізь поширювати повідомлення про «провокації Києва на Харківщині».

Як вплинули такі залякування на мешканців тимчасово окупованих територій Харківщини та що так потужно приховували за цими історіями читайте у нашому великому розслідуванні за посиланням.

Оголошення про роботу від ROZETKA в Telegram

Фейк. Мережею шириться інформація про те, що через Telegram можна влаштуватись на роботу до відомого інтернет магазину ROZETKA.

Раніше фактчекери Gwara Media вже розбирали дезінформацію про набір на роботу до Amazon. Детальне спростування читай на нашому сайті за посиланням. Це оголошення теж є подібним до інших.

Так в ньому допущено ряд важливих помилок: в вакансії вказано, що набір ведеться до ТЦ “Розетка”. ROZETKA − це найбільший онлайн-ритейлер у країні. Про торговий центр не йдеться, та й сама назва написана невірно.

Телеграм-канал, за яким варто вести зв’язок теж не має нічого спільного з відомим інтернет-магазином. Це особистий акаунт невідомої особи.

Написавши “роботодавиці” ми дізнались, що йдеться про реєстрацію на невідомому сайті, який не має нічого спільного зі справжньою компанією ROZETKA.

Закликаємо вас в жодному випадку не переходити за сумнівними посиланнями та не надавати шахраям свої особисті дані.

Українське телебачення визнало окуповані Херсонську, Запорізьку, Донецьку, Луганську області та АР Крим у складі Росії

Фейк. Про це фейкороби пишуть з посиланням на скриншот з ефіру телеканалу ТЕТ, де нібито територія України зображена без окупованих областей. Насправді ця інформація не відповідає дійсності.

Насправді цей скриншот було взято з реального випуску програми “Сніданок з 1+1” на телеканалі ТЕТ від 5 грудня 2022 року та виправлено за допомогою фоторедактора.

Також ми знайшли той момент з ефіру з якого пропагандисти “змайстрували” свій фейк. Для цього у фоторедакторі було зафарбовано певні частини карти, при цьому рельєф карти було збережено.

Варто ще раз підтвердити недостовірність наданої інформації:  про жодне визнання окупованих територій частиною Росії не йдеться. Ця інформація не відповідає дійсності.

Польща готується напасти на Захід України 27 березня 2023 року

Фейк. Про це повідомив російський пропагандист Юрій Баранчик. За його словами зараз в Польщі відбувається призив військовозобов’язаних до участі у військових навчаннях, що свідчить про плани Польщі напасти на територію України.

Насправді ця інформація є неправдивою та націлена дискредитувати підтримку Польщею України.

У Центральному військовому центрі комплектування Польщі повідомили, що такі навчання є щорічною процедурою. Ці положення зареєстровано у положенні про кількість осіб, які можуть бути призвані на дійсну військову службу у 2023 році, оприлюднено в переліку законодавчих актів Кабінету міністрів. При цьому кількість покликаних на службу осіб не змінилась. У 2022 році мобілізаційний план теж складав до 200 тисяч та його нормативне закріплення не означає повного виконання.

Тому про жодну спеціальну підготовку польської армії, а тим паче про напад на територію України не йдеться. Польща є важливим партнером України та поважає її територіальну цілісність.

Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.